26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Zöldség

Hogyan trágyázzuk a burgonyát?

Agrofórum Online

Tudja-e, miért fontos a burgonyát trágyázni? No, és melyik az optimális időszak erre? Hogyan célszerű kiválasztani a saját burgonyafajtánkhoz leginkább megfelelő trágyát, és mi van akkor, ha paradicsomtrágyát használunk?

A rendszeres műtrágyázás mindent megváltoztathat – legalábbis a burgonyatermesztés szempontjából. A burgonya ugyanis olyan „éhes” növény, amelynek a vegetációs időszak során rengeteg tápanyagra van szüksége. A megfelelő trágyázás elmulasztása azonban igen gyakori probléma a termelők körében, ez azonban jelentős hatással van a termés minőségére.

A megfelelő trágyázási rendszert könnyű kialakítani, a foszforban és káliumban gazdag tápanyag rendszeres kijuttatása pedig garantálja, hogy minden szezonban a lehető legszebb állapotú és legjobb minőségű burgonya teremjen a földjeinken. Maga, a burgonyatermesztés nem nehéz folyamat, ráadásul gazdag fajtaválasztékkal vághatunk bele a projektbe – ó pláne, ha mindvégig szem előtt tartjuk, hogyan és miként kell trágyázni a burgonyánkat.

Miért fontos a burgonya trágyázása?
Minden növénynek a három kulcsfontosságú tápanyagra (nitrogénre, foszforra és káliumra ) van szüksége az egészséges növekedéshez. Ezeket a tápanyagokat a leggyakrabban NPK néven emlegetik, és a címkéken három számmal jelölik. Ezeket a számokat kötőjelekkel elválasztva jelölik és az NPK összetételére utalnak, pl. 10-10-10.

A Gardens Alive Kertészeti Kutatóintézet igazgatója, Mark V. Wessel a burgonya trágyázását alapvető feladatnak tartja, szerinte a megfelelő trágyázás a bőséges és magas terméshozamú gumók előállításának kulcsa:
„A burgonya nagy tápanyagigényű, így ha nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, a terméshozam alacsony lesz, a gumók kicsik maradnak és torz formát ölthetnek, nem beszélve arról, hogy a tárolhatóságuk is nagymértékben romolhat.”

Mikor célszerű trágyázni a burgonyát?

  • A trágyázás a burgonya ültetésének ideje előtt esedékes. Hagyományosan az a gyakorlat, hogy ősszel trágyát juttatnak ki az ültetési helyre, mielőtt a burgonyát tavasszal elültetnék. Ez egyrészt tápanyagot és szerves anyagot juttat a talajba, másrészt a korai kijuttatás révén a friss trágyában lévő nitrogénfelesleg nagy része már a burgonya elültetése előtt lebomlik. Ez segíthet megelőzni egy gyakori burgonyatermesztési problémát, ami akkor alakul ki, ha a növények túl sok nitrogént kapnak. A túl sok nitrogén ugyanis dús lombozatot eredményezhet, ami miatt a növények minden energiájukat a levelek fejlesztésére fordítják, ahelyett, hogy a gumók tömegét növelnék.
  • Természetesen nem feltétlenül szükséges ilyen korán műtrágyázni. A másik alternatíva az, hogy egy lassan oldódó, káliumban gazdag általános célú műtrágyát juttatunk ki a termőhelyre egy-két héttel azelőtt, hogy tavasszal elültetnénk a burgonyagumókat. Az ültetés előtti tápanyag hozzáadása különösen fontos, ha a burgonyát konténerben termesztjük.
  • Az ültetés pontos időzítése a termesztett burgonya fajtától függ. A korai szezonban termő burgonyát kora tavasszal ültetik, míg a késői fajtákat a tavasz végén.
  • A műtrágyázás minden burgonyafajta esetében fontos. A közvetlenül az ültetés előtt kijuttatott lassan oldódó műtrágya legalább a növekedés első hónapjára elegendő táplálékot biztosít a burgonyanövények számára.
  • Ha a növények már kb. 15 cm magasra nőttek, célszerű elkezdeni a rendszeres trágyázást, mivel ettől kezdve a burgonyának még több nedvességre és tápanyagra van szüksége, hogy a gumói megnőjenek.
  • Kevesen tudják, de a folyékony paradicsomtrágyák bármelyike ideális a burgonya trágyázására, mivel ezek kálium- és foszfortartalma magasabb, mint nitrogéntartalma. A paradicsomtrágyák tipikus NPK arányában a második két szám nagyobb, mint az első.
  • A betakarítás tervezett időpontja előtt legalább 2 héttel abba kell hagyni a növények öntözését és műtrágyázását – ezzel megelőzheti a gombás fertőzéseket és egyszerűbbé teszi a betakarítást.

Hogyan válasszuk ki a legjobb burgonyatrágyát?

  • A legjobb műtrágya a burgonyánk számára az lesz, amelyiknek magasabb a kálium- és foszfortartalma, mint a nitrogéntartalma. A megfelelő burgonyatrágya megfelelő aránya esetén a második és harmadik szám legfeljebb kétszerese lehet az első számnak, például 5-10-10.
  • A túl sok nitrogén arra ösztönzi a növényt, hogy dús lombozatot növesszen, noha a gumók fejlődéséhez és növekedéséhez káliumra és foszforra van szüksége.
  • A túl sok nitrogén fogékonnyá teheti a burgonyát a betegségekre.
  • A burgonya szerves trágyázására számos lehetőség van, ilyen többek között a csontliszt, a tengeri alga kivonat és a fahamu, de speciálisan a burgonyatermesztéshez kifejlesztett szerves trágyákat is lehet kapni.
  • A műtrágyák lassan oldódó szemcsés formában kerülnek forgalomba, amelyeket hagyományosan úgy adagolnak, hogy a növények mellett sekély árkokat alakítanak ki, amelyekbe a tápanyagot szétszórják, és földdel fedik be.
  • A vízben oldódó fajták gyorsabban szabadítják fel a tápanyagokat. Az ilyen műtrágyákat egy locsolókannában keverik össze, és juttatják ki a növényre, ügyelve arra, hogy a lombozatot a lehető legkevesebb nedvesség érje.

(Fotó: Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

2025. július 4. 14:10

A napfény nem minden – ha nem érnek be a paradicsomok, több ok is lehet a háttérben. Íme a leggyakoribb hibák és megoldások!

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Milyen betegségtől jelennek meg barna foltok a burgonya levelein?

2025. május 31. 04:36

Néhány burgonyabokor levelén nagy barna foltokat látok, terjednek gyorsan. A küldött kép alapján meg lehet mondani, hogy milyen betegségről van szó, és mit tegyek a kivédésére?

Űrburgonyát ültetnek a tudósok

2024. január 25. 13:40

A tudósok megkezdték az öt hónapot az űrben töltött több mint 60 000 vetőgumó kiválogatását és termesztését, abban a reményben, hogy olyan egyedi tulajdonságokat fedeznek fel, amelyek javíthatják a termelés hatékonyságát és a terméshozamot.

Betegség okozza a barnás vonalakat a burgonyagumóban?

2023. április 29. 04:36

Érdeklődöm, hogy a mellékelt képeken is látható elváltozás a burgonyán valamilyen betegség jele-e, és hogy az elváltozás ellenére a burgonya bátran fogyasztható-e? A héj alatt párhuzamosan barnás vonalak hálózata látható. A gumót merőlegesen vágva barna kört képez a héj alatt, míg párhuzamosan vágva hálós vonalrendszert.

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?