Zöldítő

Sekélyművelő kultivátor és csökkentett szerkijuttatás – Az Amazone válaszai a jövő zöld kihívásaira

Agrofórum Online

A közelmúltban három új gépet mutatott be a magyar gazdálkodóknak debreceni központjában az Amazonen-Werke Kft. A TERES 300 függesztett és a TYROK 400 félig függesztett váltvaforgató eke mellett a legjelentősebb újítás a COBRA sekélyművelő kultivátor volt, amivel a német gyártó új kategóriával bővítette forgatásnélküli termékpalettáját. A fejlesztési irány természetesen nem véletlen, és erről Takács Imre termékspecialistával beszélgettem – nemcsak a talajművelés, de a vetéstechnika és a növényvédelem szemszögéből is.

A Green Deal fogalma mára nem ismeretlen a gazdálkodók számára, az európai zöld megállapodás követelményei pedig a mezőgazdasági gépgyártókra, de nem mellékesen az inputanyag-előállítókra is komoly nyomást helyez. Ezért aztán a fejlesztők nagy erőket mozgósítanak a fenntarthatóbb technológiák és technikák kidolgozásán. Az egyik fontos téma ebből a szempontból a talaj és a talajvédelem. Bár az Amazonen-Werke Kft. bemutatóján két új ekét is láthattam, ezek mellett egy sekélyművelésre ajánlott kultivátor is megjelent az innovációk között.

A COBRA nevet viselő új gépünk egy sekélykultivátor. A piacon más gyártóknál is megjelent ez a fejlesztési irány, most pedig az Amazone is bemutatta az első ilyen típusú eszközét. Ez a gép az év különböző szakaszaiban univerzálisan használható, maximális munkamélysége 13 centiméter. Alkalmazható sekély tarlóhántásra, gyomszabályozásra, de akár szántás utáni magágy-előkészítésre, sőt a zöldítés elmunkálására is.

Takács Imre, az Amazonen-Werke Kft. termékspecialistája

Itt megjegyezném, hogy nemrég Lengyeltótiban tartottak egy zöldítéses szakmai napot, ahol láttam 20 centiméteres és 1 méter magas növényállományt is. Azt tapasztaltuk, hogy a nagyon dús, nagy szártömeget hozó keverékekben egy sekélykultivátor már elhasal, de ha a zöldítést először ledolgozzák, lefektetik például egy késhengerrel, azt követően nagyon szép eredmény érhető el, és a COBRA segítségével is be lehet dolgozni a növényi részeket a talajba.

Mindezidáig tehát az Amazone-nál nem volt sekély talajművelésre alkalmas eszköz. Minek köszönhető a változás?

A klasszikus, 30 centiméterig dolgozó kultivátoraink már nagyon régóta dolgoznak a földeken, ahogy rövidtárcsából is komoly választékkal rendelkezünk, de a sekély kultivátor eddig hiányzott a portfóliónkból. A gyártó azt látta a piacon, hogy egyre nagyobb az igény erre a technológiára, és a 2022-es nyár meg is mutatta, hogy ennyire fontos megőrizni a talajnedvességet. Nem feltétlenül kell sokat forgatni. Már az aratás utáni időszakban is arra kell törekedni, hogy minél több nedvesség a területen maradjon. A célunk tehát az, hogy ezzel a géppel minél sekélyebb talajmozgatással készülhessünk fel a következő szezonra.

Gazdálkodók ismerkednek az Amazone COBRA sekélyművelő kultivátorral

A talajnedvesség megőrzése mellett a csökkentett talajművelést az energiaárak elszabadulása is indokolja, ha a praktikus okokat vesszük számba….

Kétségtelen, de azt is fontos megemlíteni, hogy az üzemanyag-felhasználás tekintetében a független, összehasonlító tesztek eredményei szerint nemcsak a COBRA, de a többi talajművelő eszközünk vontathatósága is kifejezetten jó. Azonos méretben, azonos munkamélységben az üzemanyag-felhasználásunk kisebb, mint sok versenytársé.

Egyébként a vetőgépek tekintetében is megjelenik ez a fejlesztési irány a talajnedvesség megőrzésével összefüggésben?

Alapvetően többféle kísérlet is zajlik a talajbolygatás mértékének csökkentésével kapcsolatban. Az egyik ilyen, hogy a mulcsvetőgépeink esetében a hagyományos tárcsalapok helyett egyenes tárcsákat alkalmazunk, amelyek csak a vetőcsoroszlyák vonalában vágják meg a talajt. Ez a rendszer kicsit hasonló a direktvetéshez, de mégsem az, viszont a talajt nem forgatja, nem mozgatja feleslegesen.

A CIRRUS vetőgépünk esetében pedig egy teljesen más irányba is el lehet indulni. Az eszköz segítségével többféle vetőmagot vethetünk egyetlen munkamenetben, ráadásul azok több helyre is lehelyezhetők. Tehát a főnövény mellé, a sorok közé kísérő, társnövények vetése is megoldható. Ezek segítségével elérhető a folyamatos talajtakarás, a gyomszabályozás, és a nitrogénmegkötés. Ez még egy rendkívül sokirányú, több éves kutatást és tapasztalatgyűjtést igénylő technológia. Kérdés például, hogy milyen növényt mivel lehet eredményesen kombinálni, azt milyen mennyiségben kell elvetni az adott éghajlati viszonyok között… Ezekre nem mi fogjuk megadni a választ, viszont az Amazone CIRRUS vetőgép a technikai oldalát tudja. Akár három különböző növény vetőmagját is képes három különböző sorba kijuttatni. hangsúlyozom, hogy nem vetőmag-keveréket, hanem mindegyik frakciót külön tartályból, keveredés nélkül, külön-külön helyre.

A hat gerendelyes, nagy átömlési keresztmetszetet biztosító COBRA 250 lóerő vonóteljesítménytől ajánlott

Ha már a zöldítő keverékek, takarónövények, társnövények felvetődtek, akkor nem újdonság ugyan, de beszéljünk kicsit a GreenDrill kijuttatóeszközről is.

A CIRRUS vetőgépeinkre kapható GreenDrill esetében dönthetünk, hogy az aprómagot közvetlenül a vetőcsoroszlyákhoz vagy egy ütközőtányéros kijuttatással felületi vetéssel juttatjuk ki. Sőt, még az is megválasztható, hogy a CIRRUS egyes művelőelemei elé, közé vagy mögé kerüljön a mag. Ráadásul a GreenDrill nemcsak az említett vetőgépre szerelhető fel, hiszen a rövidtárcsákon, kultivátorokon, gabonavetőgépeken is használható.

A talajok védelme mellett a másik fontos terület, amit a Green Deal jelentősen befolyásol, a növényvédelem. Az Amazone a kijuttatástechnika területén szintén nem ismeretlen szereplő, legyen szó a vontatott, a függesztett vagy éppen a Pantera önjáró permetezőgépről. A fejlesztések ebben a szegmensben is egyértelműen a fenntarthatóság, konkrétan a szercsökkentések irányába indultak el…

A nyomás érezhető a növényvédő szerek gyártóin, ahogy a kijuttató eszközöket készítőkön és fejlesztőkön is. Ha valaki nemcsak zöld szemüvegen keresztül nézi a világot, akkor azt látja, hogy a hagyományos permetezőgépeket a technológiából kihagyni nem lehet. Viszont a fejlesztésekkel nagyon jó kompromisszumok érhetők el a két oldal, tehát a zéró kijuttatás és az óriási szermennyiséget kifújó megoldások között.

Az AmaSelect Spot rendszer a már működő permetezőgépeket is képes felokosítani

Az elmúlt években az Amazone-nál is útkeresés zajlott. Vannak teljesen saját fejlesztésű megoldásaink, például az AmaSelect Spot, ami egy különleges fúvókarendszer. A gép a permetezés során a korábban elkészített drónfelvételek alapján képes megkülönböztetni a gyomot a talajtól, és így célzottan végezhetők el a kezelések a fúvókánkénti vezérléssel.

Az AmaSelect Spot esetében a már működő gépek is felszerelhetők ilyen rendszerrel?

Amin AmaSelect fúvókarendszer van, azok igen. Mindössze egy AmaPad 2 vagy AmaTron 4 terminál szükséges még hozzá. De a rendszer hátránya, hogy szükséges hozzá egy megfelelő minőségű, jó felbontású drónfelvétel, aminek elkészítéséhez jellemzően külső szolgálató szükséges. Erre tehát megbízható vállalkozót kell találni. Előnye viszont pont az, hogy nem szükséges beruházni egy teljesen új gépbe, a már meglévő eszköz is felokosítható sokkal kisebb ráfordítással.

Ez tehát a saját fejlesztés, de emellett fut egy közös projekt a Bosch-sal és a BASF-fel is, ami pont az imént említett hátrányra ad választ.

A SmartSprayer már „realtime”, vagyis valós idejű adatfeldolgozáson alapul. A permetezőgépet érzékelőkkel szereljük fel, amikből egy felhőbe továbbítódnak az adatok, majd egy döntéshozó szoftver segítségével a permetezőgép el is végzi a szükséges, pontszerű kezeléseket.

Ebben az esetben tehát nem jelent kockázatot, hogy a terület felmérése és a kezelés között akár néhány nap is eltelhet, az adatok begyűjtése és azok feldolgozása ugyanis azonnal megtörténik. Az előző szezonban már dolgozott egy ilyen permetezőgép Magyarországon, a következőben pedig kettő darabbal tudunk éles teszteket végezni, aminek eredményeként 2024-ben vagy 2025-ben ezek az eszközök ténylegesen megjelenhetnek a piacon. Alapvetően működőképes az egész rendszer.

Vélhetően egyébként ez lesz a győztes útirány, de az átmeneti időszakban mindkét felvázolt fejlesztéssel nagyon hatékonyan lehet dolgozni, miközben óriási lé- és szermennyiség takarítható meg.

Bár a beszélgetésünk központi témájától kicsit távolabb áll, de az interjúnk végén említsük meg a két új ekét is, hiszen a gazdálkodóknak ezeket is bemutattátok a rendezvényen. Az egyik a TERES 300 függesztett, míg a másik a TYROK 400 félig függesztett váltvaforgató eke, amikről a bemutató során a hosszú élettartamot, illetve a kiemelkedő munkaminőséget emeltétek ki. Mindkettő Mosonmagyaróváron készül, de ezek már nem Vogel-Noot, hanem teljesen Amazone fejlesztések.

Az ekék kapcsán forradalmi újítást nehéz kitalálni, de számos olyan apróságnak tűnő változtatást tudtunk elvégezni, amik tökéletesítették az eszközeinket. Az elmúlt időszakban például jelentősen megnőtt a munkasebesség, ami azt eredményezte, hogy a kormánylemez már nem ott és nem úgy kopik, mint 15-20 éve. Emiatt az előlemezünk méretét megnöveltük, és az már cserélhető is. Ha tehát ez a betét elkopik, akkor nem kell az egész kormánylemezt kidobni. Amit még mindenképpen ki lehet emelni, az a TERES külön csapágyazott, átmenő függesztőtengelye, ami kíméli az egész eke, de a traktor függesztőszerkezetét is.

Az Amazone új ekéin cserélhető az előlemez, így a megnövekedett kopás ellenére is megmaradt a gépek hosszú élettartama

De az ekéink automatikus fogásszélesség-állítása is egyedi. Az új paralelogramma mechanizmusnak köszönhetően az első ekefej tényleg valós értékben mozdul el szemben több más gyártó termékével. Ez azért fontos, mert ha az eke eleje nem tolódik el pontosan olyan mértékben, mint amit a fogásszélesség megkíván, akkor romlani fog a munkaminőség, és növekszik a kopás, valamint az üzemanyag-fogyasztás is.

 Az Amazonen-Werke Kft. természetesen ott lesz a január 25. és 28. között zajló AGROmashEXPO és AgrárgépShow kiállításon, ahol a B pavilonban többek között a SmartSprayer rendszerrel is megismerkedhetnek az érdeklődők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikor és miért színesednek szépen a levelek ősszel?

2024. október 14. 14:40

A lombhullató növények levelei ősszel a legszínesebbek. Az őszi színei azonban évről évre, illetve fajon belül egyedről egyedre is változhat.

Hihetetlen: a hangyák saját gazdasággal rendelkeznek

2024. október 9. 14:40

A hangyák 66 millió évvel ezelőtt kezdtek el gombát termeszteni, a dinoszauruszokat elpusztító aszteroida nyomán.

Az őszi zöldtrágyázás: mit, miért és hogyan?

2024. szeptember 7. 16:10

Az őszi zöldtrágyázás azért kiemelkedően fontos, mert számos hosszú távú előnyt biztosít a talajnak és a terméshozamnak.

Mit csinálhatunk az eddig nem hasznosított zöldtakarmánnyal?

2024. augusztus 26. 15:10

Technológiai és üzleti megoldásokat dolgoztak ki fenntartható, alulhasznosított gyepterületeken alapuló termékek, például papír, állati alom, szerves fehérje, biogáz és bioszén előállítására.

AMAZONE - AGRITECHNICA Innovations 2022

2021. október 20. 06:36

Az Amazone Group által a közelmúltban tartott igen gazdag virtuális bemutató eredményeit, tömörítve, két részletben mutatjuk be.

Az eszköz, ami két technológiát egyesít - Kerner Corona hibridkultivátor és Versatile traktor Kertán (VIDEÓ)

2018. augusztus 6. 08:46

Július utolsó napján tartott szántóföldi bemutatót a Veszprém megyei Kertán a Vektor-Holding Kft.

Gépészet Videó

Az új LEMKEN kultivátor egyesíti magában az alacsony vonóerőigényt és a sokoldalú alkalmazás lehetőségét

2022. július 4. 11:26

Már az első pillantásra látszik, hogy az új Karat három-kapasoros kultivátor sokkal hatékonyabb kialakítású, mint az elődje.

Ultrasekély talajművelés a Lemken Koralin hibrid kultivátorral

2024. november 19. 17:10

Hiánypótló szerepet tölt be a Lemken Koralin hibrid kultivátor, mely az ultrasekély talajművelés területén hozott kedvező tapasztalatokat.