Milyen rovar van a kelkáposztán? Talán poloska?

Agrofórum Online

Milyen rovar lehet a kelkáposztáimon? Hasonlít a poloskákra, korábban ilyen rovarral nem találkoztam a kertemben.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A képen a paréjpoloska látható, mely a káposztapoloska egy közeli rokona, azonos családba, a címeres poloskák családjába is tartoznak. A paréjpoloskára jellemző, hogy az imágó rajzolata változatos az élete folyamán, valamint annak színe akár sárga, piros, vagy fehér is lehet. Alapszíne általában halványsárga, míg testének széle pedig fehér. Lárvái kisebbek, mint a káposztapoloskáé, tojásai viszont hasonló méretűek és rendszerint sorba rendezve, 12 db található meg belőlük. Magyarországon mindenhol általánosan előforduló kártevőnek számít, tápnövényei elsősorban a keresztesvirágú növények közül kerülnek ki. Főként káposztaféléken, de vadrepcén, pasztinákon stb. is gyakorta előfordulhatnak.

Paréjpoloska a káposztalevélen (fotó: a kérdező felvétele)

Táplálkozás szempontjából a növények virágait és terméseit részesítik előnyben, így főként a magtermesztés során lehetnek jelentős kártevők. A fejes káposzta, karfiol, karalábé, kelkáposzta magtermesztése esetén okoznak legtöbbször kártételt szívogatásukkal. Szívásuknak nyoma hasonlít a káposztapoloskáéra, vagyis csillag alakú fehér foltok alakulnak ki ennek hatására a növényi részeken, mely foltok később össze is olvadhatnak, nagyobbodhatnak. A leveleken okozott szívás által akár hullámosodás és zsugorodás is bekövetkezhet.

Paréjpoloskák szívogatnak a kelkáposztán (fotó: a kérdező felvétele)

A paréjpoloskának évente két, esetleg három nemzedéke fejlődik ki, és a kifejlett alakok telelnek át. Telelési helyül akár a növényi maradványokat, fűcsomókat is választhatják, majd tavasszal hamar előbújnak a melegedő hőmérséklet hatására, és akár nagymértékben is képesek felszaporodni a különböző gyomnövényeken. A második generáció számára a maghozó káposztafélék nyújtanak csak kielégítő táplálékot, amennyiben ezeket elérhető közelségben meg is találják.

Rendszerint kémiailag védekezni csak a káposztafélék magtermesztése során szükséges ellenük, viszont zavaró jelenlétük, nagy egyedszámuk miatt akár házikertben is szükséges lehet permetezni. Védekezésre felhasználhatók a K1, a Karate Zeon 5 CS, a Full 5 CS, a Kaiso Garden készítmények egyaránt.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Drónok szerepe a talajvédelemben

2023. március 25. 08:37

Megpróbáltam utánajárni, hogy van-e szerepük a drónoknak a 21. században a talaj védelmében, és ha igen, miben tudják segíteni akár a kutatásokat, a fejlesztéseket abban, hogy talajaink minősége kisebb mértékben csökkenjen.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.

Mi készít fehéres színű járatokat az almafa levelén?

2022. június 21. 04:36

Almafám levelein valamilyen károsító fehér színű járatokat készít. Milyen kártevővel állhatunk szemben? Hogyan védekezhetek ellene?

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.