Gépinfo
Fizetett tartalom

A Väderstad legújabb fejlesztései (+KÉPEK)

Agrofórum Online

Új Carrier, amely a nagymennyiségű szármaradvánnyal is elbír, Opus, a Väderstad kultivátorcsalád legújabb tagja, Spirit Nordic és megújult Rapid vetőgép.

A Väderstad októberben a svédországi Vadstena-ban nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, amelyen – a franciaországi SIMA 2015 nemzetközi szakkiállítás megnyitása előtt – bemutatta legújabb fejlesztéseit az európai és tengerentúli szakmai nyilvánosság számára.

Új Carrier, amely a nagymennyiségű szármaradvánnyal is elbír

A Carrier két új modelljét mutatta be a Väderstad Carrier L és Carrier XL típusjelzéssel. Az új gépek felépítésük, konstrukciójuk révén alkalmasak nagymennyiségű szármaradvány bekeverésére a talaj mélyebb rétegeibe, ezáltal különösen nagytömegű szármaradványokkal borított kukoricatarlók művelésre.

Az új Carrier L-t 51 cm, a Carrier XL-t pedig 31 cm átmérőjű tárcsákkal szerelik, 425 cm és 825 cm között négy munkaszélességű változatban gyártják. A tárcsák állítható szöge lehetővé teszi a munkamélységtől függetlenül a talaj teljes átmunkálást. Ezen kívül a visszatömörítésére szolgáló eszközök széles választéka biztosítja a megmunkált talaj tömör zárását a szerves anyagok gyors lebomlása céljából.

Az új L és XL jelzésű Carriereket már a felépítésük és szerszámkészletük is nagyobb mélységű munkákra és a nagymennyiségű szármaradvány bedolgozására teszi alkalmassá. A vázfelépítés mindkét gépnél azonos. Az L és az XL típusok csak a tárcsák méretében különböznek egymástól és egymással könnyen – akár a gazda révén is – felcserélhetők. Az említett nagymennyiségű szármaradvány bedolgozását a nagy keretmagasság és a négy fokozatban állítható vágásszögű, nagy átmérőjű csipkés tárcsalapok biztosítják, amely révén különösen kukoricatarló művelésre válnak alkalmassá.

A vázhoz csatlakoznak a széles választékban rendelkezésre álló művelőeszközök, elöl az előmunkálók, hátul a talajt lezáró hengerek, de ide kapcsolódik a hidraulikusan kiemelhető járószerkezet is.
Szállítási helyzetben a 8,25 cm munkaszélességű gép magassága 4,0 m, szélessége 3,0 m.

Az új Carrier L és XL jelű változatai 51 cm, illetve 61 cm átmérőjű, élezett szélű, gumirugós felfüggesztésű, ún. TrueCut csipkés tárcsákkal szerelik, melyek képesek a szármaradványok intenzív bekeverésére. A tárcsák X elrendezése garantálja a gép traktornyomvonalban haladását, amelynek előnye különösen lejtős területek művelésekor mutatkozik meg. Készül 4,25, 5,25, 6,25 és 8,25 m munkaszélességű változatokban.

A hidraulikusan kiemelhető járószerkezet lehetővé teszi a gép könnyű vontathatóságát közúton. A járószerkezet rugózása üzemeltetés közben hatásosan csökkenti a gép dinamikus igénybevételét, amelynek köszönhetően növekszik gép élettartama és javul a traktoros utazási komfortérzetére. A járószerkezet előnyei nemcsak a közúton, de a szántóföldön is megmutatkoznak: egyrészt javul gépcsoport fordulékonysága, másrészt a kiemeléssel több fokozatban (távirányítással a vezetőfülkéből integrált távtartók – klipszek – révén) állítható a munkamélység. Erre nedves talajviszonyok, illetve sekély műveléskor lehet különösen nagy szükség. A traktoros pedig választhat a táblavégeken a járószerkezeten, vagy a tömörítő hengereken való fordulás között.

Az új Carrierekre az előmunkálók az igényeknek megfelelően választhatók. Ezek közül a rugósfogú pálcás szalmarendezővel még a nagytömegű szalmarendek is egyenletesen teríthetők szét a talajon, megakadályozva a szármaradványok egyenetlen bedolgozását, illetve az ebből származó kedvezőtlen pentozán hatást.

A CrosCutter Knife késes henger éles, ferdén álló kései a rá nehezedő jelentős géptömegnek köszönhetően keresztirányba darabolják, zúzzák a növényi szármaradványokat. A Crossboard hidraulikusan állítható simító töri hantokat, a nehéz talajok szántásain egyengeti a felszínt, miáltal egyaránt hatékony munkát végez tarlóápolásban, rögtörésben és durva szántások elmunkálásban.

A Carrier L és XL modellek bevezetésével egyidejűleg a Väderstad a tömörítő hengerek új választékát kínálja. Ezek közül igazi újdonság a „Double SoilRunner” az U-alakú gyűrűkből álló henger. Az ilyen henger (illetve hengerekből álló hengersor) állhat egyedül, illetve egymásba fonódóan két sorban. A kétsoros henger visszatömörítő és aprító hatása különösen nagyon jó, az egymásba fonódás révén pedig az öntisztuló képességük is igen kedvező. A Väderstad a könnyű talajokra a „CageRunner” ferde-pálcás hegereit, közepes és nehéz talajokra a „SteelRunner” nehéz acélhengereit ajánlja.

Opus – a Väderstad kultivátorcsalád legújabb tagja

Az új nehézkultivátor alkalmas a talaj 40 cm mélységig való megmunkálásra, amellyel kiváltható a költségesebb szántás, ráadásul a kultivátorozás hatékonyabb és teljesítménye is nagyobb. A 80 cm-es keretmagasság, a négy keresztvázon egymástól 27 cm távolságra álló művelőelemek a gépet kifejezetten nagymennyiségű szármaradvány bedolgozására teszik alkalmassá, amelynek a legkülönfélébb helyi adottságokhoz való optimalizálását az egyedülálló művelőeszköz- (kés és szárny) választék biztosítja.

Az új Opus-t kifejezetten nagyüzemi körülmények között, nagyobb táblán gazdálkodók számára fejlesztették ki, akik a helyi viszonyokhoz könnyen igazítható, nagytömegű szármaradványokkal is könnyen elbíró nehézkultivátort keresnek. A vizsgálati gép tesztelését Németországban végezték, ahol a könnyű homoktalajoktól a nehéz agyagtalajokig mindenen használták. Az új Opus 6,0 és 7,0 m munkaszélességű változatokban készül, amelyet először nyilvánosan ez év októberében mutattak be és sorozatban 2015 tavaszától gyártják.

A 80 cm-es keretmagasság, a kapák 27 cm-es osztástávolsága az Opus-t kifejezetten nagytömegű szármaradványok a talaj mélyebb rétegeibe (akár 40 cm-ig) való bekeverésére teszi alkalmassá. A hidraulikus biztosítású és a 700 kg maximális kioldóerejű, hidraulikusan állítható kapáknak köszönhetően az Opus még a legnehezebb talajokon is képes tartani a beállított munkamélységet az említett 40 cm-ig, amelynek révén a szántással azonos mértékű lazultságot biztosít.

Az Opus-hoz a különféle művelőszerszámok (kések és szárnyak) mintegy 20 különféle változatban állnak rendelkezésre, amelyek széles kombinációs lehetőséget kínálnak a legkülönfélébb talajok különféle mélységű és körülmények közötti művelésre. Ezek között különös figyelmet érdemelnek az 50 és 80 mm széles, nagy kopásállóságú, volfrám-karbid keményfém bevonattal ellátott, ún. Maraton késtípusok, amelyek kopása nem számottevő, így teljes élettartamuk során nemcsak megtartják eredeti alakjukat, de élettartamuk is nyolc-tízszerese a hagyományos anyagból készültekkel szemben.

A Väderstad az Opus-hoz háromféle tömörítő hengert kínál: ezek közül kettő, a „Double SoilRunner” könnyű bordás henger, illetve a „SteelRunner” nehéz acélhenger egymással is könnyen felcserélhetők. Mindkettővel – változtatva a talajterhelés nagyságát – széles lehetőség nyílik a visszatömörítés mértékének szabályozására. A 3. képen látható „Double SoilRunner” 575 mm átmérőjű tömörítő henger, amely rugalmas gumiágyon keresztül csatlakozó, éles U-profilú gyűrűkből áll.

Alkalmazható egy sorban, vagy egymásba fonódóan két sorban. Mivel munka közben az U-profilú gyűrűk talajjal telítődnek, a tömörítés során a talaj talajjal érintkezik, ami mérsékli a gyűrűkopást, ezzel az elhasználódás mértékét. De a talajjal telítődött gyűrűk súlya is növekszik, ami viszont fokozza a tömörítés hatékonyságát. Két sorban alkalmazva, az egymásba fonódó gyűrűknek ráadásul jobb az öntisztuló képességük is, így nedves talajon is hatékonyabban dolgoznak, nagyobb felfekvő felületük révén pedig kisebb a vontatási ellenállásuk.

Az Opus-hoz kínált „SteelRunner” gumiágyazott felfüggesztésű, 600 mm acélhengerek megfelelően visszatömörített felszínt hagynak maguk után, miáltal optimális feltételeket biztosítanak a bedolgozott szármaradványok lebomlásához, a gyomok gyors csírázáshoz. A lengő sárkaparók nedves talajon képesek a hengerek, illetve hengerközök tisztántartására.
A kapák után, a tömörítő hengerek előtt, a fülkéből állítható munkamélységű rögrendező tárcsasor egyengeti a talajt.

A fordulókban, vagy a gép táblák közötti utaztatása céljából a kapasorok közötti – két nagyméretű, fúvott gumiabroncsozású – járószerkezet révén az Opus művelő elemei hidraulikus úton kiemelhetők, ami egyben munka közben a munkamélység szabályozására is lehetőséget nyújt.

Az Opus hidraulikus úton gyorsan szállítási helyzetbe állítható.

Spirit Nordic: vetéssel egyidejű pontos műtrágya-kijuttatás száraz körülmények között is

A Väderstadnál folyó fejlesztések sorában kiemelkedő jelentőségű a már ismert Spirit vetőgép Spirit 600C Nordic változatának piacra hozatala, amely a vetéssel egyidejűleg lehetővé teszi a műtrágyák pontosan pozícionált kihelyezését, aminek különösen tavaszi, csapadékhiányos vetéseknél van kiemelkedő jelentősége.

Az új Spirit 600C Nordic alkalmas a vetéssel egyidejűleg a műtrágyák kijuttatásra. Az ugyanilyen célra szolgáló, már ismert Spirit 400F-fel szemben az új Spirit Nordic a műtrágyaszemcséket nem a „System Disc” magágykészítő tárcsák által juttatja egy keskeny sáv mentén a talajba, amit a szomszédos tárcsák takarnak be. Az új Nordic ennél pontosabb műtrágya lehelyezést biztosít: a „Crossboard” simítót követően a műtrágyaszemcséket ugyanis nem az említett tárcsák által, hanem a szimpla tárcsás műtrágya csoroszlyákon keresztül kerül a talajba.

Mégpedig pontosan 25 cm sortávolságra, szabályozható munkamélységbe, minden második vetett sor közé anélkül, hogy a magágyat megbolygatná. Ennek különösen kora tavaszi, csapadékhiányos vetéseknél van kiemelkedő jelentősége. A „Crossboard” simító a vetőcsoroszlyák előtt hatásos egyengetést végez, amelynek szöge, csak úgy, mint a műtrágya-csoroszlyák munkamélysége, hidraulikus úton, a vezetőfülkéből állítható. A műtrágya-csoroszlyák által nyitott árkot a vetőelemek előtti „offset” tömörítő hengersor, magát a vetett sorokat pedig a központi felfüggesztésű, rugósfogú boronasor zárja. A műtrágya- és magadagolás pontosságát vetésellenőrző monitor biztosítja.

Az új Nordic-kal így a starter-műtrágyázás pontosabban pozícionálható, és mivel a tárcsák nem szaggatják a talajt, a gép még száraz körülmények között is eredményesen használható.
Az új Spirit 600C Nordic munkaszélessége 6 m és 5.000 literes a magtartállyal rendelkezik. Vonóerő igénye legalább 175 LE. A lejtős területen való üzemeltetését aktív csoroszlya- és szárnyomás-állítás teszi lehetővé.

Egy legenda újjászületik

A Rapid Super 300-400 C/S mechanikus vetőgépek a Väderstad legrégebbi, de különösen a kisebb gazdaságok által egyik legkedveltebb, leginkább elterjedt vetőgépei közé sorolható. A Väderstad mindig is arra törekedett, hogy gépeit folyamatosan a modernizálódó mezőgazdaság változó igényekhez igazítsa. Ezek sorában most a Rapid mechanikus vetőgép újjászületésének lehettünk tanúi.

A változás érintette mind a külső megjelenést, mind szerkezet megújulását.
Első rálátásra mindjárt szembetűnő az áramvonalas kialakítású magtartály, amely formájából adódóan jobb magkiáramlást biztosít. Ráadásul kissé előbbre is került – feltöltéskor a jobb hozzáférhetőség céljából. A korábbi mechanikus adagolást hidraulikusra módosították, miáltal lehetővé vált a kivetendő magmennyiség könnyű, akár távirányítással történő szabályozása. A Väderstad munkagépek és eszközök ezen túl vezeték nélküli (Wi-Fi) kommunikációval vezérelhetők. Az összes ilyen elektronikai megoldást „E-Services” gyűjtőnév jelöli és foglalja egységbe, legyen az E-Control, ISOBUS vagy ControlStation.

A megújult Rapid mechanikus vetőgép is alkalmas vezeték nélküli adatátvitelre, illetve ezen keresztüli vezérlésre, amivel nemcsak egyszerűsödik, de lényegesen javul is az adatátvitel hatékonysága, gyorsasága. További újdonság, hogy a talajlezáró fogasborona mostantól választható hidraulikusan, vagy mechanikusan állítható kivitelben. A hidraulikus változat előnye, hogy a borona talajnyomása a vezetőülésből állítható, így például illeszthető az adott táblán belül, vagy a táblák között változó talajjellemzőkhöz, továbbá forgókban a boronanyomás csökkentésére, vagy a borona kiemelésére. Újdonság, hogy a gép csapágyait hosszú élettartamú, karbantartásmentes kivitelűre cserélték, amivel növelhető az üzemidő kihasználása, és aminek különösen szezonban van nagy jelentősége.

 

(Dr. Demes György – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Gyakorlati tapasztalatokkal bizonyítja a Precea szemenkénti vetőgép „rátermettségét” az Amazone

2024. március 21. 09:10

Egyedi módját választotta a német Amazone a Precea szemenkénti vetőgép reklámozásának. Spanyolországtól Kazahsztánig gazdákat kértek fel arra, hogy ismertessék a gyakorlatban szerzett tapasztalataikat.

A kombájn sarkában jár a vetőgép aratáskor, nincs idő a pihenésre Brazíliában 

2023. október 18. 12:10

Kétszer is aratnak a brazil gazdák egy évben, amit nemcsak a kedvező klímának köszönhetnek, de a munkaműveletek rendkívül hatékony és szoros egymásutánjának is.

Extract: új sorközművelő kultivátor termékcsaládot dob piacra a Väderstad

2023. szeptember 9. 06:40

A Väderstad, a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgépgyártó vállalata egy új sorközművelő kultivátor termékcsaládot dob piacra, melynek neve: Extract. Az új termékcsalád a Väderstad talajművelőgép termékportfóliójának része lesz, és 2024 nyarától a Väderstad márkanév alatt kerül forgalomba.

„Ha Väderstad, akkor nincs megoldhatatlan helyzet” - Battonyán még chiamagot is vetett a Rapid

2022. március 3. 09:56

Ha a Väderstad gyártana ekét, abból is a svédet választaná. Véleménye szerint a Tempo vetőgép ott kezdődik, ahol az összes többi vetőnek vége, legyen szó minőségről, tőtávról, mélységtartásról. Fosztó Timotity Gábor 15 éve még azt sem tudta, hogy az őszi búzát ősszel vetik, mára viszont a Battonya környékén gazdálkodók adnak a szavára. 300 hektáron termel, 20 hektáron biogazdálkodik is Békés megyében. Vetett már chiamagot, a máriatövis pedig állandó növényük. Február legelején egy esős, saras napon kerestem fel, hogy a Väderstad gépeiről beszélgessünk.