Az oltás világszerte kiemelkedően fontos folyamat a növényszaporítás terén. Legfontosabb, legnagyobb pozitívuma az oltás alkalmazásának, hogy gombákkal és talajlakó kártevőkkel, illetve bármilyen talajproblémával szemben ellenálló növényeket kaphatunk.
Oltással elérhető, hogy a növények megfelelő, erős gyökérzetet növesszenek, az alanyhatás miatt pedig az előbb említettekkel szemben ellenállhatnak az oltványok.
Ez a folyamat számos előnnyel jár, ha elő tudjuk teremteni a megfelelő biztonságú termesztési körülményeket. Vannak olyan tényezők, például a talajlakó kártevők, melyek ellen a vetésforgó sem jelent megoldást.
Paradicsom esetében például az oltás megoldást jelenthet a paradicsomvésszel szemben, mivel, ha korábban ki tudjuk ültetni az oltványokat, fejlettebbek, erősebbek lesznek a növények, a megfelelő növénykondíciónak köszönhetően a betegség nem tudja olyan könnyen megtámadni az állományt.
Fontos szempont emellett, bár sokan nem gondolják, hogy gazdaságos az oltványok használata. A legfőbb tényező mely ezt elősegíti, a korai kiültethetőség.
Uborka esetében már májusban szedhető termés. Ezenkívül kihangsúlyozandó a szedett termés mennyisége is, melyben sokan tapasztaltak kiugróan nagy eltérést. Ennek oka lehet, hogy az oltványokat lehet több ágon is termeszteni, valamint maga a termés is nagyobb lesz így.
A szárazságtűrés egy szintén kiemelendő szempont. A többszörösen nagyobb gyökértömeg segíti a nagyobb mértékű tápanyagfelvételt, valamint a jobb vízfelvételt.
Zöldségféléket illetően az értékesebbek között – mint például a paprika, paradicsom – tölt be említésre méltó szerepet, de napjainkban már előfordul fűszernövényeknél is, például bazsalikomnál, hogy oltott növényt alkalmaznak.
Az oltás segít elkerülni számos betegséget. Az oltással elkerülhető a Pepino mozaik vírus, és a Verticillium is, valamint nyáron kevesebb kalciumhiányos csúcsfoltosság alakul ki a terméseken.
A paradicsomoltvány esetében a vegetatív tulajdonságokat az alany szolgáltatja, a generatívakat pedig a nemes, ezzel elérve, hogy teljesen megfelelő legyen az oltvány a termesztésre.
Az oltott növény igaz, hogy drágább az oltatlannál, de ha kétszálasra alakítjuk ki, gazdaságosabb lehet, mint a saját gyökerű palánta. Ezt a hollandok példájával támasztották alá, ahol akkor nőtt meg az oltványok használata, amikor olcsóbb lett a két szálra metszhető oltott növény, mint az egyszálas, saját gyökerű palántából két darab.
Az oltás másik hatását paradicsomban a termés tulajdonságaira alapozták. Ebben a vizsgálatban a bogyók keménységére hatott az oltás a generatív fajtáknál, illetve ugyanígy kimutatták kedvező hatását a termések kocsányának tartósságát illetően is. Megfigyelték azt is, hogy a vizsgált töveken nagyobb méretű bogyók teremtek.
Talajjal, talaj nélkül
Nemcsak a talajproblémákra kell gondolnunk, ha oltott növény alkalmazása a téma, ugyanis beszámoltak arról, hogy már talajnélküli termesztésben is jelent meg olyan betegség, mely csak oltvány használatával kerülhető el.
Az oltott állomány hosszúkultúrában, üvegházban lehet a leghatékonyabb megoldás, megfelelő szén-dioxid-ellátottság mellett a megerősödő generatív hatás eredményeképp jobb termésmennyiségre számíthatunk.
Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa. Emiatt lehet, hogy a talajnélküli termesztés elterjedésével az oltás visszaszorulása ekkora mértékű lett, hiszen mindkét módon ugyanúgy kiküszöbölhetőek bizonyos növényvédelmi-, vagy talajproblémák.
Oltott növények ültetésével biztosabb, megbízhatóbb állományt létesíthetünk, mivel az alanyfajtákra jellemző erősebb gyökérzet az oltványra is hat. Ezáltal az oltvány gyökérzete jobban ellenáll a stresszhatásoknak (víz, hőmérséklet), valamint jobb lesz a tápanyagfelvétel is.
Ezekből adódóan egy sokkal erősebb, nagyobb növekedési erélyű növényállomány áll rendelkezésünkre. Az oltott növények használatával, ha három ágas metszést alkalmazunk, még az állománysűrűség is csökkenthető, emellett pedig a hidegtűrő gyökérzetnek hála a fűtés is takarékosabb lehet.
Azonban a sok pozitívum mellett számos hátráltató ok is kapcsolódik az oltáshoz, melyek termelői szemmel fontos tényezők lehetnek, ha választás előtt áll egy kertész.
Csányi Dorottya kertészmérnök
dr. Németh Dzsenifer növényvédelmi szakmérnök
A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. márciusi számában olvasható.
Kiemelt kép forrása: Pixabay.