Növénytermesztés

Túlélték a pockok a belvizet

Agrofórum Online

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, hogy a víz megtizedeli a rágcsálókat.

Arra számítottak a gazdák, hogy a víz kipusztítja a rágcsálókat. Nem így történt. Magasabb részekre húzódtak, túlélték az enyhe telet, szaporodnak.

A tavalyi katasztrofális egér- és pocokinváziót hónapok óta tartó belvízkár követte Csongrád megyében. A gazdák abban bíztak, utóbbi baj némileg enyhíti majd az előbbit, azaz a víz megtizedeli a rágcsálókat. Nem így történt, a kártevőkről kiderült: erősebbnek bizonyult az életösztönük. Felköltöztek a szárazon maradt magasabb részekre, illetve az utak közvetlen közelébe, és tovább szaporodtak.

Abban, hogy tavaly ilyen mértékben megnőtt a számuk, az irtás megszigorítása is közrejátszott. A szakemberek által leghatásosabbnak vélt Redentin 75 RB más állatokat is megölhet, ezért nem szabad kiszórni a földre. A rágcsálók járataikba kell juttatni – ez viszont a több száz hektáros gazdaságokban lehetetlen feladat. Tavaly – igaz, már későn, a pusztítás után – ezért engedte meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy az ország déli megyéiben repülőgépről is kijuttathassák a mérget. Az elmúlt évben az ország néhány megyéjében 800 tonna mérget helyeztek ki, novemberben további 400 tonnára adott engedélyt a hivatal.

Enyhe volt a tél, a vízben álló földeken elmaradt a szántás – ez a talaj megmunkálása mellett arra is jó, hogy megbolygassa a fészkeket –, a körülmények tehát ideálisak a kártevők szaporodásához, hallottuk szakemberektől. A szentesi Árpád Agrár Zrt. vezérigazgató-helyettese, Kovács György szerint idén is nagy kártételre kell számítani, a kártevők száma több, mint tavaly ilyenkor, tovább fognak szaporodni.

Ha nem találnak élelmet, erdőkben, fóliasátrakban, kertekben keresnek majd. Az sem old meg semmit, amit a hivatal javasol, hogy még több ülőfát, leshelyet helyezzenek ki a ragadozó madaraknak. A pocok ugyanis évente 7-8-szor fial, egy-egy alkalommal akár tucatnyi kölyköt, amelyek háromhetesen már ivarérettek. Ezzel szemben például egy bagoly naponta 5-10 egérnél többet nem eszik. A gazdák most annyit tehetnek, hogy várnak, amíg a természet talán végzi a dolgát, és a túlszaporodás miatt betegség vagy táplálékhiány irtja ki az állomány egy részét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A mikroműanyagok a talajtulajdonságokra is hatással vannak

2024. november 21. 06:40

Honnan jut a legtöbb mikroműanyag a talajba? Nem, nem az eldobált szemét a fő forrás. Érdekes kutatási eredmények a mikroműanyagokról.

Beszéljünk az ureázinhibitorokról úgy, hogy mindenki értse!

2024. november 20. 13:40

Bár sokat hallunk róluk, mégsem teljesen világos, hogyan „tartósítják” az ureázinhibitorok a nitrogént. Ebből a videóból Ön is meg fogja érteni.

Megnövekedett kukorica-vetésterület, kisebb termés az EU-ban

2024. november 18. 11:10

Az Európai Bizottság arra számít, hogy 2024-re jelentősen visszaesik a kukoricatermés az Európai Unióban, különösen a keleti tagállamokban.

Elkeserítő: 3,3 tonnás kukoricák is születtek idén Magyarországon

2024. november 15. 16:10

Az idei aszály a kukorica esetében is okozott terméskiesést, a hektáronkénti hozamok csökkentek a korábbi évekkel összevetve.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: hamarosan időszerűvé válik a tavaszi regulátoros kezelés

2023. március 7. 09:23

Március közepén továbbra is gyakran borús, hűvös az időjárás. A nappali maximum hőmérséklet nem éri el a 10 C0 fokot, viszont már ritkulnak az éjszakai fagyok.

A mezei pocok elleni kémiai védekezés lehetőségei Magyarországon, Romániában és Szerbiában

2019. január 17. 07:48

Magyaroszágon négy szer engedélyezett a mezei pocok elleni védekezéshez, valamennyi más hatóanyagtartalmú. Ezek az Arvalin LR (h.a. cink-foszfid), Delu (h.a. kálcium karbid), Polytanol (h.a. kálcium foszfid) és a Redentin 75 RB (h.a. klórfacinon).

Mezei pocok, levéltetvek és kabócák károsítanak a vetésekben

2018. október 31. 09:10

A vetésekbe rendületlenül folytatódik a mezei pocok betelepedés és a fejlettebb vetésekben már megjelentek a gabona levéltetvek és a kabócák is.

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.