Zöldség

Így lesz ízletes póréhagymánk a kertből

Agrofórum Online

Az április frissessége és a kertészeti szezon újjáéledése ideális hátteret teremt a póréhagyma ültetéséhez.

Az áprilisban gyökerezett póréhagyma nemcsak a kert szépségét fokozza, hanem a kulináris élményeket is gazdagítja. Ültetése ebben az időszakban nemcsak a kertészek számára ígérkezik előnyösnek, hanem a kertjüket kedvelőknek és az egészséges életmódot követőknek is kiváló lehetőséget nyújt az otthoni termesztésre.

Ebben az időszakban kedvezőek az abiotikus tényezők, mint például a hőmérséklet és a nedvesség, amelyek optimálisak a növény növekedéséhez és fejlődéséhez.

Emellett az áprilisban végzett ültetés lehetővé teszi a növények számára, hogy kihasználják a tavaszi növekedési szezont, és erős gyökereket fejlesszenek ki, ami kedvező hatással van a terméshozamra és a növény egészségére.

Ezekre lesz szükségünk:

  • Póréhagyma magok vagy előre nevelt palánták,
  • ágyástervező vagy kerti lapát,
  • minőségi kerti föld,
  • öntözőkanna vagy locsolócső,
  • szerves trágya vagy komposzt (opcionális).

Az előkészületekről az ültetésig

Ahhoz, hogy sikeres legyen a póréhagyma ültetése, kiemelten fontos a megfelelő talaj előkészítése. Válasszunk napos, jól megmunkált területet, majd győződjünk meg róla, hogy a talaj jól áteresztő és tápanyagban gazdag.

Kezeljük a talajt szerves anyagokkal, például komposzttal vagy szerves trágyával, hogy elősegítsük a növények egészséges növekedését és fejlődését.

Amennyiben magokkal szeretne ültetni, ügyeljen arra, hogy a póréhagyma magokat 1-2 cm mélyen ültesse el a talajba, majd takarja be őket vékonyan talajjal. Ültetés előtt áztassuk be a magokat néhány órára vízbe, hogy segítsük a csírázást.

Ha palántákat szeretne ültetni, választhat előre nevelt palántákat is. Ültesse ki őket a talajba a megfelelő távolságokra, általában 15-20 cm-es távolságra egymástól. Ügyeljen arra, hogy a palánták gyökerei ne legyenek összekuszálódva, és ültetésük után alaposan öntözzük meg őket,

de ne engedjük, hogy vízben álljon!

Amikor gyökérrothadás gyanújára utaló jeleket észlelünk, például a levelek elszíneződése vagy az általános hervadás, érdemes alaposabban megvizsgálni a növények gyökereit. Ha a gyökerek lágyak, elszíneződöttek vagy rothadnak, valószínűleg gyökérrothadás áll fenn.

Például, ha egy póréhagyma növény levelei hirtelen lehullanak, és a talaj körülöttük nyirkos vagy büdös, akkor az ártalmas lehet, gyanakodjunk gyökérrothadásra.

Gondozásról és betakarításról

Ahhoz, hogy sikeres legyen a póréhagyma termesztése, fontos rendszeresen gondoskodni a növények gondozásáról és ápolásáról. A póréhagyma kedveli a napos, jól megmunkált talajt, amely jól áteresztő és tápanyagban gazdag. Rendszeres öntözéssel és a talaj nedvességtartalmának monitorozásával biztosítsuk a növények megfelelő vízellátását.

Fontos azonban vigyázni, hogy ne legyen túlzott a víz, mivel ez rothadáshoz és betegségekhez vezethet.

A gyomirtás rendszeres és alapos elvégzése elengedhetetlen a környékén, hogy ne konkuráljanak a gyomnövények a növényeinkkel a tápanyagokért és a vízért. Az ápolás során figyeljük a növények állapotára és szükség esetén távolítsuk el az elszáradt vagy beteg leveleket.

Támogassuk a növényeket szükség szerint támrendszerrel vagy kis karókkal, különösen akkor, ha a növények magasabbak lesznek és megtámasztásra szorulnak. A betakarítás időpontjának meghatározásához figyelje a fejlődését és a levelek színét.

A póréhagyma általában nyáron vagy kora ősszel érik be, amikor már megfelelő méretűek és ízűek. Ha a hagyma feje már elérte a kívánt méretet, és a levelek fokozatosan elhalványulnak és lehullanak, akkor érdemes lehet betakarítani a termést.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Mire használható a mágnesezett víz a mezőgazdaságban?

2023. december 7. 14:10

A mágnesezett öntözővíz elősegíti a növények növekedését és fejlődését, fokozza a hozamot, és javítja a termés minőségét is – igazolták a Debreceni Egyetem MÉK Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ kutatóinak vizsgálatai.

Öntözéssel sem bírja a kánikulát a csemegekukorica, baj lehet belőle

2024. augusztus 2. 09:40

Öntözés nélküli termesztése kockázatos, de szerencsére Magyarországon az ültetvények 90 százaléka öntözött, ami nagy termésbiztonságot garantál.

Hogyan öntözzük a szobanövényeket?

2023. március 13. 05:38

A szobanövények öntözésénél több irányból kell megvizsgálni a kérdést, mert kicsit összetettebb, mint ahogy elsőre tűnik. Először is melyik szobanövényről beszélünk? Vajon minden szobanövényt egyformán öntözünk?

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.