Zöldség

Megnyúlnak a palánták

Agrofórum Online

A január és a február a legkritikusabb időszak palántanevelés szempontjából. A hajtatás környezeti feltételei csak részben biztosítottak ahhoz, hogy jó palántát állítsunk elő, erősen kell fűteni, és a fény is gyakran kevés az életképes növények előállításához. Így aztán előfordul, hogy a fényhiány következtében későn jelennek meg a virágok, fejletlenek, a növények rosszul kötnek, a palánták megnyúlnak. Nemcsak a fény ereje gyenge – majdnem a fele a szükségesnek, azaz 3 000 - 4 000 lux – a naphosszúság, a megvilágítás is nagyon rövid.

 

Fontos feladat, hogy a rendelkezésre álló kevés fény maximálisan ki legyen használva, ugyan a pótmegvilágítást a palántabankok már nálunk is alkalmazzák, de kisebb árutermelő gazdaságokban nehezen biztosíthatóak a technikai feltételek, és a költségek megtérülése is bizonytalan. Mit tehetünk annak érdekében, hogy a téli, kevés fényt mind a növény szolgálatába állítsuk?

– A palántanevelőt borító fóliát vagy üveget tartsuk tisztán, ha kell, a fóliát cseréljük le.
– Sok esetben az alacsony téli hőmérséklet, és a magas fűtési költségek a jobb hőszigetelés miatt, többszörös fólia réteg alkalmazását indokolnák. Azonban a több fóliarétegből adódó fényromlás miatt nem tanácsos kettőnél több réteget kialakítani, legfeljebb a kétszeres, ún. dupla takarás megvalósítása ajánlható.
– A palánták szétrakásával is sokat javíthatunk a fényviszonyokon. Ha a növények levelei összeérnek, azaz árnyékolják egymást, célszerű nagyobb távolságra helyezni a cserepeket. A szétrakás ellen szól a nagyobb tenyészterülettel járó fűtés költségnövekedés. Ezért a kertészetekben a palánták szétrakása nem egyszerre a tűzdelés idején, hanem két, esetleg három menetben történik a palántanevelés során úgy, hogy a levelek soha ne takarják egymást, ugyanakkor a túl nagy felületet se foglaljanak el feleslegesen. Az ültetést megelőző héten annyira szét kell rakni a növényeket, hogy négyzetméterenként 15-18 tápkockánál (cserépnél) több ne legyen. A szétrakást indokolják a növényvédelemi munkák is, amelyet egy nagyobb térállású, levegősebb állományban sokkal eredményesebben lehet megvalósítani.

A fényhiányhoz kell igazítani a többi környezeti tényezőt is. Alacsonyabb hőmérsékletet kell tartani, és kevesebbet öntözni, ellenkező esetben a palánták megnyúlnak.

A paradicsomnak, de az uborkának és a paprikának is nagyon sok későbbi fejlődési rendellenessége (terméselrúgás, abortálódott virágfürtök képződése, a hosszanti növekedés idő előtti leállás stb.) a palántakori fényhiányra és helytelen kezelésre vezethető vissza.

(Dr. Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kevésbé ismert, és még ritkábban fogyasztott zöldborsófajta: a cukorborsó termesztése

2024. október 4. 13:10

A cukorborsó termesztését azoknak a kerttulajdonosoknak a figyelmébe ajánljuk, akik szeretnek kísérletezni, és újdonságokat kipróbálni.

Kisgazdaságban is szükséges a vetésforgó! – Veteményeskert tervezése 2025-re

2024. október 2. 08:10

A talajban áttelelő kártevők és kórokozók szükségessé teszik az átgondolt növényváltást, a szakismeretek alapján történő növénytervezést.

A chili sikeres termesztésének kulcsa

2024. szeptember 27. 07:10

Az őszi gondozás és a télre való felkészítés során a chilinövények esetében néhány igen fontos lépést szükséges követnünk.

A csicsóka őszi gondozása

2024. szeptember 16. 08:10

Ősszel a csicsóka gondozása különösen fontos a sikeres betakarításhoz és a következő szezon előkészítéséhez.

Ízessé válhatnak a bolti paradicsomok a jövőben

2019. május 24. 05:36

Elképzelhető, hogy kutatók most megtalálták az ízhiány problémájára a megoldást! Munkájuk során körülbelül 5000 új gént találtak, ezzel vélhetően teljesen fel tudták térképezni a paradicsomfajtákban előforduló géneket, melyek között ott van a paradicsom zamatos ízéért felelő gén is!

Zöld Kert-TÉSZ: a prémium minőség garantált

2019. november 27. 13:43

A gyorsaság nagy szerepet játszik a sikeres értékesítésben, a betakarítást követő egy héten belül a paprikának meg kell érkezni a rendeltetési helyére, a boltok polcaira.

Eperrel, görögdinnyével és fehér paprikával is átverik a fogyasztókat

2019. május 8. 10:47

Az import nagyon sok esetben hordozza annak a kockázatát, hogy olyan növényvédő szerrel volt kezelve, ami a magyar ellenőrzéseken megbukna.

A tavaszi fagyok miatt szálltak el a gyümölcsárak

2020. szeptember 20. 08:20

A katasztrofális tavaszi időjárás miatt drágultak a gyümölcsök tavalyhoz képest - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti és beszállítóipari osztályának elnöke.