Zöldség

Hogyan neveljünk articsókát otthon? – Teljes útmutató

Agrofórum Online

Ahhoz, hogy az articsóka megfelelően fejlődjön, első lépésként válasszon olyan napos helyet a kertben, ahol a növény legalább napi 6-8 órán át közvetlen napsütést kap. Az articsóka kifejezetten melegkedvelő növény, ezért a legjobban hosszú, meleg nyarakat és enyhe teleket biztosító területeken teljesít. A talaj kiválasztásánál figyeljen arra, hogy az legyen mély termőrétegű, jó vízáteresztő képességű és tápanyagban gazdag!

Kerülje a kötött, vízállásos területeket, mert az ilyen körülmények gyökérrothadáshoz vezethetnek! Mielőtt elültetné a növényt, javítsa a talajt jól beérett komposzttal vagy szerves trágyával, és amennyiben szükséges, lazítsa fel a szerkezetét homok vagy apró kavics hozzákeverésével! A talaj ideális pH-értéke 6,5 és 7,5 között van. Enyhén lúgos vagy semleges kémhatású földet válasszon! Ha nem biztos a talaja pH-értékében, használjon egyszerű talajteszt-készletet, és szükség esetén dolomitmész hozzáadásával emelje a pH-t!

Mikor és hogyan ültessük az articsókát?

Ha magról neveli a növényt, kezdje el a vetést 8-10 héttel az utolsó fagy előtt, még beltérben! A csíráztatáshoz 20-25 °C közötti hőmérsékletre van szükség, és a magok 10-14 nap alatt kelnek ki. Beltéri előneveléssel erősebb palántákat kaphat, és a betakarítási időpontot is előrébb hozhatja.

A palántákat csak akkor ültesse ki a szabadba, amikor a talaj hőmérséklete tartósan eléri a 10-12 °C-ot, és már nem fenyeget komolyabb fagyveszély! A kiültetést megelőző napokban érdemes a palántákat fokozatosan edzeni. Naponta néhány órára tegye ki őket szabad levegőre, ezzel hozzászoktatva őket a kültéri viszonyokhoz! Ügyeljen arra, hogy a növények között hagyjon elegendő helyet, mivel az articsóka kifejlett állapotban akár 1-1,5 méteres szélességet is elérhet! A palánták között legalább 90 cm, a sorok között pedig 120-150 cm távolságot tartson, így biztosíthatja a megfelelő légmozgást, napfényt és gyökérteret! Túlzsúfolt ültetés esetén a növények könnyebben megbetegszenek, és a bimbók is kisebbek lesznek.

Napos fekvés, jó talaj és megfelelő gondozás
Napos fekvés, jó talaj és megfelelő gondozás

A kiültetés után alaposan öntözze be a növényeket, és ha lehetősége van rá, takarja a talajt mulccsal – ez segít a talaj hőmérsékletének stabilizálásában és a nedvesség megtartásában! Ha egyéves termesztésre készül, válasszon olyan fajtát, mint az Imperial Star, amely az első évben is hoz bimbót! Többéves termesztés esetén a növény második-harmadik évben hozza a legjobb termést, ezért gondoskodjon a gyökérzóna hosszú távú védelméről!

Mire figyeljünk az articsóka gondozása során?

Gondozása a folyamatos odafigyelésről és a kiegyensúlyozott környezeti feltételek biztosításáról szól. Mivel ez a növény nagy lombtömeget és erős gyökérrendszert fejleszt, rendszeres vízellátásra van szüksége, különösen a meleg, száraz időszakokban. Ügyeljen arra, hogy a talaj mindig enyhén nyirkos maradjon, de soha ne legyen pangó víz a gyökerek körül! Inkább ritkábban, de mélyen öntözze a növényeket, így a gyökerek lefelé fejlődnek, és jobban ellenállnak az aszálynak! 

A gyommentesség és a megfelelő talajhőmérséklet fenntartása érdekében takarja a talajt mulccsal! Ehhez használhat szalmát, komposztált lombot vagy faforgácsot! A mulcsozás nemcsak a gyomokat fojtja el, hanem csökkenti a vízpárolgást és stabilizálja a gyökérzóna mikroklímáját is.

Fontos, hogy ne csak a bimbókra figyeljen: az egészséges lomb és gyökérrendszer biztosítja a következő évi terméspotenciált is! Ezért különösen, ha évelőként neveli az articsókát, a vegetáció végén vágja vissza a föld feletti részt 10-15 cm-es csonkokra, és takarja be a tő környékét komposzttal vagy szalmával a fagyok ellen!

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Megkóstolták, megmérték – ez a retek lett a győztes

2025. június 26. 08:10

A Nébih kísérletében nemcsak vetőmagként, hanem konyhakertben és laborban is vizsgálták a hónapos retkeket – meglepő eredmények születtek.

Karó nélkül nem terem? A paradicsom titka

2025. június 24. 11:10

A karózott paradicsom nemcsak szebben terem, de ellenállóbb is a betegségekkel szemben. Mutatjuk a legjobb támasztási módszereket és a leggyakoribb hibákat.

A globális felmelegedés egyre több extrém zivatart hozhat

2021. április 3. 12:13

Egyes régiókban a hőmérséklet-emelkedés jobban befolyásolja a rövid ideig tartó, erős esőzések szélsőségeit, mint a légköri nedvesség növekedése önmagában.

Egyre nagyobb kockázatot jelent a szárazság! - Szárazságtűrő növények és aszálytérkép jelenthetik a megoldást

2019. április 23. 06:48

Az utóbbi években az éghajlatváltozásnak is köszönhetően az időjárásunkban a szélsőségek dominálnak: a klímaváltozás miatt vannak kifejezetten csapadékos időszakok, azonban emellett a rendkívül száraz évek előfordulásának valószínűsége is nőtt.

Klímaváltozás: talán pozitív hatásokkal is számolhatunk

2020. május 16. 10:35

A szakértők álláspontja szerint, a klímaváltozástól nem kell tartani, hiszen a múltban lezajlott jelenségeket vizsgálva több pozitív hozadéka is volt az egyes éghajlati változásoknak.

Szántás után tényleg mindig esik az eső?

2023. október 17. 08:40

Egy amerikai mondás szerint az „eke”, tehát a szántás meghozza az esőt. Kutatók annak jártak utána, van-e ennek igazságtartalma – az eredmény a magyar gazdáknak is érdekes lehet.