Életmód

Spirulina termesztés otthon

Agrofórum Online

Az algatenyészetekről általában az emberek nagy részének buborékozó zöld oszlopok és fehér köpenyes tudósok ugranak be, és az átlagemberek számára elérhetetlennek tűnik. De vajon az algatermesztés tényleg csak a szakembereknek adatik meg? Nos, a „csináld magad” algatermesztők egyre növekvő tábora bizonyítja, hogy bizony, mindannyian részt vehetünk benne, és sikeres algás tavakat és alganövesztő akváriumokat hozhatunk létre a saját otthonunkban!

Ezek nem pusztán tudományos projektek. Az algák gyors növekedése és potenciális tápanyagsűrűsége miatt egyetlen ablakban elegendő mennyiséget lehet termelni ahhoz, hogy egy kísérletezőbb szellemű átlagember étrendjét jelentősen kiegészíthessük vele.

Az Algaelab.org, és laboratóriuma egyaránt küldetésül tűzte ki ezeknek az embereknek a támogatását. Bár sokféle alga létezik, és bármilyen törzs termesztésében elkötelezetten segítik a hozzájuk fordulókat, mégis úgy gondolják, hogy a Spirulina a legjobb faj a DIY szakik számára, amivel érdemes kezdeni, méghozzá három fő okból:

1. Az élő, friss Spirulina egyedülálló egészségügyi értékű, még kis dózisban is.

Már napi néhány gramm Spirulina por is bizonyítottan határozott egészségügyi előnyökkel jár. A Spirulina messze a legtöbbet vizsgált ehető algafaj, mind előnyei, mind ártalmatlansága tekintetében. Kimutatták, hogy az elhízástól kezdve az alultápláltságon, a rákon át a szívbetegségekig mindenféle betegség megelőzésében és kezelésében jelentős szerepet játszhat.

Ezek a tanulmányok a porított Spirulinával készültek. Bár még nem vizsgálták, nyilvánvalónak tűnik, hogy az élő, friss anyag – amely csak akkor érhető el, ha magának termeszti az ember – még egészségesebb. Én személy szerint (az eredeti cikk szerzője Aaron Baum – a szerk.) úgy találom, hogy étkezésenként néhány gramm Spirulina elfogyasztása teljesebbé teszi azt, segít egyensúlyban tartani a vércukorszintet, valamint erősebb kitartást és állóképességet biztosít.

2. A Spirulina biztonságos és könnyen termeszthető.

Bármennyire is ártatlannak kis algának tűnik, a Spirulina valójában egy extremofil, amely képes szinte minden más szervezet számára barátságtalan, rendkívül lúgos vízben növekedni. A legtöbb egyéb alga lényegében pH-semleges vízben nő, ami támogatja az algák széles skálájának növekedését – beleértve a toxinokat termelő típusokat is –, valamint semmit a pH semleges víz teret enged más, potenciálisan káros organizmusok, például baktériumok növekedésének is. A bioüzemanyag-alga munkám során folyamatosan küzdünk az invazív fajok ellen. Ez nem csak tudományos aggodalom. Mivel általában nehéz ellenőrizni az esetlegesen káros dolgok szaporodását (és viccesen hangozhat, de minden nap mikroszkóp alatt tanácsos vizsgálni a kultúrát), a Spirulina termesztésének ez az aspektusa eléggé kulcsfontosságú a tiszta és biztonságos kultúrák DIY alapon történő termesztéséhez. A saját Spirulina termesztésének egyik legnagyobb előnye, hogy tudod, hogy a termesztett termék a lehető legtisztább és biztosan szennyeződésmentes.

3. Könnyű a betakarítás, és nincs szükség további feldolgozásra.

Még ha egy algakultúra szépnek és sűrűnek is tűnik, valószínűleg még mindig 99,9%-ban vízből áll. A kívánt 0,1% elválasztása a vízből igazán trükkös lehet. Általánosságban elmondható, hogy az algasejtek aprók, nagyjából gömb alakúak, és ördögien nehéz őket a vízből kiemelni különleges (értsd: drága) technológia nélkül. Itt jön képbe a Spirulina sejtek dugóhúzó alakja; ha a kultúrát egy egyszerű finom ruhán keresztül öntjük, könnyen kiszűrődik, csupán egy sűrű „paszta” marad belőle, ami azonnal fogyasztható. Ezt szembeállítva a tipikus algatermelő rendszerekben szükséges sejtfal feltöréssel, szárítással és kivonat készítéssel, könnyen belátható, hogy a Spirulina miért jó kiindulópont.

Tehát ha Ön, vagy valaki, akit ismer, szeretne megpróbálkozni a Spirulina termesztéssel, mire is lesz szüksége? Semmi másra, mint egy napos ablakra, valamilyen átlátszó edényre és egy készletnyi Spirulina termesztő kellékre. Ha saját készletet szeretne összeállítani, mi összeállítjuk Önnek a spirulina startereket, a termesztési tippeket és minden egyéb felszerelést, amire szüksége lehet.

Néhány GYIK az otthoni algatermesztéssel kapcsolatban (az algaelab.org-on rendelhető szettekhez):

Mennyi ideig tart a növekedés az 1 literes starter palackkal ellátott készletből, amíg elkezdhetem a szüretet az akváriumomból?

A növesztés szakaszosan halad – lásd az útmutatót. Kezdetben a palack tartalmának felét az akvárium negyedébe (10 liter egy 40 literes akvárium esetében) teszi. Ez eleinte nagyon híg kultúrát eredményez, amely idővel besűrűsödik. Néhány hét múlva az algának elég sűrűnek kell lennie ahhoz, hogy megduplázza a kultúra mennyiségét, majd körülbelül egy hét múlva ismét megduplázza, így az akvárium megtelik. Ha a tartály megtelt, a kultúra sűrű és a pH 24 órán keresztül legalább 10 volt, akkor már kezdődhet a betakarítás. Ez a folyamat 3-6 hétig is eltarthat.

Többször is betakaríthatok?

Ha már van egy virágzó kultúrája (ami általában néhány hétig tart), rendszeresen szüretelhet belőle (hogy milyen gyakran, az leginkább attól függ, hogy mennyi fényt kapnak az algák; minél többet, annál jobb). Minden egyes szüreteléskor adjon egy kis Post-Harvest Nutrient Mix-et a kultúrához, hogy pótolja a szüretelt algákból kivont tápanyagokat.

Milyen vizet használjak a táptalaj elkészítéséhez?

Csapvizet használunk, amelyet aktív szénen vagy kerámiaszűrőn keresztül szűrünk. Az algák meglehetősen érzékenyek a klórra (pont ezért is használják a csapvízben), ezért a csapvíz csak akkor használható, ha a klórt eltávolítottuk – amit halak akváriumaihoz forgalmazott termékekkel megtehetünk. A fent említett szűrők és a klórmentesítés ásványi anyagokat hagynak a vízben, ami általában jó dolog; ha ásványmentesített vizet, például desztillált vagy fordított ozmózisos vizet szeretne használni, vagy ha a vize különösen lágy, jobb növekedést érhet el, ha 0,1 g/l magnézium-szulfát, 0,5 g/l kálium-szulfát és/vagy 0,1 g/l kalcium-klorid (vagy mész vagy gipsz) valamilyen kombinációját adja hozzá. Ennek ellenére még nem hallottunk olyanról, hogy bárkinek gondjai lettek volna a növesztéssel bármilyen klórmentes ivóvízben.

Mennyi Spirulinát fogok tudni szüretelni az akváriumomból, milyen gyakran és mennyi ideig?

Ha követi az utasításokat, és így biztosítja a megfelelő hőmérsékletet, pH-t és tápanyagokat, a terméshozam leginkább attól függ, hogy hány órányi fényt kap az akvárium. Ez általában napfényt jelent. (A mesterséges megvilágításról lásd alább.) Egy déli fekvésű ablakban, ahol sok közvetlen napsütés éri, nagyjából egy evőkanálnyi élő Spirulina termést kaphat egy tipikus 40 literes akváriumból minden második nap. Két vagy három ilyen üveg (vagy nagyobb) is elfér egy ablakban a napi betakarításhoz.

Mennyi ideig tartható fenn?
Ha minden szüret után megfelelő mennyiségű pótkeveréket adagolunk vissza az akváriumba, a tápanyagegyensúly körülbelül négy-hat hónapig tartható fenn, amikor is a pH már túl magasra (11+) emelkedik. Ekkor egyszerűen keverjen össze egy új adag táptalajt, szüretelje le az összes Spirulinát, és azonnal tegye őket az új táptalajba. Pár hét múlva a kultúrának készen kell állnia az újbóli betakarításra, és arra, hogy elkezdje a 4-6 hónapos ciklust. Tehát elegendő indító (starter) keverékre van szükséged ahhoz, hogy 4-6 havonta megújítsuk a kultúrát, bár jó ötlet, ha tartunk egy keveset kéznél arra az esetre, ha bármi más baj történne a termesztőközeggel (bár ez szokatlan). Nincs ok, amiért ne lehetne így folytatni a végtelenségig. Az indító és a Post Harvest Nutrient mix összetevői az útmutatóban találhatók, ha sajátot szeretne készíteni.

Hogyan használjam a Post Harvest Nutrient Mix-et?

A fent leírtak szerint a keveréket csak a betakarításkor (vagy az elhalt algák eltávolításakor) használjuk. Adjon hozzá a betakarított algával arányos mennyiségű keveréket  – egy evőkanálnyi betakarított algára egy teáskanálnyi mixet, valamint egy csipetnyi vaslevet. Ez pótolja a betakarított algában elveszett tápanyagokat.

Hogyan tartsam életben a Spirulinámat, amikor nyaralni megyek? Lehet őket egy időre „parkoltatni”?

A trükk az, hogy az akvárium hőmérsékletének csökkentésével lelassítjuk az anyagcseréjüket. Ez egyszerűen a fűtés kikapcsolásával érhető el. Az akváriumot ez idő alatt is távol kell tartani az erős közvetlen fénytől, bár némi fényre persze szükségük van. Ha így tartjuk, akkor több hétig vagy még tovább is rendben kell lennie. Amikor visszahozzuk ebből az állapotból, fokozatosan, néhány nap alatt emeljük meg a hőmérsékletet és a fényt, és az algák rendben lesznek.

Használhatok mesterséges fényt az algák neveléséhez?

Néhány algatermesztőnek jó eredményei voltak a mesterséges megvilágítás használatával, de érdemes megjegyezni, hogy a közvetlen napsütés kb. 100x fényesebb (~100 000 lux), mint a fény egy mesterségesen nagyon jól megvilágítottnak tekinthető szobában (1000 lux). Nehéz versenyezni a napfénnyel. Ha mesterséges világítást használunk, okos dolog kihasználni a lámpatest által termelt hőt is. A mesterséges fényforrás optimális színéről alább olvashat. Természetesen nagyon óvatosan kell bánni a víz és az elektromosság kombinálásával. Figyeljen a villanyvezetékeken végigfutó csöpögő vízre – mindig magasabban legyenek a dugaljak, mint az akvárium, hogy ne kapjon áramütést!

Milyen egészségügyi előnyei vannak a Spirulina fogyasztásának?

Túl sok ahhoz, hogy itt mind megemlítsük őket; nézzen körül a weben a teljesebb képért. Dióhéjban összefoglalva: mivel nincs sejtfala vagy más emészthetetlen összetevője, a Spirulina szuperkoncentrált, nagy mennyiségben rendelkezésre álló tápanyagforrás, amely fokozza a vele együtt elfogyasztott ételek tápanyagtartalmát. A Spirulina körülbelül 65%-ban teljes értékű fehérje, a maradék pedig tele van antioxidánsokkal, esszenciális omega-3 zsírsavakkal és más, egészségre ható gyulladáscsökkentő, vírusellenes és rákellenes tulajdonságokkal rendelkező vegyületekkel. Kék-zöld algaként tápértéke egyedülálló, mivel a kék-zöld algák evolúciós szempontból körülbelül egymilliárd évvel ezelőtt váltak le a zöld növényekről.

A saját tapasztalatom a Spirulinával kapcsolatban (én naponta kb. 15 grammot eszem) az, hogy nagymértékben javítja az állóképességemet, javítja a hangulatomat, kiegyensúlyozott leszek tőle, és felgyorsít mindenféle gyógyulást. Az első két hatás összhangban van a klinikai vizsgálatokkal, amelyek azt mutatják, hogy már kis mennyiségű (2,5%) Spirulinával fogyasztott ételek glikémiás indexe nagymértékben (akár 50%-kal) csökken.

Az élő Spirulina jobb, mint a bioboltban kapható por vagy tabletta?

A Spirulina egészségügyi előnyeiről szóló összes tanulmány az elhalt, porított anyaggal foglalkozik. Úgy vélem, hogy egy ilyen könnyen romlandó élelmiszer élő, friss változata jobb tulajdonságokkal rendelkezik, és ez az én tapasztalatom is, mivel mindkettőt fogyasztottam. A por forgalmazói azt állítják, hogy minden óvintézkedést megtesznek az alga tápanyagtartalmának megőrzése érdekében, de mit ennél inkább: egy friss áfonyát vagy egy porított áfonyát?

Mennyi ideig tart az élő, friss Spirulina? Hogyan tudom tartósítani?

A friss Spirulina, amint kiveszik az akvárium lúgos, tartósító környezetéből, romlandóságát tekintve olyan, mint a nyers tojás – a betakarítástól számított körülbelül egy órán belül meg kell enni vagy be kell hűteni. A hűtőszekrényben legfeljebb három napig áll el. Fagyasztva korlátlan ideig eláll; dehidratálva (és szárazon tartva) körülbelül egy évig, légmentesen záródó edényben tárolva még tovább. Nem nehéz észrevenni, ha megromlik – záptojásszaga van.

Van-e optimális mesterséges fény a Spirulina termesztéséhez?

Általános szabály, hogy egy növény vagy alga elnyeli azokat a hullámhosszakat (színeket), amelyek nincsenek jelen a látszólagos színében. Tehát a zöld növények klorofillja elsősorban a vörös és kék fényt nyeli el, és a zöld fényt veri vissza. A zöld növényeknek vörös és kék fényre egyaránt szükségük van a virágzáshoz. A kék-zöld algák, mint például a spirulina, speciális kiegészítő pigmentekkel, úgynevezett fikocianinokkal és allofikocianinokkal rendelkeznek, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy több vörös és narancssárga (és kisebb mértékben sárga és zöld) fényt vegyenek fel, mint a zöld növények. Klorofillal rendelkeznek (ami csak kis mértékben különbözik a zöld növények klorofilljától), így a kék fényt is felhasználják.

Ezen okok miatt a zöld szárazföldi növényekre optimalizált közönséges „növekedési lámpák” nem különösebben alkalmasak a Spirulina vagy más kék-zöld algák termesztésére (bár működnek). Egy több vörös és narancssárga fényt tartalmazó – azaz „melegebb” színű – lámpa hatékonyabb lenne a növekedés szempontjából, mivel a fény nagyobb hányadát fogja elnyelni. Egy másik megközelítés az lenne, ha fehér fényt használnánk, amelyet vörös-narancs fényforrással egészítenénk ki (620-650 nm-es csúcsfénnyel), hogy jobban elérjük a növényi pigmenteket. Én a „melegebb” színű kompakt fénycsöveket használtam némi sikerrel, de nem végeztem összehasonlító teszteket. Általánosságban azonban a fényforrás színe tapasztalatom szerint nem annyira fontos, mint a tápanyag és a hőmérséklet megfelelő beállítása, valamint a sok fény biztosítása, ami sokkal könnyebb a napfény használatával!

Szerkesztői megjegyzés: a cikkben írt termékek beszerzése elég kedvezőtlen szállítási feltételek mellett lehetséges Magyarországon. Ezért azt javasoljuk, akit érdekel a dolog, álljon össze másokkal, és közösen rendeljenek, hiszen ha minden szükséges dolgot megrendelnek az algaelab-ról, az kb 100.000 Ft-os tételt jelent, amit mindenképp előnyösebb közösen kifizetni.

Forrás: Growing Spirulina at Home – algaeplanet.com

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Stressz ellen: fekete berkenye

2024. november 11. 13:40

Az aróniabogyók kedvezően befolyásolhatják a vércukorszintet a 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Mennyire egészséges a koffeinmentes rooibos tea?

2024. november 7. 06:40

Gyerekek számára is biztonságos, mivel nem tartalmaz koffeint. A sportolók szívesen fogyasztják magas ásványianyag-tartalma miatt, és izotóniás sportitalként is használják.

Nem lesz zsizsikes a bab és a liszt, ha erre ügyel

2024. november 1. 08:10

Ezeket „kamra-kártevőknek” is nevezik, hiszen az elraktározott ételeket kutatják fel és teszik tönkre, hacsak idejében nem lépünk közbe.

Töltsük meg a kosarunkat ősszel a természet kincseivel!

2024. október 26. 05:40

A természet ősszel is rejt kincseket, melyek egy része a konyhaasztalra is kerülhet.

Alternatív megoldás a műtrágya kiváltására

2023. február 1. 11:11

Az AGROmashEXPO idején nagy érdeklődés övezte az AGRITURF Zrt. szervezte „Milyen alternatív megoldásokkal lehet kiváltani a műtrágyát?” című kerekasztal beszélgetést.

Kerti tó: tavaszi ápolási munkák

2022. április 27. 04:36

Nézzük sorra, melyek a tavaszi ápolási munkák, ha kerti tó tulajdonosok vagyunk!

A tengeri algák élelmiszerként, takarmányként és üzemanyagként való hasznosítása

2023. április 8. 08:34

A tengeri algák globális termesztésének kiterjesztése nagyban hozzájárulhatna a bolygó élelmezésbiztonságával, a biológiai sokféleség csökkenésével és az éghajlatváltozással kapcsolatos kihívások kezeléséhez.

Miért algásodik a kerti tavunk?

2021. május 27. 09:18

A kerti tavak különleges biológiai és ökológiai rendszerek a kertben. Valójában attól külön állnak, mégis ahogy a kert hat a tóra, úgy egy nagyobb kerti tó is hat a kertre. Viszont az algásodási probléma sokfelé felütheti a fejét, amit érdemes időben megszüntetni.