Zöldség

Megnyúlnak a palánták

Agrofórum Online

A január és a február a legkritikusabb időszak palántanevelés szempontjából. A hajtatás környezeti feltételei csak részben biztosítottak ahhoz, hogy jó palántát állítsunk elő, erősen kell fűteni, és a fény is gyakran kevés az életképes növények előállításához. Így aztán előfordul, hogy a fényhiány következtében későn jelennek meg a virágok, fejletlenek, a növények rosszul kötnek, a palánták megnyúlnak. Nemcsak a fény ereje gyenge – majdnem a fele a szükségesnek, azaz 3 000 - 4 000 lux – a naphosszúság, a megvilágítás is nagyon rövid.

 

Fontos feladat, hogy a rendelkezésre álló kevés fény maximálisan ki legyen használva, ugyan a pótmegvilágítást a palántabankok már nálunk is alkalmazzák, de kisebb árutermelő gazdaságokban nehezen biztosíthatóak a technikai feltételek, és a költségek megtérülése is bizonytalan. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a téli, kevés fényt mind a növény szolgálatába állítsuk?

– A palántanevelőt borító fóliát vagy üveget tartsuk tisztán, ha kell, a fóliát cseréljük le.
– Sok esetben az alacsony téli hőmérséklet, és a magas fűtési költségek a jobb hőszigetelés miatt, többszörös fólia réteg alkalmazását indokolnák. Azonban a több fóliarétegből adódó fényromlás miatt nem tanácsos kettőnél több réteget kialakítani, legfeljebb a kétszeres, ún. dupla takarás megvalósítása ajánlható.
– A palánták szétrakásával is sokat javíthatunk a fényviszonyokon. Ha a növények levelei összeérnek, azaz árnyékolják egymást, célszerű nagyobb távolságra helyezni a cserepeket. A szétrakás ellen szól a nagyobb tenyészterülettel járó fűtés költségnövekedés. Ezért a kertészetekben a palánták szétrakása nem egyszerre a tűzdelés idején, hanem két, esetleg három menetben történik a palántanevelés során úgy, hogy a levelek soha ne takarják egymást, ugyanakkor a túl nagy felületet se foglaljanak el feleslegesen. Az ültetést megelőző héten annyira szét kell rakni a növényeket, hogy négyzetméterenként 15-18 tápkockánál (cserépnél) több ne legyen. A szétrakást indokolják a növényvédelemi munkák is, amelyet egy nagyobb térállású, levegősebb állományban sokkal eredményesebben lehet megvalósítani.

A fényhiányhoz kell igazítani a többi környezeti tényezőt is. Alacsonyabb hőmérsékletet kell tartani, és kevesebbet öntözni, ellenkező esetben a palánták megnyúlnak.

A paradicsomnak, de az uborkának és a paprikának is nagyon sok későbbi fejlődési rendellenessége (terméselrúgás, abortálódott virágfürtök képződése, a hosszanti növekedés idő előtti leállás stb.) a palántakori fényhiányra és helytelen kezelésre vezethető vissza.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezzel a trükkel mindig roppanós lesz a kovászos uborka

2025. július 15. 13:10

A jó kovászos uborka roppan, savanykás, illatos, és a nyár zamatait idézi. Mutatjuk, mitől lesz hibátlan az állag, az íz és a tartósság!

Ne hagyja veszni a friss spenótot – tartósítsa okosan!

2025. július 14. 13:10

A spenót nemcsak frissen értékes, de helyes feldolgozással hónapokig megőrzi beltartalmi értékét is – mutatjuk, hogyan kezelje!

Térdre kényszeríti a kapszaicin – íme a világ legcsípősebb paprikái!

2025. július 12. 14:10

Tudta, hogy egyes paprikákat már csak védőfelszereléssel szabad kezelni? Íme a 2025-ös toplista a világ legcsípősebb fajtáiról!

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Így növelhető akár negyedével a gyümölcsök minősége

2023. augusztus 21. 12:10

A gyümölcsök minősége közel egynegyed részben függ a beporzó állatok jelenlététől, az állati beporzás kulcsszerepet játszik a mezőgazdasági termelés minőségének meghatározásában.

Pasztinák: Amit tudni érdemes

2023. január 21. 08:28

A pasztinák egy Európában őshonos strapabíró gyökérzöldség, amelyet tavasszal vetnek és ősszel, még a talaj megfagyása előtt betakarítanak. A fehérrépának is nevezett pasztinák leveseket és pörkölteket gazdagít, de köretként is fogyasztható.

Mennyi vizet igényel a kertbe ültetett paprika?

2023. június 18. 04:38

Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy a házikertbe ültetett paprika mennyi vizet igényel? Segítségüket köszönöm!

KSH: az alma 44 százalékkal drágult január óta

2020. június 12. 04:36

Ha az élelmiszereken belüli részletes bontású listát nézzük, akkor legjobban, 39 százalékkal a friss hazai gyümölcs és a déligyümölcs ára ugrott meg egy év alatt.