Május 27-én megkezdődött a Fieldlab voor Biodiversiteit en waterkwaliteit (a biológiai sokféleséggel és a vízminőséggel foglalkozó tereplabor) felmérése. A bleiswijki (Hollandia) Ovata szukkulens faiskolája előtti tóban úgynevezett ökológiai tutajokat bocsátottak vízre.
Az elkövetkező hónapokban a Lentiz | MBO Oostland diákjai azt fogják vizsgálni, hogy a tutajok milyen hatással vannak a tó biológiai sokféleségére és annak környezetére. Emellett vízminőségméréseket is végeznek majd. A projekt több szervezet közös kezdeményezése.
Ebben a projektben vállalkozók, kutatók és tanárok dolgoznak együtt a tereplabor keretében. Az együttműködés révén a vállalkozóknak lehetőségük nyílik arra, hogy a kutatási eredmények alapján újításokat vezessenek be, a diákok pedig lehetőséget kapnak a kísérletezésre. A kutatás nemcsak az üvegházban és annak környékén a biodiverzitásra összpontosít, hanem a biodiverzitás és a felszíni vizek minőségének kombinációjára is.
Biológiai sokféleség
Az újrahasznosított anyagokból készült és őshonos virágos növényekkel beültetett ökológiai tutajok célja az, hogy változatos rovarfajokat vonzzanak a területre. Ez elősegíti a biológiai sokféleséget a nyílt vizeken és azok környezetében – ez a „vízi biológiai sokféleség” néven ismert megközelítés. A tutajok a tápanyagok és vegyi anyagok elnyelésével a vízminőséget is kedvezően befolyásolják, ami a vízi élővilág javát szolgálja.
Oktatás, kutatás és vállalkozói tevékenység
A jelenlegi projektben az oktatási, a kutatási és a vállalkozói szektor is együttműködik. A Lentiz | MBO Oostland diákjai a Bleiswijkben található SIGN Living Labben készítették a tutajokat, és a biológiai sokféleségre gyakorolt hatásokat vizsgálják.
A tutajok mellett a természetes nyesedékből készült rovarhotel is bemutatásra került. A bleiswijki Ovata szukkulens faiskola engedélyezte, hogy a kutatáshoz felhasználják a tavukat. A víz minőségét ettől kezdve mind a diákok, mind a holland vízügyi hatóság figyelemmel fogja kísérni.
Az Ovata-nál vízre bocsátott tutajok legkésőbb a jövő évig a vállalat előtt elterülő tóban fognak úszni. A SIGN és a partnerei arra számítanak, hogy a régió más vállalkozói is elkezdik majd használni a tutajokat.
Tanulás és kísérletezés
A tutajok a várakozások szerint pozitív hatást gyakorolnak majd a biológiai sokféleségre, ami az őshonos növénynek és az üvegházi kultúrákból származó kártevők természetes ellenségei vonzásának köszönhető. További lehetséges hatások közé tartozik a vízminőség javulása és a környékbeli üvegházi kertészetekre gyakorolt pozitív hatás. A projekt legfontosabb szempontja azonban az innováció, az oktatás, a kutatás és a vállalkozók közötti kapcsolat.
A SIGN számára ez a projekt elsősorban arról szól, hogy közösen kísérletezzenek és tanuljanak a biológiai sokféleség és a vízminőség témaköréről. Így mindez nem csupán a „vízi biológiai sokféleség” és a vízminőség tanulmányozásáról szól, hanem arról is, hogy a diákok, a vállalatok és az olyan partnerek, mint a vízügyi hivatalok hogyan tudnak inspirációt szerezni és közösen tanulni a projekt során.