4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Zöldség

Zöldségpalánták sikertelen tűzdelésének okai

Agrofórum Online

Jövőre minden bizonnyal a megemelkedett energiaárak jelentősen befolyásolják majd a primőrzöldségfélék termesztését, azon belül is különösen hatni fognak a palántanevelés költségeire. Nemcsak a palánta-előállítás lesz drágább, várhatóan a maga a technológia is fog a magasabb kiadásokhoz kisebb-nagyobb mértékben igazodni.

Korábban a melegigényes fajoknál (paprika, paradicsom, padlizsán) széles körben alkalmazott, sok kézimunkát igénylő tűzdelést, várhatóan újra többen fogják választani a viszonylag könnyen gépesíthető, közvetlen cserépbe, vagy a tápkockába történő vetés helyett. Így a palántanevelés magas hőmérsékletet igénylő része lerövidíthető, kisebb helyen, sűrű vetéssel, nagyobb növénysűrűséggel, szaporító-ládákban megoldható (ládánként ~500-600 db. növény). A következő szakasz, amely a palánták megnyúlás miatt valamivel alacsonyabb hőmérséklet tartását teszi csak szükségessé, kevesebb fűtéssel megoldható. Vagyis a palántanevelés magas hőmérsékletet szükségessé tevő szakasza a kevesebb fűtést igénylő rovására lerövidíthető, bár maga a tűzdelés egy-két nappal az egész palántanevelési időt megnyújtja.

A tűzdelés, vagy ahogy sokan ismerik pikírozás, kritikus része a palántanevelésnek, gazdaságosság miatt sem mindegy, hogy a tűzdelt palánták hány százaléka lesz életképes, vagy  pusztul el, esetleg a megkívántnál gyengébben fejlődik. 

A tűzdelés eredményessége több tényezővel is összefüggésben van, ezek közül is kiemelendő a közeg (tápkockaföld, cserépföld) minősége. Öntözés és tápanyagellátás szempontjából nehézséget jelent maga a tápkocka vagy a cserépföld kis mérete. Akkor jó a tűzdeléshez alkalmazott közeg (földkeverék), ha a csírázó magvak és a fiatal növények számára sok vizet, könnyen felvehető tápanyagokat és elegendő levegőt tartalmaz. További, a jó szerkezetre vonatkozó kritériumok: az alacsony térfogattömeg, tartós és stabil szerkezet. Ennek leginkább a mesterséges gyökérrögzítő anyagok mellett (kőgyapot, perlit, égetett agyagszemcsék) a felláptőzegek felelnek meg pH beállítás, azaz meszezés után. Tekintettel arra, hogy természetüknél fogva tápanyagokat nem tartalmaznak, tápanyagfeltöltésük folyamatosan, tápoldatozással, vagy lassított hatású (retardált) műtrágyák bekeverésével oldható meg. A tűzdelést közvetlen követő napokban, a pikírozással járó kisebb-nagyobb gyökérsérülések miatt csak vizet, vagy nagyon híg tápoldatot célszerű használni.

Tűzdelés palántanevelő tálcába

A tápkockaföldet jól lehessen nedvesíteni (újranedvesíteni), bár az említett felláptőzegek, és az azokból készült földkeverékek – szemben a hazai síkláptőzegekkel – még kiszáradás után is jól nedvesíthetők. A tápkocka vagy a cserépföld, amibe tűzdelünk, de a szaporítóláda földje is, ahonnan a palántákat kiszedjük, „sárosan” nedves legyen, azaz tűzdelés előtt a gyökérrögzítő közeget alaposan öntözzük be, töltsük fel vízzel.

Tiszta tőzegek esetében nem kell fertőzéstől, növénytoxikus anyagoktól (talajfertőtlenitő szer maradvány, klór, stb.) tartani, az ilyen jellegű hibák és veszélyek inkább a földkeverékeknél fordulnak elő, ahol szerves trágyát, komposztot is kevernek a tápkocka földjéhez.

Fontos a gyors gyökeresedés miatt a tűzdelés időpontjának jó megválasztása. Kisebb gyökérzet esetén kisebb a sérülés veszélye, mint idősebb korban, amikor már a talajt a gyökérzet erősebben átszőtte. Egyébként is a fiatal szervezetek regenerációja jobb és gyorsabb, mint az idősebbeké, ami igaz a növényekre is. Sokan 3-4 leveles korban tűzdelnek, ami helytelen, tapasztalatok egyértelműen a korábbi, két-szikleveles – két-lombleveles kor közötti időszakot igazolják, azt tartják optimálisnak.

A tűzdeléskor ügyelni kell a gyökerek elhelyezkedésére, ne gyűrődjenek vissza, lehetőség szerint függőlegesen helyezkedjenek el, amit legkönnyebben azzal érünk el, ha nagyra méretezett lyukba helyezzük a palántát. Mélyen tűzdeljünk, a sziklevelek alatt legfeljebb 0,5 cm szárrész maradjon a föld felett. A közeg tömörítése, nyomkodása helyett, a tűzdelést követő alapos öntözéssel mosassuk a talaj a gyökerekhez.

A sok fény és a meleg közeg fontos kritériuma a jó eredésnek. A jobb fényviszonyok érdekében tiszta üveget, jól átlátszó fóliát, korszerű üvegházakban pótmegvilágítást alkalmazhatunk. A talaj hőmérséklete a paradicsom esetében 15-160C, paprikánál és padlizsánnál 16-180C ajánlott, a hideget jobban tűrő fajoknál (fejes saláta, káposztafélék) legalább 8-100C legyen. Léghőmérsékletet az 1. táblázat értékeinek megfelelően szabályozzuk!

1. táblázat: A palánták tűzdelését követő optimális léghőmérséklet

Az optimálistól eltérő léghőmérsékleten nevelt palánták esetében gyakori a rendellenes virágszövet-differenciálódás, illetve virágképződés. Fényhiány esetén, magas hőmérséklet mellett nevelt növények rendellenes fürtöket fejleszthetnek, kevés, kisméretű, rosszul termékenyülő virág képződik, gyakran ebből adódóan a termések is deformáltak.

Fontos a tűzdelést követő rendszeres szellőztetés két ok miatt is:

  • szárazabb levegőben kevésbé fertőznek a gombás és baktériumos betegségek és
  • a felgyülemlett oxigénben a szén-dioxid hiánya miatt lelassulnak az asszimilációs folyamatok.
A palánták szétrakása még a magasabb fűtésköltségek ellenére is indokolt

Nem spórolható meg a nagy fényigény miatt a palánták szétrakásával járó magasabb fűtési-többlet. Ha a növények levelei összeérnek, azaz már árnyékolják egymást, célszerű nagyobb távolságra helyezni a cserepeket vagy a tápkockákat. Azokban a kertészetekben, ahol rendelkezésre áll a cserepek/tápkockák mozgatásához szükséges kézimunkaerő, ott nemcsak egyszer, akár 2-3 alkalommal is sor kerülhet a növények szétrakására. Az ültetést megelőző héten lehetőleg már 15-20 tápkockánál (cserépnél) több ne legyen négyzetméterenként. A szétrakást indokolják a növényvédelemi munkák is, amelyeket egy nagyobb térállású, levegősebb állományban sokkal eredményesebben lehet megvalósítani.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Az édesburgonya fóliatakarásos termesztése

2025. február 5. 08:10

A batáta üzemi termesztése Magyarországon a Dél-Alföldre korlátozódik, körülbelül 120 hektáros termőterületre.

Vessem vagy ültessem a zöldségféléket? És mikor?

2025. január 13. 13:10

A vetőmagot és palántát vásárlók, akik egyben fogyasztók is, a legjobb genetikai tulajdonságokat és a legjobb minőségi paramétereket várják el a szaporítóanyagtól.

A fiatalabb korosztály többsége bioterméket keres Hollandiában

2023. április 11. 11:43

Az elmúlt 20 év alatt a holland TVA Growers területe másfél hektárról több mint 11 hektárra nőtt. 2014-ben a tulajdonosok a hagyományos paradicsomról áttértek a koktélparadicsom termesztésére.

Takácsatkák elleni védekezés kertészeti kultúrákban

2018. szeptember 24. 07:21

Fontos tisztában lenni vele, hogy az atkák nem rovarok, hanem a pókszabásúakhoz tartoznak. Ne csodálkozzanak tehát, ha a sok rovarölő szer sem gyéríti a létszámukat.

Hajtatott paprika tavaszi ültetése

2020. március 5. 04:36

Kétségtelen, a jövő útja a vízkultúrás hajtatás, de az úgynevezett előnövények után (pl. hónapos retek, karalábé, fejes saláta, kínai kel stb.), helye lesz a kései ültetésű paprikáknak.

Megerősítette éves árbevételi kilátásait a KWS

2021. május 23. 09:38

A KWS csoport nettó árbevétele 5,8 százalékkal emelkedett a vállalat 2020/2021-es pénzügyi évének első kilenc hónapjában.