Talajélet

Savas eső és hatásai a talajra

Agrofórum Online

„Mi az a savas eső?” - tesszük fel sokszor a kérdést. Savas esőről akkor beszélünk, ha egy csapadékfajta pH-értéke savasabb az átlagosnál. Azaz a pH-értéke 5,6-nél kisebb, de előfordulhat, hogy jóval 5 alatti.

A jelenségre egy angol vegyész, Robert Angus Smith figyelt fel először 1852-ben. Viszont eredményeit csak 20 évvel később közölte, így tőle származik a „savas eső” kifejezés is. A tudósok csak az 1950-es években kezdték vizsgálni, különösen 1952 után, amikor a londoni szmog 4000 ember életét követelte.

A túl savas eső káros hatású lehet az alábbiak szerint:

  • kimos fontos ásványi anyagokat a talaj felső részéből;
  • károsítja a növények levelén lévő védőrétegeket;
  • nagy magasságon károsítja a fákat;
  • elsavasítja a tavakat és a folyókat;
  • megzavarja a vízi növények és állatok életciklusát;
  • károsítja az ember alkotta építményeket: szétmállasztja a történelmi műemlékeket és korrodálja a fém épületelemeket;
  • csatlakozik a légkörben lévő szennyező anyagokhoz és fenyegeti a közegészséget.

A savas eső emberi tevékenység, ipari légszennyezés következménye. A történelem folyamán azonban az iparosodás előtti időszakból is találtak savas esőre vonatkozó geológiai adatokat, ez azonban szórványosan és kis területen, időszakosan jelentkezett, vulkanikus tevékenység következményeire utalt. A folyamat akkor válik igazán rombolóvá, ha az elnyelő, semlegesítő folyamatok gyengék. Egy vulkánkitörés után a környezet viszonylag gyorsan regenerálódik, ám a folyamatos, egyre gyorsuló ütemű ipari légszennyezést már nem tudja elnyelni, semlegesíteni a környezet. A savas esők a környezet minden elemét befolyásolják, a felszíni vizeket, a talajvizet, talajt és a növényzetet. Akadályozzák a táplálékláncot és veszélyeztetik a biodiverzitást.

A természetes talajnedvességben általában erősen pozitív kationokkal (Na+ , K+ , Ca++, Mg++) gyengébb anionok (főként hidrokarbonát és kevés szerves sav) tartanak egyensúlyt. A kationok elsősorban a talaj kőzeteiből oldódnak ki.

A talajok jellemezhetők az úgynevezett savközömbösítő kapacitással, amely kifejezhető a 4,5-es referencia pH-ig való titráláshoz szükséges erős savmennyiséggel. A savközömbösítő kapacitás erősen függ a talaj alatti anyakőzettől. Ha ez (pl. gránit, kvarcit, kvarchomokkő) nem tud kationokat adni, akkor kationcsere sem lehetséges, így csökken a talajban a savlekötő kationok mennyisége.

Másodlagos és tartósabb kár, hogy ha csökken a talaj pH-értéke, a kötött formában lévő nyomelemek stabilizálódnak, így például gyakori lesz az  alumíniummérgezés, amely elpusztítja a fák, gyepek és különböző gyeptársulások, füves, bokros területek növényeinek gyökereinél szimbiózisban élő gombákat. Felborul a talaj pH-érték egyensúlya, és az élőhelyen elszaporodnak az ellenállóbb, akár nem őshonos, invazív fajok.

Forrás:

http://www2.sci.u-szeged.hu/eghajlattan/folia06.pdf

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tudjon meg többet a humuszról, amely nélkül nincs termés!

2025. január 24. 08:10

Nem minden humusz egyforma. Megtudhatja, hogy miért érdemes a talaj humusztartalmát növelni, és a talajművelés milyen hatással van rá.

Felpezsdítik a talajéletet a virágos növényekkel teli földsávok

2025. január 22. 14:40

Az évelő virágokkal teli sávokban háromszor annyi földigiliszta él, mint a szomszédos gabona- és repceföldeken. Miért hasznos a gazdag talajélet?

Termőföldjeink minőségromlásának főbb tényezői

2025. január 20. 16:10

A talajvédelem lényegében a vízzel kapcsolatos széleskörű tevékenységre és a termőföldek talajidegen, szennyező anyagoktól való megóvására irányul.

A salak mint talajjavító

2024. december 31. 09:10

Bár sokféle salak van, nem mindegyik alkalmas mezőgazdasági felhasználásra. A vas- és acélipari salakok megfelelők lehetnek.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy az Agro-ökológiai Program

2023. február 14. 14:12

A mikroorganizmusok és növények kapcsolata már egy régóta ismert és kutatott jelenség, azonban ezt a kapcsolatot sokan nem tekintik elég jelentősnek.

Alkalmazzon szárbontásra mikrobiológiai termékeket!

2023. október 30. 09:10

A növényi maradványok visszajuttatása a talajba hatékony módszer a talaj szervesanyag-készletének fenntartására, a talajok biológiai aktivitásának fokozására, illetve annak fizikai tulajdonságainak javítására, mellyel csökkenthető a talajerózió kockázata is.

Mik lehetnek a zöldes, kocsonyás telepek a talaj felszínén?

2023. augusztus 22. 04:38

Amióta gyakran esik az eső, eddig még nem látott, zöldes színű, kocsonyás telepek nőttek a föld felszínén. Egyre szaporodnak. Mik ezek, tudok-e ellenük védekezni?

Mikrobiológiai készítmények szerepe, előnye az AÖP támogatásban

2023. február 2. 14:17

Az AGROmashEXPO agrárkiállítás idején a Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége szakmai kerekasztal beszélgetést szervezett.