Zöldség

Foszfor: most kell adni, később nehezen pótolható tápanyag

Agrofórum Online

Az őszi talajműveléssel egy időben kell a zöldségfélék foszforszükségletét biztosítani. Később, vetéskor vagy ültetéskor, illetve tenyészidőben körülményes, gyakorlatilag nem is lehetséges!

A három fő növényi tápanyagként emlegetett nitrogén, foszfor és kálium közül a foszfor az, amelynek hiánytünete a zöldségfélék levelén – eltérően a másik kettőtől, de több egyéb makro- és mikroelemtől is – csak lassan válik felismerhetővé, más tápelemekétől biztosan megkülönböztethetővé.

A foszforhiány következménye lehet a rossz gyökeresedés, a kési virágzás, és a terméskötés elmaradása is, amelyek mind a terméseredmények romlásához vezetnek.

Foszfor a talajban

A talajban a nitrogéntől és káliumtól eltérő módon viselkedik, ebből adódóan a talajok feltöltése, a felhasznált foszfor pótlása is más technológiával, más módszerekkel és ütemezéssel történik.

A talajban található foszfor nagyobb része (talaj ásványi összetételétől függően 60-70 %-a) ásványokhoz kötődve, szervetlen formában van jelen, de nem elhanyagolható növénytáplálás szempontjából a szerves anyagok foszforkészlete sem, ami főleg a kertészeti talajokban számottevő.

A talajban lejátszódó foszforkörforgalom összefüggésben van a foszfortartalmú ásványok bomlásával és oldódásával, ezek a folyamatok dinamikus egyensúlyi állapotot teremtenek a talajoldat foszfortartalma, azaz a növények által könnyen hasznosítható, és a szerves, valamint szervetlen részekhez erősen kötődő, a növények számára nem, vagy csak nehezen hozzáférhető között.

Ugyanakkor a bomlásból és oldódásból adódó foszforfeltáródás üteme, a felvehetővé vált foszfor mennyisége nincs szinkronban a növények foszforfelvételével, ezért a növény igényét szerves és szervetlen foszfortartalmú trágyákkal szükséges kielégíteni.

Ez különösen vonatkozik az intenzív kertészeti kultúrákra, ahol lényegesen nagyobb és gyorsabb a foszforfelvétel üteme, mint a természetes úton képződő, a növény számára könnyen felvehető, a talajoldatban lévő foszfor.

A foszfor esetében is ismert az úgynevezett relatív tápanyaghiány, amikor a talajban megfelelő a foszforkészlet, csak annak felvételét bizonyos környezeti tényezők gátolják (pl. hideg talaj, kedvezőtlen pH viszonyok, nem megfelelő tápanyagarány, szárazság, sekély gyökeresedés stb.).

A foszfor erősen kötődik a talajrészecskék felületéhez, mozgása még kellően nedves talajban is minimális. Ha trágyakijuttatáskor túl mélyre dolgozzuk a talajba vagy túl sekélyen helyezzük el, a fejlődés kezdetén, keléskor, begyökeresedéskor kell a hiányának jelentkezésével számolnunk, ha csak a talaj felületére szórjuk, vagy sekélyen műveljük a talajba, tenyészidő későbbi szakaszában alakul ki.

Foszfor a növényben

A zöldségfélék foszforigénye fajtól, néhány zöldségféle esetében fajtától is függően eltérő, amit tovább módosít az adott feltételek mellett várható termésmennyiség is. Foszforból kevesebbet igényelnek a zöldségfélék, mint nitrogénből vagy káliumból, egyes fajok esetében megközelítőleg annyit, mint magnéziumból, ugyanakkor nagyságrenddel többet, mint a mikroelemekből (1. táblázat).

    ZöldségfajFajlagos tápanyagigény* (kg/t)Közepes termés esetén kijuttatandó tápanyagmennyiség (kg/ha) **
NP2O5K2ONP2O5K2O
Paprika2,40,93,59636140
Paradicsom2,41,04,516870315
Uborka3,01,54,015075200
Borsó16,05,615,2966691
Bab12,04,013,010234110
Fejes saláta4,01,85,012054150
Görögdinnye2,41,15,614466336
Cs. kukorica10,04,011,015060165
Sárgarépa4,31,86,021590300
Fejes káposzta3,51,34,324591301
Vöröshagyma3,40,93,510227105
K. burgonya5,92,28,011844160
1. táblázat: Szabadföldi zöldségnövények fajlagos tápanyag- és számított trágyaigénye. *1 tonna termés előállításához szükséges N; P2O5 és K2O mennyiség. **Közepes talaj-tápanyagellátottság esetén, tápanyagveszteséggel nem számolt elméleti, kerekített érték

A foszforfelvétel üteme is eltér a másik két fontos tápelem, a nitrogén és a kálium hasznosításától. Általános értéknek tekinthető, ami fajonként kisebb mértékben változhat: a szárazanyag 25%-ának felhalmozásakor, már a teljes foszforigény 75%-a felvételre kerül.

Vagyis a zöldségféléknél a foszforigény a tenyészidő elején jelentős. Hatására a gyökerek intenzívebben fejlődnek, főleg a tápanyagfelvételben meghatározó szerepet játszó hajszálgyökerek száma és elágazása növekszik meg a foszforral jól ellátott talajban.

Tanácsok a foszfortrágyázás megtervezéséhez és megvalósításához

A foszfortrágyázás során a következőkre kell különösen figyelemmel lenni:

  • lassan mozog a talajban, erősen kötődik a talajszemcsék felületéhez,
  • a tenyészidő kezdetén igényli a növény nagyobb mennyiségben, valamint
  • a foszfortrágyáknak alacsony a sóindexe.

Abból adódóan, hogy erősen kötődik a talajhoz – talaj kötöttségétől és humusztartalmától függően évente 5-7 cm-t halad lefelé – kimosódási veszteséggel nem kell számolni. Ez tekinthető például a nitrogénnel szemben előnynek is, ugyanakkor hátrány is, amennyiben ősszel, a talajforgatás idején nem került sor a foszfortrágyázásra később, a tenyészidőben nem, vagy csak nagyon nehezen pótolható.

A zöldségfélék foszforigénye a tenyészidő elején jelentős, a mélyre szántott foszfort nem tudják hasznosítani. Ebből adódóan szükséges a foszfortrágya megosztása, nagyobb részét ősszel adjuk (80-90%), de kisebb mennyiséget az ültetés vagy a vetés alkalmával sekélyen, a gyökerek közelébe, starter formájában szükséges a talajba dolgozni (10-20%).

A foszfortrágyák sóindexe alacsony, ebből adódóan nincs vagy minimális a perzselő hatásuk, nem zavarják a gyökeresedést, a kelést. Szükség esetén nagyobb mennyiség is adható belőlük, az említett starterkezelésen kívül nem szükséges további megosztásuk. (Tápoldatos termesztésben, csökkenő mennyiségben, de fejtrágya formájában is adnak foszfort).

Hiányát, a tünetek megjelenésekor – az említett okok miatt – csak lassan és nehezen lehet pótolni, kritikus esetben többszöri lombtrágyázással, vagy az intenzív zöldségtermesztésben használatos, jól oldódó, magas foszfortartalmú tápoldatozó műtrágyákkal lehetséges.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A csicsóka őszi gondozása

2024. szeptember 16. 08:10

Ősszel a csicsóka gondozása különösen fontos a sikeres betakarításhoz és a következő szezon előkészítéséhez.

A legnagyobb tömegben felhalmozódó növényi tápelem, a szén pótlása a primőrtermesztésben

2024. szeptember 3. 08:10

A szenet, az oxigént elsősorban a levegőből veszik fel a növények, míg a hidrogént vízből hasznosítják, vagyis a szárazanyag-képzéshez szükséges elemek döntő többségét a levegő szolgáltatja.

Termesszünk ősszel kínai kelt!

2024. július 2. 10:10

A kínai kell tenyészideje igen rövid és a felszedést megelőzően a hideget is jól bírja, így másodvetésre kifejezetten alkalmas.

Karácsonyra újburgonya? A tarlóburgonya termesztése

2024. június 28. 08:40

A burgonya másodvetésben történő termesztésének sok előnye van, viszont csak öntözött területeken érdemes belevágni.

Új foszforstratégia, levélen keresztül

2020. március 30. 13:08

Foszforból egy kis idejű, átmeneti hiány is zavarokat okoz a növény fejlődésében.

Miért indult pusztulásnak a folyton termő szamóca?

2023. szeptember 26. 04:36

Folyton termő szamócám pusztulásnak indult. Mi okozhatja az elhalást? Mit tehetnék ellene?

Zöldségtermesztőknek a foszfortrágyázásról

2023. január 17. 11:28

Jól ismert hazai növénytermesztési lapunkban nemrég egy írás jelent meg a foszforról, amelyben a szerző az alacsony talaj-foszforszintet a hazai termőföldek egyik termés-limitáló tényezőjének nevezte. A zöldségfélék esetében nem végeztünk felmérést, nincsenek külön pontos ismereteink a szántóföldi zöldségfélékkel hasznosított területek foszforellátottságáról, ha nem is limitáló tényező, de valószínű a tápanyagellátás egyik gyenge, vagy éppen a leggyengébb láncszeme.

Mire ügyeljünk az almafák tápanyag-utánpótlása során?

2022. november 10. 04:38

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy mire kell ügyelni az almafák tápanyag-utánpótlása során?