Zöldség
Fizetett tartalom

Döbbenetes módon védekezik a paradicsom szárazság esetén

Agrofórum Online

Egy kutatás szerint a paradicsom gyökerében lévő „vízálló” anyag védi a növényt aszály idején.

A növényeknek szükségszerűen alkalmazkodniuk kell a környezetükben bekövetkező változásokhoz, és ennek a folyamatnak legalább olyan gyorsan kell történnie, mint ahogy az éghajlat és az életfeltételeik változnak.

Aszály idején a gyökerek egyfajta biopolimert, úgynevezett szuberint állítanak elő.

A szuberin ismert anyag, a magasabb rendű növények epidermiszének egyik alkotója, erősen víztaszító tulajdonságú, és fő feladata, hogy lassítsa a víz és az abban oldott anyagok mozgását.

A gyökérben megakadályozza, hogy káros anyagok szívódjanak fel a növény felsőbb részeibe, illetve segít kontrollálni, mennyi víz jusson a levelekbe. A szuberin nélkül némi túlzással úgy jutna keresztül a víz a növényen, mint a nyitva hagyott slagon.

Alfa-gép

A szuberint sok növény gyökerében az endodermális sejtek termelik, amelyek az erek falát borítják. Más esetekben viszont, és ilyen a paradicsom is, exodermális sejtekben keletkezik, amelyek közvetlenül a gyökér bőrszövete alatt helyezkednek el.

Az exodermális szuberin szerepét sokáig nem ismerték, de a Kaliforniai Egyetem kutatói a Nature Plans című szaklapban nemrég publikált cikkükben bizonyították, hogy az exodermális szuberin ugyanazt a célt szolgálja, mint az endodermális, és a paradicsom enélkül kevésbé tudna megbirkózni az aszály okozta stresszhatással. Ez a felismerés segíthet a jövőben a szárazságot jobban elviselő növények nemesítésében.

A kutatók most arra a kérdésre keresik a választ, hogy a génállományban hol kódolódik ez a genetikai tulajdonság, és ha ez megjelenik a növényekben, az vajon ellenállóbbá teszi-e.

(Fotó: Katharina N./Pixabay)

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Megkóstolták, megmérték – ez a retek lett a győztes

2025. június 26. 08:10

A Nébih kísérletében nemcsak vetőmagként, hanem konyhakertben és laborban is vizsgálták a hónapos retkeket – meglepő eredmények születtek.

Karó nélkül nem terem? A paradicsom titka

2025. június 24. 11:10

A karózott paradicsom nemcsak szebben terem, de ellenállóbb is a betegségekkel szemben. Mutatjuk a legjobb támasztási módszereket és a leggyakoribb hibákat.

Így érleljük be az ősszel még zöld paradicsomokat, paprikákat!

2022. szeptember 26. 05:37

A paradicsom és a paprika is utóérő, de az igazán finom ízekhez és színekhez érdemes a növényen beérlelni mindent még időben.

Hogyan és mivel tudok hatékonyan védekezni a paradicsomvész ellen?

2023. augusztus 1. 04:36

Hogyan és mivel tudok hatékonyan védekezni a paradicsomvész ellen a kertemben? Nálam már a leveleken és sajnos a bogyókon is megjelent a betegség.

Fóliasátorban mi is próbálkozhatunk vele: a Tamarillo termesztése

2025. február 13. 14:40

A Tamarillo termése nagyon hasonlít a paradicsoméhoz, ezért paradicsomfának is nevezik, Magyarországon egzotikus növénynek számít.

Milliárdos beruházás: egyre több zöldséggel tudják ellátni a magyar piacot

2022. május 30. 10:36

Elérte legmagasabb pontját a DélKerTÉSZ több mint 10 ezer négyzetméteres komplex logisztikai központja.