A nálunk népszerű, piros gumójú, majdnem gömb alakú hónapos retek a nyári hosszú nappalok és a nagy meleg hatására gyorsan magszárba megy, ezért termesztése nem lehetséges. Augusztus közepétől azonban újra vethető, magszárképződésével már nem kell számolni.
Vetését, ahogy tavasszal is, csak sekélyen szabad végezni, oka, hogy a mélyre vetett retek nem gömb alakú termést fejleszt, amit a piac elvár, hanem megnyúltat. A sekélyen (1,5-2 cm-re) vetett mag azonban nyáron – szemben a tavaszi vetéssel – gyorsan kiszárad. Az elvetett magot lehet a csírázásig használt fóliával takarni, ami biztosan megtartja a talaj nedvességet.
Sokszor megcsodálják a külföldiek, és kétkedve vizsgálják a nagyméretű, 5-7 cm átmérőjű hónapos retkünket, mivel ők ezt a tipust 2-3 cm-es átmérővel takarítják be, nagyobb méret esetén tartva a pudvásodástól.
Nehéz a retket termeszteni, a vizet úgy szabályozni, hogy átmenetileg se száradjon ki a talaj – ami a pudvásodást okozhatja -, de sok vizet se kapjon, mert gyorsan kireped. Gyakran, naponta, kis adagokkal (3-5 mm) kell öntözni, különösen kritikus az idő, ha már a termés elérte a borsószem nagyságot!
Ebben az időszakban tápanyagot is sokat vesz fel. A nitrogéntől „hízik”, a káliumtól és a magnéziumtól színesedik. Az egyoldalú nitrogéntrágyázás hatására vizenyőssé, üvegessé válik a termése, ilyen állapotban szállíthatatlan, gyorsan fonnyad, ahogy ez a fenti képen is látható. Hatóanyagot alapul véve megközelítőleg 2:3 legyen a nitrogén (N) – kálium (K2O) aránya a tápoldatnak, illetve a fejtrágyaként adott műtrágyának.
(Terbe István – Agrofórum Online)