A legfinomabb befőttek már elfogytak, a tányérjaink üresebbek zöldek nélkül, az idény gyümölcsök-zöldségek időszaka még távolinak tűnik, a szervezetünk pedig szomjazik a természetes vitaminokra. A mai cikkben utánajárunk egy vitaminbombának.
Azt hoztam otthonról, hogy minden szezonnak megvan a saját maga zöldség-gyümölcs repertoárja, és gyerekként nem is volt kérdés, hogy mikor mit fogyasztunk – leginkább (szerencsére) a saját kertünkből. A zöldség- és gyümölcsszezont lezárva pedig már az elrakott savanyúságok és befőttek kerültek az asztalra. Ezt az elvet mai napig követem, kiegészítve a sort házilag aszalt termékekkel. Személy szerint nekem a télen megvásárolható zöldségek nagy része nem hozza azt az ízélményt, amit megszokott az ember otthon (kivételt képez ez alól a mindig verhetetlen zellerszár, de erről majd egy későbbi alkalommal…), de persze olykor-olykor bárki elcsábulhat a polcok mellett.
Ám ha van valami, ami a boltokban is beszerezhető, és igazi friss, nyár-íz, akkor azok a csírák. Nem új felfedezés, sőt, de én az utóbbi években találkoztam velük először a tányéromon. A csírák, ahányféle, annyi ízvilág, és mind telis tele vannak vitaminokkal és ásványi anyagokkal, számos jótékony hatásuk ismert. A gabonafélék, hüvelyesek, olajos magvak és zöldségfélék csírái különböző ízűek, eltérő jótékony hatással, kezdve a vízhajtó, idegsejtek működését támogató, puffadásgátló, gyulladáscsökkentő hatással, mely sorok még a végtelenségig folytatódhatnak, ezért érdemes elmélyülni a témában a cikk olvasása után. Pozitív hatásuk mellett számos ételt gazdagíthat, ezért bátran használjuk pizzán, salátában, rántottához, turmixban.
Egyes szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a csírák előállítása során a kórokozók számára is ideális környezet alakul ki, ezért kérik a vásárlókat, hogy hűtött terméket válasszanak, és otthon is hűtőben tárolják, használják fel időben, a kellemetlen szagú vagy állagú termékeket pedig ne fogyasszák el.
A boltban vásárolható csírák alapvetően nem tartoznak az olcsó kategóriába, így a zamatos csíráktól már csak egy dolog jobb, az pedig az otthon, házilag csíráztatott verzió.
Nézzük hát a folyamatát.
A megbízható helyről (akár bio) vásárolt, erre a célra termesztett magokat vagy babszemeket töltsük negyedéig egy befőttesüvegnek, majd az üveget öntsük tele hideg vízzel. A ma esti művelet itt szünetel is, hiszen a magoknak egy éjszakán át ázniuk kell, így kellően magukba tudják szívni a vizet és megduzzadnak.
Másnap egy szita vagy szűrő segítségével öntsük le róla a vizet, de ügyeljünk arra, hogy a magok eközben a befőttesüvegben maradjanak (legegyszerűbb, ha egy teaszűrőt a domború oldalával helyezünk az üvegbe, és úgy csorgatjuk ki). Épp annyira kell nedvesen tartani őket, hogy képesek legyenek kicsírázni, de a penészedést elkerülvén ne álljanak a vízben.
Helyezzük el a szoba vagy konyha megfelelő pontjára 18-21 °C között tartva (ez lehet a konyha közepe, a csap széle, egy fűtetlen szoba, lényeg hogy közvetlen napsütés ne érje). Majd kezdődhet a nevelgetés és várakozás. Utóbbit ismerjük, előbbi pedig a csírázásig tartó napi kétszeri nedvesítést jelenti. A nedvesítést a fentebb leírt mértékben folytassuk.
A két művelet között muszlin kendő+tetővel, vagy ennek hiányában gumigyűrűvel biztosítsuk a megfelelő klímát a csírázó magoknak. Ha néhány nap múlva megjelentek a hajtáskezdemények, öblítés, leöntés és papírtörlőn történő lecsepegtetés után már fogyasztható is. Néhány napnál tovább ne tároljuk.
Bármilyen magot is választunk, legyen az csípős retek, curry aromájú görögszéna vagy semleges ízű lucerna, a saját csíra garantáltan izgalmassá varázsolja a nap bármely étkezését.