22℃ 11℃
április 29. Péter, Katalin, Roberta
Gyümölcs

Veszélyben a kajszibarack

Agrofórum Online

A március utolsó napjaiig kitartó, az évszaknál jóval melegebb időjárás hatására sok növény, így a csonthéjas termésű gyümölcsfák fejlődése is felgyorsult. Ezt még az országos szinten is igen erőteljes vízhiány sem tudta fékezni. A március utolsó napján kezdődő időjárásváltozás, a régóta várt csapadékos időjárás érkezése azonban néhány növényfaj, így a kajszibarack számára is súlyos mértékű növénykórtani veszélyhelyzetet eredményez.

A kajszibarack majdnem olyan mértékben fogékony a csonthéjasok moníliájának (Monilia laxa) fertőzésére, mint a meggy, amelyet ez a közismert kórokozó rendkívüli módon kedvel. A csonthéjasok moníliája részben a már megfertőzött fás részekben, részben pedig az elmúlt években elpusztított gyümölcs maradványokban, a „múmiákban” telel át.

Gyakori kórokozó, hiszen eltérő mértékben ugyan, de szinte valamennyi Prunus fajt képes megfertőzni, így szaporító anyaga a levegőben szinte mindig jelen van. Egy sikeres fertőzés tehát e kórokozó esetében szinte sohasem a kórokozó inokulumának mennyiségén múlik, hanem a fertőzésre alkalmas fenológiai állapot, valamint a fertőzésre alkalmas környezeti tényezők meglétén.  

A csonthéjasok moníliája alapvetően sebparazita, így gyakori, hogy a metszések után a sebeket elfertőzve jut be a növénybe. Ugyanakkor a virágok bibéje szintén nagyon alkalmas fertőzési pont a kórokozó számára, amely évente egy alkalommal, a virágzás időszakában biztosan hozzáférhető a kórokozó számára.

Nagyon súlyos monília fertőzés

A virágok azonban hiába vannak nyitott állapotban (szabaddá téve a bibét és az embriót), ha a levegő relatív páratartalma az elmúlt napokhoz hasonlóan rendkívül alacsony. A kórokozó számára a konídiumok csírázásához néhány órás felületi vízfilm borítás mindenképpen kell a sikeres fertőzéshez, amely az ország döntő hányadán az elmúlt napokban egyáltalán nem állt fenn.

Csonthéjas monília fertőzési forrása

Március utolsó napjától azonban ez a helyzet gyökeresen váltoott. A több napon át tartó, eltérő intenzitású csapadék hullás kedvező feltételeket biztosít a kórokozó konídiumai számára arra, hogy a fogékony fenofázisban levő csonthéjas fajok virágain belül elindíthassák a fertőzést. Igazán fogékony Prunus faj, amely jó eséllyel megfertőződhet, most csak egy van. A kajszibarack (Prunus armeniaca).

 A csonthéjasok moníliája nem csak azért veszélyes, mert az általa elpusztított virágból nem lesz termés, azaz barack. A kórokozó a fertőzés után micéliumaival egyre mélyebben hatol be a növény belsejébe, így a fás részekbe is. Ennek nyomát 3-4 hét múlva a hajtások hervadásában, forrázásra emlékeztető pusztulásában lehet felismerni. A fiatalabb korú fák, illetve a modern fajták némileg még nagyobb veszélynek vannak kitéve.

A nagy ágakon levő virágok fertőződése veszélyes lehet magára az ágra is.

Esetükben igen gyakori, hogy a nagy vázágakon elhelyezkedő rügyekből, vagy a rajtuk levő igen rövid termőnyársakon levő rügyekből is fejlődnek virágok. Ezek moníliás fertőződése igen könnyen az illető vastag ág elfertőződését és elhalását okozhatja. Ebben az esetben a fertőzés nyomán nem egy-két virág, hanem akár egy-két ezer virág pusztulása, valamint a fa jelentős részének elvesztése lesz az a kár, amit elszenvedhetünk.

 A csonthéjas monília elleni védekezés alapja a gyümölcsösben megfelelő higiéniai viszonyok kialakítása. Ebbe beletartozik a rendszeres ritkító, fiatalító metszés, amely nem engedi a korona elsűrűsödését és lehetővé teszi valamennyi korona rész elérését a permetlével. Ide tartozik a fertőző anyag rezervoárok, azaz a múmiák és az elhalt növényi részek folyamatos eltávolítása és megsemmisítése. Fontos elem az őszi és tavaszi lemosó permetezés is. Ugyanakkor mind ezek mellett szükséges a virágzó gyümölcsfák célzott, monília elleni fungicides kezelése is!

Csonthéjas monília pusztítása kajszi hajtásain

 A csonthéjasok moníliája ellen virágzás idején rengeteg engedélyezett fungicid közül választhatnak a termesztők. Fontos figyelembe venni azt a körülményt, hogy csak a kinyílt virágok kezelése hoz eredményt és azt is, hogy egy preventív védelem általában sokkal hatékonyabb, mint egy kuratív kezelés, amelyet már a fertőzés megtörténte és annak következtében a legelső virágok pusztulása idején hajtunk végre. Mindenképpen javasolt még közvetlenül a csapadék előtt a kajszi fák monília elleni permetezése. Ha az időjárási helyzet és a virágzás elhúzódása indokolja, ne habozzunk a kezelés megismétlésével!

Ha végrehajtottuk a védekezést, arra azért mindenképpen számítsunk, hogy az nem lesz 100%-os hatékonyságú. Három-négy hét múlva a fonnyadó virágzatok, hajtások jól fogják jelezni, hogy hol tudott a kórokozó a védekezés ellenére is fertőzni. Fontos, hogy ezeket a megtámadott részeket mielőbb eltávolítsuk és megsemmisítsük. Mindenképpen meg kell akadályozni, hogy a kórokozó bejusson a fás részekbe és ott lassacskán előre haladva akár a termő fa létét is veszélyeztesse. A csonthéjasok moníliája nem leküzdhetetlen kórokozó, némi odafigyeléssel, jó időzítéssel meg lehet szabadulni tőle.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tafrina utáni regenerálódás természetes megoldással: a Trichoderma és a Tricho Immun szerepe

2025. április 29. 05:40

A Tricho Immun egy magyar szabadalom alapján készült biostimulátor, amely koncentráltan tartalmaz Trichoderma gombát.

Mi jön a fagyok után? – Így gondozzuk a károsodott gyümölcsfákat!

2025. április 23. 08:10

Az elmúlt hetek faggyal kapcsolatos történéseit összegezve, több tíz milliárdos kár érte a hazai kertészeteket, de hiba lenne magára hagyni a gyümölcsfákat.

A szamócaszezon itt van, de a termesztés kihívásokkal teli + videó

2025. április 22. 15:10

A szamóca az egyik legkeresettebb korai gyümölcsünk. A termesztés kihívásairól készítettünk interjút.

Áprilisi fagyok: drasztikus terméskiesés várható

2025. április 21. 16:10

Az április eleji fagyok akár 100%-os termésveszteséget is okozhatnak, jelentős áremelkedésre számíthatunk a gyümölcspiacon.

Spárgát is vethet az ősz első hónapjában - szeptemberi kerti munkák

2019. augusztus 13. 04:36

Szeptember az a hónap, amikor a zöldségeskertekből a legtöbb zöldségnövény betárolásra kerül, a gyümölcsösben pedig a nyári metszési munkálatok lezárásáról szól ez az időszak.

Miért nem virágzik a lilaakác?

2023. augusztus 6. 05:40

A lilaakác virágzását számos tényező befolyásolhatja, mint az időjárás, a metszés, a talaj minősége vagy változása, az öntözés vagy akár a fajtaválasztás.

A tél végi metszés alapozza meg a gyümölcsfák terméshozamát!

2025. március 14. 05:40

Íme néhány fő előnye, ami miatt javasolt a tél végi metszés!

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?