A világon emberek milliárdjai élnek távol azoktól a területektől, ahol az élelmiszertermelés folyik. Ez a modern élet nagy kihívása, ami a közeljövőben megváltozhat.
A Biofilta’s Foodwall konténer rendszer
Az ENSZ szerint a föld lakossága 2050-re elérheti a 9,7 milliárdot, ami 33%-kal több, mint a jelenlegi népesség. Napjaink tendenciáit látva arra számíthatunk, hogy a lakosság kétharmada lesz városlakó.
Ez azt jelenti, hogy még több élelmiszerre lesz szükség, és főleg városi körülmények között. A farmoktól távol élő emberek élelmiszer-szükségletének kielégítése költséges és túlterheli a természetes erőforrásokat. A viharos esők, a szárazság és egyéb extrém időjárási körülmények tönkre tehetik a termőhelyeket.
Új területek a mezőgazdasági termelében
Mostanában start up vállalkozások és városi hatóságok keresik a lehetőséget arra, hogy a lakóhelyhez közel lehessen az élelmiszert előállítani. High-tech “függőleges farmok” jelennek meg raktárakban és hajókonténerekben, ahol vízszintes vagy függőleges sorokban salátát és egyéb zöldségnövényeket termelnek talaj nélkül, vízzel és LED lámpákkal, amely lehetővé teszi a növény méretének, textúrájának és más tulajdonságainak szabályozását.
Egyes társaságok szintén keresik a lehetőséget zöldségfélék speciális területen, mint például házfalakon, háztetőn, erkélyen, elhagyott lakásokban és konyhában történő termelésére. Keresik a városi nyersanyag-források hasznosításának lehetőségét (pl. élelmiszerhulladék komposztálása, a lakóépületekről, parkolóházakról lefolyó esővíz gyűjtése).
AeroFarms Newarkban (New Jersey)
“A történelem legnagyobb lakossági elvándorlását figyelhetjük meg, amely során a vidéki emberek a városokba költöznek” – emelte ki Brendan Foster, az ausztrál Biofilta Ltd. társalapítója. A környezetgazdálkodási társaság “zárt rendszerű” kertészeti rendszerrel foglalkozik, amelyben komposztálást és esővíz gyűjtést végeznek. “Ha a speciális városi területeket (háztetők, gépkocsi parkolók, házfalak, erkélyek) be tudjuk vonni a mezőgazdasági termelésbe, akkor az “élelmiszerszállítási mérföldeket” “élelmiszerszállítási méterekre” csökkenthetjük.
Kísérleti programok
A városi mezőgazdasági termelés nem könnyű feladat. Óriási befektetést igényel és büroratikus akadályokat kell leküzdeni. Sok vállalkozás szeretne profitot, de nem mindenkinek sikerül. A kereskedelmi célú függőleges farmok azonban már túl vannak a kisérleti szinteken. A Dream Holdings Inc. és az Urban Produce LLC által alapított AeroFarms olyan piacra termelő függőleges farmot működtet, amely olcsó tömegtermelésű zöldséggel kívánja ellátni a városi igényeket.
Az Urban Produce társaság központjában (Irvine, California) bébi kelkáposztát, tarack búzát és egyéb organikus zöldségféléket termelnek ablak nélküli, raktárhelységben. A növények egymás fölött lévő 25 tálcasorban helyezkednek el, amelyek egy konvejor által folyamatosan cserélődnek. A palánták vízigényét és LED világítását számítógépes programmal elégítik ki. Ezzel a megoldással 6,5 ha termelési területet 0,05 ha-ra lehet csökkenteni.
Az Urban Produce által szabadalmaztatott “nagy ,sűrűségű függőleges termelési rendszer” kevesebb üzemanyaggal és szállítási költséggel üzemel, 80%-kal kevesebb műtrágyát használ és a levegő nedvességéből kondenzálva és szűrve vízet állít elő – mondja Edwin Horton Jr., a társaság elnöke.
A megtermelt zöldséget szakboltoknak, dzsúsz-készítőknek és étel-szolgáltatóknak értékesítik, továbbá tárgyalásokat folytatnak a termelési rendszer licenszének világszerte történő értékesítéséről városi felhasználói csoportok részére, akik helyi lakosokkal képesek az üzemeltetést biztosítani.
Az AeroFarms társaság Newarkban (New Jersey), egy korábbi acél üzemben épített egy 6500 m2 területű függőleges farmot. Itt leveles zöldségféléket (pl. kelkáposzta) termesztenek egy különleges megoldással, amelynek során a 11 m magas, egymás fölé helyezett tálcákban lévő palánták gyökerei nem talajban, hanem a légtérben vannak rögzítve és tápanyag-köddel valamint oxigénnel táplálkoznak.
Az AeroFarms termékei
A társaság, amely ellátja az üzleteket Delaware-tól Connecticut-ig, több mint 50 millió dollár beruházáshoz jutott a Prudential, Goldman Sachs és más cégektől, és azt tervezi, hogy a “városi farm” rendszerét a világ más településein is elterjeszti.
Az AeroFarms bejelentette, hogy projektmenedzsment és egyéb szolgáltatásait felajánlja olyan városi szervezeteknek, (pl. 100 Resilient Cities), amelyek fel akarnak készülni a 21. században várhatóan előforduló élelmiszer- és ivóvíz hiányra.
A jelenlegi helyzet
Ezek a “városi farmok” azonban nem képesek a települések teljes élelmiszerigényének kielégítésére. A függőleges farmok főleg leveles zöldségeket termelnek, mivel ezek gyorsan nőnek, és ezáltal megkönnyítik a beruházási költségek visszatérülését – mondta Henry Gordon-Smith, a Blue Planet Consulting Services LLC. (Brooklyn, New York) igazgatója. A megtermelt zöldséget helyi termékként lehet eladni a vásárlóknak, akik a friss árút keresik.
A napi élelmezéshez nagy mennyiségben szükséges búza, rizs vagy más hasonló növény termelése nem célszerű, mivel azoknál nem elvárás a frisseség, azokat gazdaságosan lehet raktározni és szállítani.
A függőleges farmok létrehozása és üzemeltetése költséges folyamat. Az AeroFarm még nem termel profitot, de Rosenberg szerint a társaság néhány hónapon belül profitábilis lehet, amelyet újabb üzemek beindítása tesz lehetővé. Az Urban Produce társaság speciális termékeinek köszönhetően már az év elején profitábilis lett – emelte ki Horton, aki a céget 2014-ben elindította. Ezek a mikrozöldségek tulajdonképpen a magból növő első csírák, amelyek kialakulását a nagyon páradús környezet teszi lehetővé.
Az első, 8360 m2 méretű függőleges farm Chicago külvárosában alakult, amely az elmúlt évben egy másik társasággal egyesült. Hardej társalapító szerint a városi üzemeltetés költséges, jobb lett volna a település szomszédságában, 15-30 kilométerre telepíteni, és még ekkor is helyi termelők lennének. A kisebb települési önkormányzattal könnyebb megállapodni a fedett farmok speciális követelményeiről. A FarmedHere társaság néhány terméke profitábilis, de a speciális üzemeltetés költségei lerontják az eredményt.
Hardej társalapítója lett a Civic Farms LLC társaságnak, amely a függőleges farm 2.0 verziójának tekinthető, és a leckét megtanulva sokkal hatékonyabban dolgozik. Az új társaság együttműködik az University of Arizona Biosphere 2 kutató és kísérleti központjával (Earth függőleges és kutató központ Oracle, Arizona).
Technológiai megoldások
Az új technológiák segítik a függőleges farmok alkalmazási lehetőségeit. Az új kamerák, szenzorok és mobiltelefon applikációk megkönnyítik a növény fejlődésének nyomonkövetését. Kifejlesztettek egy olyan kesztyűt, amelyik a kezelőnek jelzi, hogy melyik termést kell leszedni.
A függőleges farmok jövője fényes, de aki ma akar építeni egyet, annak fel kell készülni a kihívásokra. Néhány város a szabályozások könnyítésével támogatja a városi farmok telepítését. Atlanta polgármestere, Kasim Reed például 2015 decemberében létrehozott egy városi mezőgazdasági megbízotti állást azzal a céllal, hogy 2020-ra a lakosság 75%-ának, a város félmérföldes körzetében elérhető legyen a helyi előállítású, egészséges élelmiszer. Mario Cambardella igazgató feladata az atlantai városi farm projekt kidolgozása és a megvalósítása.
A BetterLife Growers városi farmja Atlantában
Több csoport próbálkozik alacsony technológiájú és kisméretű városi farm telepítésével. Az atlantai BetterLife Growers Inc. társaság viszont kidolgozott egy olyan programot, amely a város elmaradott részein 2900 “függőleges kertben” fog salátát és fűszernövényeket termelni. A növényeket kőgyapotba telepítik és gyapotszálakkal kombinált kő és homok keverékben tenyésztik, ezt követően helyezik oszlopokon kialakított edényekbe, ahol időszakosan tápanyag oldattal öntözik. A termést a helyi oktatási és egészségügyi intézményeknek szállítják. A 12,5 millió dolláros projektköltséget városi kölcsön és a rendszert kidolgozók biztosítják.
Változó háztartás
Egyes társaságok célul tűzték ki a függőleges farmok konyhai kialakítását. A müncheni Agrilution GmbH még ez évben elkészíti a “plantCube”-nak nevezett házi farmját, amely egy mini hűtőgéphez hasonlít, és mobiltelefonnal szabályzott LED fénnyel és automata öntözéssel működik. Max Loessl, az Agrilution társalapítója szerint a 2000 euróba kerülő berendezés valóságos konyhai eszközként funkcionál. Megfelelő mennyiségű berendezés eladása esetén a költségek csökennek, és a következő öt évben a fejlett világban a legtöbb ember számára elérhető lesz.
Condon, a Biofilta társaság társalapítója szerint az általuk piacra dobott Foodwall modul konténerrendszer “szándékosan alacsony technológiájú”, mivel működtetéséhez nem szükséges sem elektromosság, sem számítógép. Az edény talajalapú keverékkel van feltöltve, amely tárolja, és szivattyú nélkül képes az edény aljáról felszívni a növény táplálásához szükséges tápoldatot. A növények nyáron hetente egyszer, télen pedig három-négy hetente igénylik a táplálást. Az edények vízszintesen vagy függőlegesen csatlakoztathatók és elhelyezhetők tetőn, erkélyen vagy a hátsó udvarban. A Foodwall megoldás komposztált ételmaradékot és összegyűjtött esővízet használ segítve a városokat a “zártkörű élelmiszer előállításban”.
Szakértők szerint a hagyományos vidéki gazdálkodás új technológiákra cserélése még messze van, mivel az élelmiszerigény túlságosan nagy. De a városi projektek képesek friss áru előállítására, amely fejleszti és biztonságossá teszi az élelmiszer-ellátást. Condon szerint a vidéki farmerek továbbra is alapvető fontosságúak maradnak a városok élelmiszer-ellátásában, az okos városi farmok viszont képesek lesznek a települések zöldségnövény-igényének nagy részét kielégíteni.
Forrás: Ms. McKay, The Wall Street Journal (Atlanta)
(Jóri J. István – Agrofórum Online)