Növényvédelem

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

Agrofórum Online

Sok kertész kifejezetten csak a tavasz végére és a nyári hónapokra gondol a hagymalegyet illetően, azonban ősszel sem lehetünk teljesen nyugodtak felőlük.

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek. Emellett az őszi hagymák esetében is ugyanúgy fennáll a veszély, mint a tavaszi vetésű esetében.

Így ismerhetjük fel

Veszélynek leginkább a vörös- és fokhagyma van kitéve, azonban a lárvák szinte bármelyik hagymafejben megtalálhatóak. Mivel itt táplálkozik, így az enyhe időjárás ellenére lárvái továbbra is károsítják a hagymafélék gyökereit és hagymáit, az időjárási viszonyoktól függetlenül.

A hagymalégy-fertőzöttség felismeréséhez érdemes figyelni az állomány általános állapotát. Ha a hagyma levelei sárgulni kezdenek és lankadnak, különösen, ha ezt az időjárás nem indokolja, korai jel lehet.

Továbbá, ha a talaj közelében vagy a hagymák körül apró furatokat találunk, ezek is jelezhetik a lárvák jelenlétét, mivel azok a hagyma belsejében károsítanak. Az ilyen károsodás gyakran észrevehető a hagyma megpuhulásán és a rothadás megjelenésén is.

Maga a kártevő kifejlett alakja körülbelül 6-8 mm hosszú, szürkés színű, és külsőleg egy kisebb házilégyhez hasonlít. Jellegzetes megjelenését a szürke csíkok adják a hátán, ami segíthet a megkülönböztetésben más legyektől.

A lárvája, amely közvetlenül károsítja a hagymákat, fehéres színű és nyűszerű, hossza pedig 8-10 mm körüli. Ezek a lárvák a hagyma húsába fúródva táplálkoznak, így puhább, rothadó területeket okoznak a növényben.

Így védekezzünk!

Számos védekezési módszert alkalmazhatunk, a legfontosabb cél pedig a kártevő elszaporodásának megelőzése. Amennyiben szükséges, a kora tavaszi időszakban, amikor a hagymalégy aktivitása megkezdődik, lehetőség van rovarölő szeres permetezésre is.

Fontos azonban, hogy ezt a növények kikelésekor, a lárvák első táplálkozási időszakában végezzük, amikor a szer leginkább hatásos.

Emellett érdemes a növénytakaró védelmét is kihasználni. Például a talajtakarás segíthet megnehezíteni a kártevő számára a talajba jutást, így akadályozva meg, hogy beköltözzenek a hagymafejekbe. Továbbá, a hálós takarók használata a növények fölött fizikailag megakadályozhatja, hogy a hagymalégy lerakja petéit a hagymák közelében.

A probléma megszüntetése

Bár a hagymalégy alapvetően nem kedveli a hideget, képes átvészelni a telet azzal, hogy lárvaként vagy bábként a talajba húzódik, ahol a hőmérséklet kiegyenlítettebb és védettebb. Ebben a formában a kártevő lényegében inaktív állapotba kerül, és így ellenállóbbá válik a fagyokkal szemben.

Amint az idő felmelegszik tavasszal, a lárvák fejlődésük következő szakaszába lépnek, és aktívan táplálkozni kezdenek, ezzel újabb károkat okozva a hagymafélékben. Éppen ezért ősszel, amikor a hőmérséklet csökken, különösen fontos a hagymalégy elleni védekezés annak érdekében, hogy minimalizáljuk a következő évi kártételt.

Az egyik leghatékonyabb megelőző lépés az, ha eltávolítjuk a hagymatermés minden növényi maradványát a területről, mivel ezek védelmet nyújthatnak a lárváknak az átteleléshez.

Érdemes a talajt is megforgatni, így a lárvák felszínre kerülhetnek, ahol a hideg időben elpusztulnak. Továbbá, ha a fertőzöttség gyakori probléma, megfontolandó a vetésforgó alkalmazása, azaz a hagyma helyett ültessünk más növényeket a következő szezonban, hogy megszakítsuk a kártevő életciklusát.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rágcsálók elleni védekezés - hatékonyan és körültekintően

2024. december 20. 08:10

Az uniós jogi szabályozás pár éve különválasztotta a laikus felhasználói és a professzionális felhasználói kör számára elérhető készítmények mennyiségét és hatóanyagtartalmát is.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Kezdődik a növényvédelmi szezon a szántókon, gyümölcsösökben

2018. március 23. 07:13

Kell még jó néhány nap, hogy bármiféle talajmunkát lehessen végezni a határban.

A megdőlt szárú vöröshagyma már betakarítható?

2023. július 13. 04:36

Kérem segítségüket a hagyma felszedésével kapcsolatban! A megdőlt szárú vöröshagyma már betakarítható?

Mitől rohad a vöröshagyma belseje?

2024. október 16. 04:39

Idei évi vöröshagymák nagyon rossz minőségűek lettek, a többsége rohadt belül. Mi okozhatta, hogyan tudom megmenteni?

Hiába a jó vöröshagymafajta és az öntözés, ha nincs tápanyag

2024. június 25. 10:10

Aktuális az áttelelő vöröshagyma talaj-előkészítése és trágyázása. A megfelelő technológia használata a nagy termés alapja.