Zöldség

Ősszel is hónapos retek

Agrofórum Online

A nálunk népszerű, piros gumójú, majdnem gömb alakú hónapos retek a nyári hosszú nappalok és a nagy meleg hatására gyorsan magszárba megy, ezért termesztése nem lehetséges. Augusztus közepétől azonban újra vethető, magszárképződésével már nem kell számolni.

Vetését, ahogy tavasszal is, csak sekélyen szabad végezni, oka, hogy a mélyre vetett retek nem gömb alakú termést fejleszt, amit a piac elvár, hanem megnyúltat. A sekélyen (1,5-2 cm-re) vetett mag azonban nyáron – szemben a tavaszi vetéssel – gyorsan kiszárad. Az elvetett magot lehet a csírázásig használt fóliával takarni, ami biztosan megtartja a talaj nedvességet.

Sokszor megcsodálják a külföldiek, és kétkedve vizsgálják a nagyméretű, 5-7 cm átmérőjű hónapos retkünket, mivel ők ezt a tipust 2-3 cm-es átmérővel takarítják be, nagyobb méret esetén tartva a pudvásodástól.

Nehéz a retket termeszteni, a vizet úgy szabályozni, hogy átmenetileg se száradjon ki a talaj – ami a pudvásodást okozhatja -, de sok vizet se kapjon, mert gyorsan kireped. Gyakran, naponta, kis adagokkal (3-5 mm) kell öntözni, különösen kritikus az idő, ha már a termés elérte a borsószem nagyságot!

Ebben az időszakban tápanyagot is sokat vesz fel. A nitrogéntől „hízik”, a káliumtól és a magnéziumtól színesedik. Az egyoldalú nitrogéntrágyázás hatására vizenyőssé, üvegessé válik a termése, ilyen állapotban szállíthatatlan, gyorsan fonnyad, ahogy ez a fenti képen is látható. Hatóanyagot alapul véve megközelítőleg 2:3 legyen a nitrogén (N) – kálium (K2O) aránya a tápoldatnak, illetve a fejtrágyaként adott műtrágyának.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tápanyagellátás hatékonyságának fokozása jó időzítéssel és tápoldatozással a szabadföldi zöldségtermesztésben, I. rész

2024. november 18. 12:40

A trágyázás ideje és a trágyamegosztás szorosan összefüggő két tényező, nehezen választhatók el egymástól, amelyeket számos környezeti tényező és technológiai elem módosíthat.

Nyugodtan a földben lehet hagyni télire ezeket a zöldségeket

2024. november 16. 14:10

Megfelelő takarással ezek a növények a talajban hagyva is frissek maradhatnak, így akár télen is folyamatosan fogyaszthatók.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Termesztett növényeink népi elnevezései

2023. március 21. 05:38

Mi fán terem a majombarack? Melyik gyümölcsünk a Boldogasszony csipkéje? Melyik fűszernövényre gondol az, aki Szent Antal füvéről beszél? A földialmának melyik részét fogyasztjuk, és kell-e a lestyános tyúkhúslevesbe löböstököt tenni?

Mi lehet az oka, hogy foltosodnak a paradicsombogyók?

2023. július 8. 04:38

Valamiért foltosodnak a paradicsombogyók, mi lehet az oka? Büdös bogár vagy esetleg valami betegség? A levelek zöme szinte mindegyik egyszínű, nem nagyon látszik rajta foltosodás, pár levél kicsit bepöndörödött. Inkább a termésen látszik ez a fajta elváltozás.

Idén is népszerűsítik a magyar gyümölcsöket és zöldségeket

2018. február 1. 11:30

2018-ban is terveznek meggy-, dinnye- és almakóstoltatást, illetve a zöldségnövények fogyasztásösztönzése érdekében várhatóan áruházlánci kóstoltatást is lesz.

Hogyan lesz egy régészből FerMentor?

2021. június 27. 10:38

A fermentálást konyhatechnológiailag úgy határozhatjuk meg, mint szerves anyagok mikroorganizmusok segítségével, kontrollált körülmények között történő bontása/erjesztése.