A 2014. évi rendkívüli károsítás nyomán a növény- és talajvédelmi hatóság idén is fokozott figyelemmel kíséri a mezei pocok fertőzöttség alakulását.
Tavaly az országban az utóbbi évek legjelentősebb mezei pocok (Microtus arvalis) gradációja alakult ki. A 2014. évi rendkívüli károsítás nyomán a növény- és talajvédelmi hatóság idén is fokozott figyelemmel kíséri a mezei pocok fertőzöttség alakulását.
Bár a kártevő számára kedvező téli időjárás mellett a populációk jól teleltek, több tényező hatására a gradáció összeomlott az első félév végére. Noha a rágcsálók augusztus végén sem okoztak gondot a megyék zömében, helyenként nőtt a lakott járatok száma, elsősorban pillangósokban és ruderálián. A kialakult helyzet miatt Fejér megyében védekezési felhívást tettek közzé, s lucernában és gyümölcsösben védekezésre is sor került. A megfigyelések szerint Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Veszprém megyében gócosan szintén nőtt a kártevő egyedszáma tarlókon, ültetvényekben, napraforgóban és kukoricában.
A növényvédelmi hatóság ezért az alábbiakra hívja fel a figyelmet:
Az érintett területeken végezzék el a mezei pocok fertőzöttség felmérését, melyben mindenki, a növényvédelmi szakemberek, a termelők egyaránt vállaljanak részt. A felmérést nemcsak a veszélyeztetett területeken, hanem azokon a táblákon is el kell végezni, ahol tavaly nem volt mezei pocok kártétel. A felméréskor fordítsanak különös figyelmet a rezervoár területekre: az évelő pillangósokra és a ruderális területekre. A magas egyedszám fokozott veszélyt jelent az őszi vetésekre és az állókultúrákra.
A mezei pocok veszélyes kártevőnek minősül, a védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő. A helyi védekezés szükségességéről a felmérés eredménye alapján kell dönteni. A védekezés módjának megválasztásakor és a kezelések végrehajtásakor kövessék az integrált növényvédelem elvét. Nemcsak növényvédő szeres, csalétkes védekezésre kell gondolni, de a megfelelő mélységű talajművelés, ragadozó madarak számára kihelyezett ülőfák nagy segítséget jelentenek a túlnépesedés megelőzésében, mérséklésében. A védekezés lehetséges eszközeiről a NÉBiH honlapján, a http://portal.nebih.gov.hu/-/felhivas-a-mezei-pocok-fertozottseg-felmeresere-es-a-vedekezesre linket megnyitva találnak további információkat. Kedvező őszi időjárás esetén még tovább növekedhet a kártevő egyedszáma, ezért a továbbiakban is elengedhetetlen a folyamatos odafigyelés és a hatékony intézkedés.
A károsítóhelyzet felméréséhez és a védekezéshez szükség szerint vegyék igénybe növényorvos, növényvédelmi szakember irányítását.
Budapest, 2015. szeptember 30.
(NÉBIH NTAI)