A cékla kiválóan eltartható és sokféle ételben felhasználható. Megfelelő tárolás mellett akár egész évben élvezhetjük ennek az egészséges zöldségnek az előnyeit.
A cékla betakarításának ideje az ültetés idejétől és a tervezett felhasználástól függ. Általában a gumók körülbelül három-négy hónap alatt érnek be az ültetés után. Fontos, hogy a betakarítást száraz időben végezzük, és óvatosan húzzuk ki a gumókat a földből.
A leveleket kb. három centiméterrel a gumó felett csavarjuk le, hogy elkerüljük a sérüléseket. Fontos, hogy csak ép gumókat tároljunk, mivel a sérültek hajlamosabbak a betegségekre.
A hosszabb távú tároláshoz ideális, ha a céklát június eleje és vége között vetjük el. Így a gumóknak elegendő idejük van teljesen megérni és cukrot felhalmozni a télre. A késői betakarítást az első fagyok előtt végezzük el, mivel a -3 °C alatti hőmérséklet károsíthatja a növényeket.
Betakarított cékla átteleltetése
Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz. A ládákat egy sötét, fagymentes helyre tegyük, ahol a hőmérséklet 3-4 °C között van és magas a páratartalom.
Biztosítsuk a jó szellőzést a penészedés elkerülése érdekében. Rendszeresen ellenőrizzük a gumók állapotát, és távolítsuk el azokat, amelyek rothadás jeleit mutatják. Ilyen körülmények között a céklák akár tavaszig is frissek maradhatnak.
Friss cékla tárolása a hűtőszekrényben
A friss cékla rövid távú tárolásához a hűtő zöldséges rekesze a legalkalmasabb. Négy-hat fokos hőmérsékleten a cékla két-négy hétig friss marad.
Finoman keféljük le a laza földet a gumóról, ahelyett, hogy megmosnánk. Tekerjük be a céklát nedves kendőbe vagy újságpapírba, vagy használjunk lyukacsos műanyag zacskót. Ez megakadályozza a kiszáradást.
Cékla lefagyasztásának előkészítése
Alaposan mossuk meg a céklát folyó víz alatt, és egy zöldségkefével távolítsuk el a rátapadt földet. Tegyük a héjas céklát egy nagy lábosba, öntsünk rá hideg vizet, majd forraljuk fel. Mérettől függően 30-60 percig főzzük, amíg a héja könnyen eltávolíthatóvá válik.
A főtt céklát hideg vízben hűtsük le, hogy könnyebb legyen meghámozni és elkerüljük az utófőzést. Miután lehűlt, óvatosan húzzuk le a héját kézzel vagy éles késsel. (Használjunk kesztyűt a cékla feldolgozásakor, mivel a növény makacs foltokat hagyhat. A kezünket citromlével és szódabikarbónával tisztíthatjuk meg az elszíneződéstől.)
A héjától megtisztított céklát vágjuk fel kockákra, szeletekre vagy csíkokra, attól függően, hogyan szeretnénk később felhasználni.
Cékla fagyasztása
Hagyjuk a főtt és felvágott cékladarabokat teljesen kihűlni, hogy elkerüljük a jégkristályok képződését, amelyek károsíthatják a cékla szerkezetét. Terítsük szét a cékladarabokat egy sütőpapírral bélelt tepsin úgy, hogy ne érintkezzenek egymással. Helyezzük a tepsit a fagyasztóba, és hagyjuk, hogy a darabok külön-külön megfagyjanak. Ezzel elkerüljük, hogy összetapadjanak.
Amikor a cékladarabok megfagytak, tegyük őket zárható fagyasztózacskókba vagy légmentesen záródó tárolóedényekbe. Próbáljuk meg a lehető legtöbb levegőt eltávolítani, mielőtt lezárjuk. Ügyeljünk arra, hogy az edények is légmentesen záródjanak, és címkézzük fel őket a fagyasztás dátumával.
Cékla kiolvasztása
Tegyük a fagyasztott céklát egy tálba, és helyezzük a hűtőszekrénybe egy éjszakára. Ez a legkíméletesebb módszer, amely megőrzi a textúrát és az ízt. Ha gyorsabban kell kiolvasztani, hagyjuk a céklát szobahőmérsékleten enyhén felengedni, majd dolgozzuk fel.
A kisebb darabokra vágott cékla közvetlenül hozzáadható leveshez, főzelékhez vagy serpenyőben süthető, így időt spórolunk és a cékla íze integrálódik a fogásba.
Ne használjunk mikrohullámú sütőt a cékla kiolvasztására, mivel ez rontja az ízt és a textúrát.
Cékla savanyítása
A cékla savanyítása ideális módja a tárolásnak, és változatos fűszerekkel érdekes ízvilágot adhatunk neki. Az alap hozzávalók közé tartozik az ecet, a cukor, valamint különféle fűszerek és gyógynövények.
Mossuk meg a céklát, és főzzük 20-30 percig, amíg puha, de még kissé roppanós. Hűtsük le hideg vízben, majd húzzuk le a héját. Szeleteljük vagy kockázzuk fel a meghámozott céklát. Alaposan tisztítsuk meg az üvegeket, majd sterilizáljuk őket forró vízben vagy sütőben legalább 100 °C-on.
Készítsük el a savanyító levet ecetből, vízből, cukorból és fűszerekből, például babérlevélből, szegfűszegből és borsszemekből, majd forraljuk fel. Helyezzük a céklát a sterilizált üvegekbe, és öntsük rá a forró savanyító levet. Azonnal zárjuk le az üvegeket.