Zöldség

A fagykárok felismerése és megelőzése az őszi zöldségek esetében

Agrofórum Online

Az ősszel betakarított zöldségek érzékenyek lehetnek a korai, éjszakai hideg-betörésekre, ám olykor a megelőző intézkedések sem bizonyulnak elegendőnek, a növények pedig megsérülnek. De miből tudhatjuk, mekkora a fagykár, visszafordítható-e ez az állapot?

Fagyról akkor beszélünk, amikor a levegő hőmérséklete a talajszintnél 0 Celsius-fokra vagy annál alacsonyabbra csökken. Fagy esetén a növényi szövetekben lévő víz megfagyhat, de az is lehet, hogy nem fagy meg. A fagyás akkor válik tényleges fagykárrá, amikor a növényi szövetek sejtfalain belül és a sejtfalak között jég képződik.

Ilyenkor a víz kitágul, és a sejtfalak felszakadhatnak. Egyes növények szöveteiben azonban több hely van, ezért bizonyos mennyiségű és időtartamú belső jégképződést komolyabb sérülés nélkül elviselnek. Ha azonban fagykár keletkezik, az visszafordíthatatlan, az ellen nem tehetünk már semmit. A kora őszi fagyok ellen az időjárás-előrejelzések figyelemmel kísérésével és a megfelelő intézkedések (pl. takarófólia) megtételével lehet védekezni.

Tűrőképességtől függően a növények pusztulását okozza a lombkorona hőmérsékletének 2-5 fokkal fagypont alá csökkenése (akár 5-10 perc alatt), illetve a 3-5 órán át tartó tartós 0 °C és -0,2 °C közötti hőmérséklet.

Az őszi zöldségfélék különböző mértékben tolerálják a különböző hőmérsékleti viszonyokat, a származási területükből adódóan. A fagyás során a víz kitágul és felszakíthatja a sejtfalakat. A leveles és gyökérzöldségek azonban általában jobban bírják a kemény fagyokat (2 °C alatt), mivel a szöveteikben több hely marad a víztágulásra és a belső jégképződésre.

  • Kemény fagyokat is kibíró zöldségek: kelkáposzta, endívia, karfiol, saláta, mustár, hagyma, borsó, burgonya, rebarbara, rutabaga, spenót
  • Közepes fagyokat kibíró zöldségek: répa, brokkoli, káposzta, sárgarépa, zeller, mángold, hagyma, paszternák, retek
  • Enyhe fagyokat kibíró zöldségek: uborka, bab, padlizsán, tök, kukorica, édesburgonya

Hogyan állapíthatja meg, hogy fagykárosodást szenvedett-e a zöldsége?
A fagykárosodást elszenvedett levelek először megbarnulnak, majd miután a lakásban felolvadnak, szinte átlátszónak tűnnek, mintha „eláztak volna”. Ha megszáradnak, felpöndörödnek és törékennyé válnak.

Az alábbi lista rávilágít, hogy mire kell figyelni a fagykárosodást elszenvedett zöldségeken:

  • Cékla: Külső és belső vizesedés; helyenként a szövetek megfeketedése.
  • Brokkoli: A brokkolirózsa közepe a legérzékenyebb a fagykárosodásra. Felengedés után ezek a részek megbarnulnak és erős szagot árasztanak.
  • Káposzta: A levelek vizesnek tűnnek, áttetszőek és petyhüdtek lesznek felolvasztáskor.
  • Sárgarépa: Hólyagos megjelenés, cakkos, hosszanti irányú repedések. A belseje felolvasztáskor vizessé és sötétté válik.
  • Karfiol: Foltokban barnára színeződik és főzéskor kellemetlen szagot áraszt.
  • Zeller: A levelek és a szárak felengedéskor fonnyadtnak, „taknyosnak” tűnnek.
  • Uborka: Átlátszó, vizes, löttyedt megjelenés, közvetlenül a héj alatt.
  • Fokhagyma: A kiolvasztott gerezd szürkéssárga és levet ereszt. 
  • Saláta: A külső levelek levált hámsejtjeinek elhalt részei barnává válnak; a zöldség fokozottan érzékeny a fizikai károsodásra és a rothadásra.
  • Hagyma: A felengedett hagymák puhák, szürkéssárgák és levet engednek, a fagyás gyakran csak egyes rétegekre korlátozódik.
  • Burgonya: A fagyás külsőleg nem feltétlenül látható, de a héj alatt szürke vagy kékes-szürke foltok formájában megjelenik. A felolvadt gumók puhák és löttyedtek lesznek.
  • Tök: Vizes foltok a tök felső felületén, felpuhult héj. A súlyosan sérült termés „összeomlik”, befelé dőlnek az oldalai. 
  • Retek: A felengedett szövetek áttetszőnek tűnnek; a gumók megpuhulnak és összezsugorodnak.
  • Édesburgonya: Sárgásbarna elszíneződések, foltok, vizes rothadás megjelenése a felengedés után. 
  • Répa: Apró vizes foltok vagy lyukak a felszínen. A sérült szövetek barnának vagy szürkének tűnnek, és kellemetlen szagot árasztanak.

A fagyérzékeny növények védelme
A termesztők gyakran használnak passzív vagy fűtött magas fóliaalagutakat és -sátrakat, üvegházakat vagy hidegházat, hogy ősszel magasabb fokú védelmet nyújtsanak a fagyra érzékeny növényeknek. A különféle sorköztakarók (az üvegházakhoz képest) alacsony költségű megoldást jelentenek az érzékeny növények fagy elleni védelmére.

Ezeket a takarókat drót- vagy fémvázzal, illetve hajlított PVC-ívekkel emelik a növény fölé. Az anyagszéleket általában homokzsákokkal súlyozzák, vagy egyszerűen földdel temetik be, hogy megakadályozzák a szél okozta felgyűrődést.

A könnyű takarófóliák különböző méretűek és súlyúak, és különböző szintű fagyvédelmet biztosítanak. Ahogy a védőfóliák egyre nehezebbek, úgy csökken a fényáteresztés. Figyelemre méltó kivétel az üvegházi fólia (műanyag), amely jelentős fagyvédelmet biztosít, miközben még mindig jelentős fényáteresztést tesz lehetővé.

Hátránya az, hogy ez az anyag nem önszellőző, ami azt jelenti, hogy a termesztőknek a napsütéses napokon el kell távolítaniuk a takarást a túlmelegedés elkerülése érdekében. Az üvegházak a legbiztonságosabbak a fagyérzékeny növények számára, hiszen ezekben egész évben fajspecifikus termesztési körülményeket tudnak teremteni a termesztők. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Miért olyan drága a paprika? + videó

2025. április 30. 16:10

A tavaszi, kora nyári időszakban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy jó adag primőr zöldség megfizetéséért (is). Nézzünk a mélyére, hogy hogyan áll össze a paprika ára! Videónkból kiderül.

A repcebetakarítás optimalizálása megfelelő hibridválasztással

2020. június 3. 18:02

A kipergéssel a termés 8-12 százalékát is elveszíthetjük, nagyobb viharok vagy jégeső esetén ennél jóval, akár 70 százaléknál is többet. Természetesen a kipergés-ellenállóság sem nyújt teljes körű védelmet, de nagyobb biztonságot ad a szélsőséges időjárással és a fizikai behatásokkal szemben.

Véget ért az aratás Békés megyében

2020. augusztus 4. 12:47

Az őszi repce az utóbbi évek egyik legrosszabb termését produkálta, 2,2 tonna lett a hektáronkénti átlag.

A kombájnfejlesztés trendjei - Agritechnica 2019

2020. január 23. 04:37

Áttekintve a kombájnfejlesztési trendeket megállapítható, hogy a gépek teljesítménye, hatékonysága és intelligenciája növekszik. Természetesen ezek az előnyök a kombájnok árában is megjelennek.

Főnövény-betakarítás: a szedés, kaszálás nem betakarítás!

2019. augusztus 25. 19:10

A MÁK tájékoztatása szerint a gazdálkodók tévesen értelmezik az egységes kérelemben a „Főnövény betakarítási időpontjának bejelentése” menüpontot. Az alábbiakban összefoglaljuk a helyes értelmezést.