Állattenyésztés

A holland gazdák mesterséges intelligenciát használnak a tehenek és a növények figyelésére

Agrofórum Online

Egy holland cég próbálja a 21. századba „repíteni” a mezőgazdaságot. De készen áll a világ a mesterséges intelligenciával felvértezett tehenekre?

Nincs idő ezen töprengeni, mert a pillanat elérkezett, hála egy holland cégnek, amely két technológiát – a mozgásérzékelőket és a mesterséges intelligenciát – egyesített azzal a céllal, hogy a 21. századba vezesse a baromfiudvart.

A Connecterra társaság az IDA rendszerét, vagyis az „Intelligens tejtermelői asszisztenst” az Egyesült Államokba is elhozta, miután több éven át kísérleti jelleggel Európában is kipróbálta.

Az IDA egy, a tehén nyakára erősített mozgásérzékelő eszközt használ, amely a tehén mozgását továbbítja egy mesterséges intelligencia által vezérelt programnak. Az érzékelő adatai, ha többször összehangolják a valós viselkedéssel, végül lehetővé teszik az IDA számára, hogy pusztán az adatok alapján megmondja, mikor kérődzik, fekszik, sétál, iszik vagy eszik a tehén.

(Fotó: Ben Sellon/Associated Press)

Ezek a mutatók előre jelzik, hogy egy adott tehén beteg-e, kevésbé termékeny-e, vagy készen áll-e a szaporodásra – figyelmeztetve a gazdát a viselkedésben bekövetkező változásokra, amelyek egyébként könnyen elkerülnék a figyelmét.

Egyszerűen lehetetlen lenne számunkra minden egyes állatot egyedileg nyomon követni

– mondta Richard Watson, az első négy amerikai gazdálkodó egyike, aki az IDA-t használja, amióta decemberben kereskedelmi forgalomba került.

Watson, aki a Georgia állambeli Waynesboróban található Seven Oaks Dairy tulajdonosa, úgy véli, hogy ha egy számítógép azonosítaná, hogy 2000 darabos állományában mely tehenek szorulnak figyelemre, az akár 10 százalékkal is javíthatná a gazdaság termelékenységét, ami több százezer dollárt jelentene a családja számára.

Kiderült, hogy a gazdák által használt technológia sok tekintetben valóban elavult.

Ha be tudjuk bizonyítani, hogy ezek az előnyök léteznek ennek a technológiának a használatából, úgy gondolom, hogy az IDA elfogadása a gazdálkodási rendszerek széles körében, különösen a nagy gazdálkodási rendszerekben, nem lenne kérdéses

– mondta Yasir Khokhar, a Connecterra alapítója és vezérigazgatója.

A tejtermelés csak az egyik olyan iparág, amely profitál a mesterséges intelligenciából, amelyet olyan különböző területeken alkalmaznak, mint az újságírás, a gyártás vagy az önvezető autók. A mezőgazdaságban a mesterséges intelligenciát arra fejlesztik ki, hogy drónfelvételek segítségével megbecsüljék a termés egészségi állapotát, és a gyomirtót a sorok között is ki tudják szűrni.

(Fotó: Ben Sellon/Associated Press)

Yasir Khokhar, a Microsoft volt alkalmazottja, a Connecterra alapítója és vezérigazgatója elmondta, hogy az ötletet az Amszterdamtól délre fekvő tejgazdaságban töltött idő inspirálta. – Kiderült, hogy a gazdák által használt technológia sok tekintetben valóban elavult – mutatott rá. – Ami rendelkezésre áll, azt nagyon nehézkes használni, pedig a mezőgazdaság egyike azoknak a területeknek, amelyeknek égető szükségük van a technológiára.

Az IDA alapját a Google nyílt forráskódú TensorFlow programozási keretrendszere képezi, amely számos tudományágban segítette a mesterséges intelligencia elterjedését. Ez egy olyan nyelv, amely az általánosan használt Python kódra épül, és segít összekapcsolni a szövegből, képekből, hangból vagy érzékelőkből származó adatokat a neurális hálózatokkal – a számítógépek tanulását segítő algoritmusokkal. A nyelvet már több milliószor töltötték le, és körülbelül 1400 ember járul hozzá a kódhoz, akik közül csak 400-an dolgoznak a Google-nál – árulta el Sandeep Gupta termékmenedzser.

Szemmel tartva a teheneket

Szerinte a TensorFlow-t olyan emberek is használhatják, akiknek csak középiskolai szintű matematikai és némi programozási ismeretük van.

Tovább haladunk ezen az úton, hogy egyre könnyebbé és könnyebben használhatóvá tegyük

– magyarázta Gupta.

A Google szóvivője, Justin Burr szerint a TensorFlow-t a NASA tudósainak a Kepler-teleszkóp segítségével történő bolygókereséstől kezdve az Amazonas menti törzseknek az illegális erdőirtás hangjainak észleléséhez nyújtott segítségig mindenre használták már.

A Google reméli, hogy a felhasználók adaptálják a nyílt forráskódot, hogy új alkalmazásokat fedezzenek fel, amelyeket a vállalat egy nap a saját üzletében is felhasználhat.

A szenzorok mesterséges intelligencia nélkül is segítenek a gazdáknak a csordáik nyomon követésében. Mary Mackinson Faber, az Illinois állambeli Pontiac közelében lévő Mackinson tejgazdaság ötödik generációs gazdálkodója elmondta, hogy az ír Moocall cég által kifejlesztett, a tehén farkára erősített eszköz SMS-t küld neki, amikor a tehén készen áll a szülésre, így ő ott tud lenni, hogy megbizonyosodjon arról, hogy semmi baj nem történik. A Moocall nem használ mesterséges intelligenciát – egyszerűen csak üzenetet küld, amikor a farban a gerinc-összehúzódások egy bizonyos küszöbértéket túllépnek.
Bár „nagyszerű eszköznek” nevezte, elmondása szerint emberi intuícióra van szükség ahhoz, hogy azt tegyék, ami a legjobb az állatoknak.

Vannak bizonyos feladatok, amelyekben segíthet, és segíthet nekünk, de nem hiszem, hogy valaha is helyettesíteni fogja az embert.

Forrás: https://www.cbc.ca/news/science/cows-artificial-intelligence-1.4618981

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Hal- és zöldségtermelés egyszerre - jön az intelligens akvapóniás rendszer

2021. április 24. 16:01

A halnevelés és növénytermesztés párhuzamos megvalósítása nagy kihívást jelent, megoldást hozhat a svédek intelligens vezérlőrendszere.

A klímaváltozás növeli az állati betegségek kockázatát

2020. december 30. 05:49

Az elemzés szerint a globális felmelegedés valószínűleg elmozdítja a fertőző betegségeket az Egyenlítőtől. Az állati fertőző betegségek kockázata a bolygó mérsékelt és hűvös régióiban is növekszik.

Már Békés vármegye sem mentes a madárinfluenzától

2023. január 13. 09:41

Egy Békés vármegyei, mintegy 2 000 mulard kacsát tartó gazdaságban igazolta a magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Mezőgazdasági összeírást végez a KSH

2023. május 8. 17:24

Az adatgyűjtés célja, hogy nyomon kövesse a mezőgazdaság szerkezetében bekövetkezett változásokat, illetve pontos és hiteles adatokkal szolgáljon a hazai gazdaságirányítás, az EU és a gazdálkodók számára.