A 2022/23-as gazdálkodási szezonra idén nyáron betakarított orosz búza exportja valószínűleg nem fogja kiaknázni a várható rekordtermésben rejlő lehetőségeket Oroszországban. A bankok, a szállítók és a biztosítók továbbra is óvatosak az Egyesült Államok szankcióival kapcsolatban a biztosítékok ellenére.
A Nyugat egy sor szankciót vezetett be Oroszországgal szemben, miután Moszkva csapatokat küldött Ukrajnába, és bár az élelmiszerexportra a szankciók nem vonatkoznak, az intézkedések nehézségeket okoztak az ügyletek finanszírozásában, valamint a fuvarozás és a rakománybiztosítás megszervezésében.
A globális élelmiszerválság hátterében az export felszabadítása érdekében az Egyesült Államok júliusban felvilágosítást adott ki, amelyben megnyugtatta a bankokat, hajózási cégeket és biztosítótársaságokat, hogy az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportra vonatkozó tranzakciók nem sértik meg Washington Moszkvával szembeni szankcióit.
A nehéz körülmények ellenére a 2021/22-es szezon búzaexportja nagyrészt megfelelt a válság előtti előrejelzéseknek, amit a magas világpiaci árak és az Ukrajnából rakományt beszerezni nem tudó ügyfelek kereslete is fellendített.
A világpiaci árak meredek zuhanása azonban az elmúlt néhány hónapban a szokásosnál magasabb finanszírozási költségeket jelentett, és a fuvarozás mára jelentős negatív hatással van a szállítmányokra.
A Nemzetközi Gabonatanács becslése szerint Oroszország 33,0 millió tonna búzát exportált a 2021/2022-es szezonban (július/június), ami csak csekély mértékben marad el a februári jelentésében előre jelzett 33,3 milliótól, amelyet csak néhány nappal azelőtt tettek közzé, hogy Oroszország megkezdte volna az általa „különleges hadműveletnek” nevezett támadást Ukrajnában.
Oroszország február óta nem hozott nyilvánosságra export- és importadatokat, de a kereskedők becslése szerint augusztusban 4 millió tonnát exportálhat, szemben a júliusi 2 millió tonnával – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Az orosz gabonakereskedők számára az amerikai biztosítékok nem jelentik azt a megoldást, amit reméltek, mivel több piaci szereplő továbbra sem hajlandó együttműködni Oroszországgal, mert tart a másodlagos szankcióktól.
Az orosz gabonakereskedők továbbra is díjat fizetnek a fuvarozásért és a biztosításért, nehéz megfelelő méretű hajókat, vagy olyan bankot találni, amely kereskedelmi finanszírozást biztosítana.
Az IKAR mezőgazdasági tanácsadó cég jelenleg arra számít, hogy Oroszország rekordnak számító, 95 millió tonnás búzatermést takaríthat be idén, szemben a 2021-es 76 millió tonnával.
Közben az első Afrikába tartó gabonaszállító hajó is kikötött Oroszország februári inváziója óta Ukrajnában Pivdennyi kikötőjében – közölte Ukrajna infrastrukturális minisztere. „A Brave Commander teherhajó megérkezett a Pivdennyi-tengeri kikötőbe. Hamarosan ukrán gabonát szállítanak Etiópiába” – írta Olekszandr Kubrakov infrastrukturális miniszter a Twitteren. A berakodást követően az MV Brave Commander a Világélelmezési Program által szervezett ukrán gabonaszállítmányt viszi Etiópiába a gabonafolyosón keresztül.
Kiemelt kép: Unsplash