Zöldítő

Ökológiai tutajokkal próbálnak változatosabb rovarfajokat vonzani

Agrofórum Online

Május 27-én megkezdődött a Fieldlab voor Biodiversiteit en waterkwaliteit (a biológiai sokféleséggel és a vízminőséggel foglalkozó tereplabor) felmérése. A bleiswijki (Hollandia) Ovata szukkulens faiskolája előtti tóban úgynevezett ökológiai tutajokat bocsátottak vízre.

Az elkövetkező hónapokban a Lentiz | MBO Oostland diákjai azt fogják vizsgálni, hogy a tutajok milyen hatással vannak a tó biológiai sokféleségére és annak környezetére. Emellett vízminőségméréseket is végeznek majd. A projekt több szervezet közös kezdeményezése.

Ebben a projektben vállalkozók, kutatók és tanárok dolgoznak együtt a tereplabor keretében. Az együttműködés révén a vállalkozóknak lehetőségük nyílik arra, hogy a kutatási eredmények alapján újításokat vezessenek be, a diákok pedig lehetőséget kapnak a kísérletezésre. A kutatás nemcsak az üvegházban és annak környékén a biodiverzitásra összpontosít, hanem a biodiverzitás és a felszíni vizek minőségének kombinációjára is.

Biológiai sokféleség

Az újrahasznosított anyagokból készült és őshonos virágos növényekkel beültetett ökológiai tutajok célja az, hogy változatos rovarfajokat vonzzanak a területre. Ez elősegíti a biológiai sokféleséget a nyílt vizeken és azok környezetében – ez a „vízi biológiai sokféleség” néven ismert megközelítés. A tutajok a tápanyagok és vegyi anyagok elnyelésével a vízminőséget is kedvezően befolyásolják, ami a vízi élővilág javát szolgálja.

Oktatás, kutatás és vállalkozói tevékenység

A jelenlegi projektben az oktatási, a kutatási és a vállalkozói szektor is együttműködik. A Lentiz | MBO Oostland diákjai a Bleiswijkben található SIGN Living Labben készítették a tutajokat, és a biológiai sokféleségre gyakorolt hatásokat vizsgálják.

A tutajok mellett a természetes nyesedékből készült rovarhotel is bemutatásra került. A bleiswijki Ovata szukkulens faiskola engedélyezte, hogy a kutatáshoz felhasználják a tavukat. A víz minőségét ettől kezdve mind a diákok, mind a holland vízügyi hatóság figyelemmel fogja kísérni.

Az Ovata-nál vízre bocsátott tutajok legkésőbb a jövő évig a vállalat előtt elterülő tóban fognak úszni. A SIGN és a partnerei arra számítanak, hogy a régió más vállalkozói is elkezdik majd használni a tutajokat.

Tanulás és kísérletezés

A tutajok a várakozások szerint pozitív hatást gyakorolnak majd a biológiai sokféleségre, ami az őshonos növénynek és az üvegházi kultúrákból származó kártevők természetes ellenségei vonzásának köszönhető. További lehetséges hatások közé tartozik a vízminőség javulása és a környékbeli üvegházi kertészetekre gyakorolt pozitív hatás. A projekt legfontosabb szempontja azonban az innováció, az oktatás, a kutatás és a vállalkozók közötti kapcsolat.

A SIGN számára ez a projekt elsősorban arról szól, hogy közösen kísérletezzenek és tanuljanak a biológiai sokféleség és a vízminőség témaköréről. Így mindez nem csupán a „vízi biológiai sokféleség” és a vízminőség tanulmányozásáról szól, hanem arról is, hogy a diákok, a vállalatok és az olyan partnerek, mint a vízügyi hivatalok hogyan tudnak inspirációt szerezni és közösen tanulni a projekt során.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

40 ezer hektárnyi vizes élőhely újult meg

2020. január 31. 18:02

A 2014-2020-as uniós ciklusban több mint 20 milliárd forintból - 34 projekt keretében - 40 ezer hektárnyi vizes élőhely rekonstrukcióját végezték Magyarországon.

A zsálya, a kakukkfű, a zsurló és a mocsári teknős

2021. július 5. 11:42

A győrújfalui Sudár Birtokon nem minden gyom irtandó, az útifű és a mezei zsurló például kifejezetten óvott növény még akár a bazsalikomok vagy zsályák között is. De a faluszéli területen szinte minden élőlényt védenek, legyen az hétpettyes katica, mocsári teknős vagy szürke gém.

Zöldítő Videó

Hogyan kerüljük el a kistavak elszigetelődését?

2024. január 5. 11:10

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra, amelynek mérséklése és visszafordítása napjaink egyik legnagyobb kihívása a biodiverzitás megőrzése tekintetében is.

Víz körforgása a kertben: locsoljunk vagy ne locsoljunk?

2023. augusztus 11. 08:40

Nézzük mit érdemes tudni a házikerti öntözés kérdéséről szakmai szemmel!