Zöldség-Gyümölcs

A cukkini betakarítását is fenyegeti a szárazság

Agrofórum Online

Németországban az alsó-szászországi zöldségtermesztők a szárazság miatt küzdenek a termésért. "A kiadások rendkívül megnőttek" - mondja Erich Klug, a Hannoveri Mezőgazdasági Kamarától. A szárazság korlátok közé szorítja a zöldségtermesztőket. Sok mindent fel kell áldozni, nehéz a munkásokat megfelelő számban összeszervezni. Növekszik a költségnyomás. A gazdálkodók panaszkodnak, hogy túl sok termést dobnak ki, korábban ez nem volt ilyen mennyiségű.

Az öntözés, a magasabb műtrágya- és gázolajárak nehezítették a gazdák dolgát. „Igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy a termést betakaríthassák, de a zöldségek nem kerülnek maguktól a dobozba a szállítások előtt” – hangsúlyozta a zöldségszakértő. A legtöbbet kézzel kellett leszedni. – Nem tudunk lépést tartani a permetezéssel sem. A zöldség túl korán virágzik, mert a magas hőmérséklet stresszt okozott. A meleg időt jól tűrő mediterrán zöldségek mellett 50 hektáron burgonyát, céklát és babot is termesztenek.

Oliver Garde német gazdálkodónak körülbelül hetente egyszer kell öntöznie a cukkini növényeket a lüneburgi járásbeli Bardowick földjein. Ellenkező esetben a betakarítás elvész. „Idén problémáink vannak a vízzel” – mondja Garde felesége, amikor megvizsgálja a földeket, és többször is megmutatja azokat a növényeket, amelyek túl kevés vizet kaptak.

A múlt században állítólag körülbelül 200 növekvő cég működött Bardowickban, amelyek az Elbán keresztül szállították Hamburgba áruikat – írta cikkében a proplanta német agráráoldal. A szerzetesek először zöldséget termesztettek a falu kolostorának környékén lévő sötét talajon, és adták tovább tudásukat. „Évekkel ezelőtt a talaj sokkal nedvesebb volt” – mondja Oliver Garde. – Most változik a klíma, amit megérezni.

Még mindig kézzel szüretelik le a termést, de sok cukkinit már ki kellett dobni. Vannak zöldségek, amelyek megbarnulnak, ezért eladhatatlanná válnak. „Túl sokat dobnak ki, mert nem felel meg a normának” – mondja Frauke Garde. – Nehéz a helyzetünk, át kell gondolni, hogyan folytatódjon a termesztés a következő években – tette hozzá.

12-14 romániai alkalmazott dolgozik és él a bardowicki farmon. A közelgő ukrajnai háború miatt nehéz vagy nagyon sokáig nem találnak segítőket. A legtöbben gyorsan hazatérnek, mert aggódnak a családjukért.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Már közel sincs kolbászból a kerítés a németeknél

2023. november 2. 09:10

És akkor most nem az emelkedő energiaárakra, csökkenő szociális kiadásokra kell gondolnunk, hanem ténylegesen arra, hogy a német polgárok jelentős része tudatosan kevesebb húst fogyaszt napjainkban, mint tíz évvel ezelőtt.

Kevesebb élelmiszert adományoznak az emberek?

2023. július 22. 08:10

Az élelmiszerboltok egyre inkább a digitális rendelési rendszerekhez folyamodnak. Így jobban hozzá tudják igazítani a rendelési mennyiségeket a tényleges igényekhez.

Új célpontot találhat magának az olcsó ukrán gabona – célkeresztben a német piac?

2023. augusztus 11. 13:40

A kelet-európai államok helyett Németországra ömölhet az olcsó ukrán gabona, legalábbis ettől tartanak az ottani gazdák, határozottabb európai fellépést sürgetve.

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

2022. augusztus 11. 08:02

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal.