Zöldség

Foszfor: most kell adni, később nehezen pótolható tápanyag

Agrofórum Online

Az őszi talajműveléssel egy időben kell a zöldségfélék foszforszükségletét biztosítani. Később, vetéskor vagy ültetéskor, illetve tenyészidőben körülményes, gyakorlatilag nem is lehetséges!

A három fő növényi tápanyagként emlegetett nitrogén, foszfor és kálium közül a foszfor az, amelynek hiánytünete a zöldségfélék levelén – eltérően a másik kettőtől, de több egyéb makro- és mikroelemtől is – csak lassan válik felismerhetővé, más tápelemekétől biztosan megkülönböztethetővé.

A foszforhiány következménye lehet a rossz gyökeresedés, a kési virágzás, és a terméskötés elmaradása is, amelyek mind a terméseredmények romlásához vezetnek.

Foszfor a talajban

A talajban a nitrogéntől és káliumtól eltérő módon viselkedik, ebből adódóan a talajok feltöltése, a felhasznált foszfor pótlása is más technológiával, más módszerekkel és ütemezéssel történik.

A talajban található foszfor nagyobb része (talaj ásványi összetételétől függően 60-70 %-a) ásványokhoz kötődve, szervetlen formában van jelen, de nem elhanyagolható növénytáplálás szempontjából a szerves anyagok foszforkészlete sem, ami főleg a kertészeti talajokban számottevő.

A talajban lejátszódó foszforkörforgalom összefüggésben van a foszfortartalmú ásványok bomlásával és oldódásával, ezek a folyamatok dinamikus egyensúlyi állapotot teremtenek a talajoldat foszfortartalma, azaz a növények által könnyen hasznosítható, és a szerves, valamint szervetlen részekhez erősen kötődő, a növények számára nem, vagy csak nehezen hozzáférhető között.

Ugyanakkor a bomlásból és oldódásból adódó foszforfeltáródás üteme, a felvehetővé vált foszfor mennyisége nincs szinkronban a növények foszforfelvételével, ezért a növény igényét szerves és szervetlen foszfortartalmú trágyákkal szükséges kielégíteni.

Ez különösen vonatkozik az intenzív kertészeti kultúrákra, ahol lényegesen nagyobb és gyorsabb a foszforfelvétel üteme, mint a természetes úton képződő, a növény számára könnyen felvehető, a talajoldatban lévő foszfor.

A foszfor esetében is ismert az úgynevezett relatív tápanyaghiány, amikor a talajban megfelelő a foszforkészlet, csak annak felvételét bizonyos környezeti tényezők gátolják (pl. hideg talaj, kedvezőtlen pH viszonyok, nem megfelelő tápanyagarány, szárazság, sekély gyökeresedés stb.).

A foszfor erősen kötődik a talajrészecskék felületéhez, mozgása még kellően nedves talajban is minimális. Ha trágyakijuttatáskor túl mélyre dolgozzuk a talajba vagy túl sekélyen helyezzük el, a fejlődés kezdetén, keléskor, begyökeresedéskor kell a hiányának jelentkezésével számolnunk, ha csak a talaj felületére szórjuk, vagy sekélyen műveljük a talajba, tenyészidő későbbi szakaszában alakul ki.

Foszfor a növényben

A zöldségfélék foszforigénye fajtól, néhány zöldségféle esetében fajtától is függően eltérő, amit tovább módosít az adott feltételek mellett várható termésmennyiség is. Foszforból kevesebbet igényelnek a zöldségfélék, mint nitrogénből vagy káliumból, egyes fajok esetében megközelítőleg annyit, mint magnéziumból, ugyanakkor nagyságrenddel többet, mint a mikroelemekből (1. táblázat).

    ZöldségfajFajlagos tápanyagigény* (kg/t)Közepes termés esetén kijuttatandó tápanyagmennyiség (kg/ha) **
NP2O5K2ONP2O5K2O
Paprika2,40,93,59636140
Paradicsom2,41,04,516870315
Uborka3,01,54,015075200
Borsó16,05,615,2966691
Bab12,04,013,010234110
Fejes saláta4,01,85,012054150
Görögdinnye2,41,15,614466336
Cs. kukorica10,04,011,015060165
Sárgarépa4,31,86,021590300
Fejes káposzta3,51,34,324591301
Vöröshagyma3,40,93,510227105
K. burgonya5,92,28,011844160
1. táblázat: Szabadföldi zöldségnövények fajlagos tápanyag- és számított trágyaigénye. *1 tonna termés előállításához szükséges N; P2O5 és K2O mennyiség. **Közepes talaj-tápanyagellátottság esetén, tápanyagveszteséggel nem számolt elméleti, kerekített érték

A foszforfelvétel üteme is eltér a másik két fontos tápelem, a nitrogén és a kálium hasznosításától. Általános értéknek tekinthető, ami fajonként kisebb mértékben változhat: a szárazanyag 25%-ának felhalmozásakor, már a teljes foszforigény 75%-a felvételre kerül.

Vagyis a zöldségféléknél a foszforigény a tenyészidő elején jelentős. Hatására a gyökerek intenzívebben fejlődnek, főleg a tápanyagfelvételben meghatározó szerepet játszó hajszálgyökerek száma és elágazása növekszik meg a foszforral jól ellátott talajban.

Tanácsok a foszfortrágyázás megtervezéséhez és megvalósításához

A foszfortrágyázás során a következőkre kell különösen figyelemmel lenni:

  • lassan mozog a talajban, erősen kötődik a talajszemcsék felületéhez,
  • a tenyészidő kezdetén igényli a növény nagyobb mennyiségben, valamint
  • a foszfortrágyáknak alacsony a sóindexe.

Abból adódóan, hogy erősen kötődik a talajhoz – talaj kötöttségétől és humusztartalmától függően évente 5-7 cm-t halad lefelé – kimosódási veszteséggel nem kell számolni. Ez tekinthető például a nitrogénnel szemben előnynek is, ugyanakkor hátrány is, amennyiben ősszel, a talajforgatás idején nem került sor a foszfortrágyázásra később, a tenyészidőben nem, vagy csak nagyon nehezen pótolható.

A zöldségfélék foszforigénye a tenyészidő elején jelentős, a mélyre szántott foszfort nem tudják hasznosítani. Ebből adódóan szükséges a foszfortrágya megosztása, nagyobb részét ősszel adjuk (80-90%), de kisebb mennyiséget az ültetés vagy a vetés alkalmával sekélyen, a gyökerek közelébe, starter formájában szükséges a talajba dolgozni (10-20%).

A foszfortrágyák sóindexe alacsony, ebből adódóan nincs vagy minimális a perzselő hatásuk, nem zavarják a gyökeresedést, a kelést. Szükség esetén nagyobb mennyiség is adható belőlük, az említett starterkezelésen kívül nem szükséges további megosztásuk. (Tápoldatos termesztésben, csökkenő mennyiségben, de fejtrágya formájában is adnak foszfort).

Hiányát, a tünetek megjelenésekor – az említett okok miatt – csak lassan és nehezen lehet pótolni, kritikus esetben többszöri lombtrágyázással, vagy az intenzív zöldségtermesztésben használatos, jól oldódó, magas foszfortartalmú tápoldatozó műtrágyákkal lehetséges.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Startert a zöldségfélék alá is!

2022. február 12. 15:36

A zöldségfélék szaporítási ideje (vetés, ültetés, dugványozás) néhány kivételtől eltekintve tavasszal van, eltér több fontos és jelentős szántóföldi növényétől, ebből adódóan a trágyák elosztása, a tápanyag-kijuttatás időzítése is más.

Hosszú tenyészidejű gyökérzöldségek őszi talaj-előkészítése és trágyázása II.

2021. szeptember 22. 06:42

A jól tervezett, a talaj tápanyag-ellátottságát és a növény tápanyagigényét messzemenően figyelembe vevő trágyázással nemcsak a termésmennyiséget és a minőséget garantáljuk, de a termesztés biztonságáért is sokat tehetünk.

Meddig várjunk a palánták kiültetésével?

2024. április 24. 04:36

Nem szeretném elkapkodni a palánták kihelyezését. Meddig érdemes még várni a palánták kiültetésével?

Új foszforstratégia, levélen keresztül

2020. március 30. 13:08

Foszforból egy kis idejű, átmeneti hiány is zavarokat okoz a növény fejlődésében.