Az ősz közeledtével a chili gondozása különös figyelmet igényel, hiszen ez az időszak meghatározza a következő szezon sikerességét. A paprikák betakarítása, a növények megfelelő metszése és teleltetése biztosítja, hogy a chili egészségesen átvészelje a hideg hónapokat.
Az alapos felkészítés nemcsak a termés mennyiségét növeli majd, hanem segít abban is, hogy a növények tavasszal újra erőteljesen induljanak növekedésnek.
A chilipaprikát általában ősszel kell betakarítani, mielőtt az első fagyok beköszöntenek. Míg növekedési időszaka tavasztól őszig tart, addig az ezen kívül eső időszakban fontos odafigyelnünk arra, hogy megvédjük növényünket a téli hidegektől, annak érdekében, hogy a következő időszakban termékeny legyen.
Betakarítás
Az őszi gondozás és a télre való felkészítés során a chilinövények esetében néhány igen fontos lépést szükséges követnünk. Az első ilyen a betakarítás. A paprikákat akkor érdemes leszedni, amikor elérik a kívánt színt és méretet. Ha még éretlenek, de már közel a fagy, jó hír, hogy érettségük fokozható, annak érdekében, hogy még időben beérjen.
Érettségük fokozható beltéri érleléssel, vagy szimplán csak azzal, hogy éjszaka lassabban lehűlő környezetbe helyezzük, például a ház falához. A védett hely kifejezetten fontos, hiszen az őszi nyirkosság kedvez a gombás megbetegedéseknek, ami elkerülhető némi védelemmel. Ha van lehetőségünk, az üvegház vagy fóliasátor megfelelő választás lehet.
A legegyszerűbb megoldás viszont a nap melegében rejlik, hiszen a paprikának napra van szüksége a beérésre, így napközben lehetőség szerint helyezzük ki a legnaposabb részre kertünkben, esetleg egy kis levélszürettel tudjuk még növelni, hogy a napsugarak közvetlen elérjék a termést. Éretté válás után jöhet a szüret, amelyet követően a paprikát hűvös, száraz helyen érdemes tartani a hosszabb élettartam érdekében.
Teleltetés
Alapvetően a chilipaprikák melegkedvelő növények, kifejezetten igénylik azt, így már ősztől, ha a hőmérséklet jelentősen csökken, érdemes a növényeket takarással vagy fóliával védeni, hogy elkerüljük a korai fagyást.
Évelő növények lehetnek, sőt átteleltetéssel bizonyos előnyökre tehetünk szert a tavasszal vetettel szemben, ehhez azonban megfelelően fel kell készíteni a növényt a télre. Ha a chilit szabadföldön neveljük, de át szeretnénk teleltetni, akkor még az első fagy előtt ültessük át egy cserépbe, hogy beltérben védett helyen maradhasson a tél folyamán.
Beltérben egy naposabb helyet válasszunk neki, ahol minimum átlagosan 20 Celsius-fok a hőmérséklet. Így megfelelően átvészelheti majd a telet, és hosszan kap napfényt a téli időszak alatt is.
Betakarítás után vágjuk vissza a növényt, hogy az energiáit megőrizze, és csökkentsük a víz- és tápanyagigényét. A visszavágás során a főágat minimum 5, maximum 10 centiméterrel vágjuk vissza.
További energiát spórolhatunk meg a növény számára, ha már ekkor gondolunk a kisebb cserépbe ültetésre, amely során nemcsak friss komposztot helyezünk alá, hanem a gyökerét is kicsit visszavágjuk. Ezután már csak ellenőrizzük a növényt kártevők szempontjából, tisztítsuk meg a leveleket és a szárakat a lehetséges rovaroktól vagy betegségektől.
Megfelelő helyválasztással a téli időszak alatt csak arra kell figyelnünk, hogy mennyi vizet kap. Mivel ebben az időszakban nem párologtat sokat, így a talajnak éppen csak nedvesnek kell lennie, amelyet maximum heti 2 öntözéssel elérhetünk.
Tavasszal
Amennyiben sikeresen átteleltettük a növényt, tavasszal valamivel korábban fogunk majd terméshez jutni, a tavasszal vetettel szemben.