Állattenyésztés
Állattenyésztés

Drága lesz a húsvéti tojás Németországban

Drága lesz a húsvéti tojás Németországban

Agrofórum Online

Idén húsvétkor a német fogyasztóknak a szokásosnál jóval mélyebben kell belenyúlniuk a zsebükbe a tojásért.

A múlt héten egy tíz darab M-es méretű tojást tartalmazó csomag átlagos eladási ára 2,02 euró (mintegy 770 forint) volt – jelentette Mechthild Cloppenburg, az Agrarmarkt Informations-Gesellschaft (AMI) szakértője. Egy éve még csak 1,75 euró (mintegy 670 forint) volt.

Ennek a drágulásnak az oka a jelentősen megnövekedett energia-, takarmány- és bérköltség. Ráadásul a tojás a nagy kereslet miatt általában drágább húsvétkor, mint máskor. A tojáspiaci áremelkedés az Európai Unió más országaiban is érezhető volt.

A brüsszeli bizottság adatai szerint 100 kilogramm A-osztályú, szabadtartású tyúkoktól származó tojás átlagos ára a csomagolóállomásokon átlagosan 264 euró volt az EU-ban; ez 56 százalékkal több, mint tizenkét hónappal korábban. Németország a középmezőnyben volt 270 euróval. A tojások Belgiumban és Olaszországban lényegesen drágábbak voltak, 318 euró körüli áron, Észtországban és Finnországban olcsóbbak voltak, 223 euróért adták.

Szakértők szerint a magas németországi tojásárak másik oka a csibék leölésének tilalma, amely tavaly január végén lépett életbe. Az Alsó-Szászországi Landvolk szerint sok keltető a tilalom után nem tudta finanszírozni a beruházásokat a törvényi előírásoknak megfelelően, ezért beszüntette működését.

Ahol 2021-ben még 22 keltető volt Németországban, 2022-ben már csak 15″

– magyarázta Margit Beck, a Market Info Eggs & Poultry (MEG) piaci szakértője.

Különösen a kisebb, 500 000-nél kevesebb keltetőtojással rendelkező egységek voltak kénytelenek felhagyni a működésükkel. Ennek eredményeként tavaly 45 százalékkal kevesebb tojócsibe kelt ki a német keltetőkben. Az új csibék elhelyezése azonban csak 34 százalékkal maradt el az előző évi szinttől.

„A különbséget külföldről szállították, ahol még mindig megengedett a csibeölés” – magyarázta Margit Beck. A kínálat csökkenése miatt a tartás megdrágult a termelők számára, ehhez járul a magas takarmányköltség és a madárinfluenza hatása. Ennek eredményeként a gazdálkodók kevesebb tojótyúkot tartanak a gazdaságukban, és egyre kevesebb a tojás – számolt be a német proplanta agrár-híroldal.

Magyarországon 10 darab tojás a KSH adatai szerint átlagosan 912 forintba került 2023 februárjában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kettős mérce miatt hátrányba kerülhetnek a baromfipiacon az európai termelők

2024. május 18. 16:10

Az ágazatot komoly kihívás elé állítja a madárinfluenza, a járvány miatt kiszámíthatatlanabbá vált a termelés, valamint a kereskedelem.

Megelőzi a láb- és tőgyfertőzések kialakulását a Lely robotja

2024. május 14. 13:10

A robot emcsak megtisztítja a padozatot a trágyától, de el is szállítja azt a gyűjtőhelyre, hogy ott megfelelő kezelésben részesülhessen.

Idegenhonos ezüstkárászokat akartak a Tiszába telepíteni

2024. május 13. 09:10

Veszélyes inváziós halfajok telepítését tiltotta meg az Állami Halőri Szolgálat. Idegenhonos fajok élő vizekbe juttatása súlyos bírsággal jár.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Kevesebb élelmiszert adományoznak az emberek?

2023. július 22. 08:10

Az élelmiszerboltok egyre inkább a digitális rendelési rendszerekhez folyamodnak. Így jobban hozzá tudják igazítani a rendelési mennyiségeket a tényleges igényekhez.

Engedélyezik az idénymunkások beutazását Németországba

2020. április 3. 09:33

A tavaszi munkákra, például a Németországban rendkívül népszerű spárga betakarítására május végéig nagyjából 100 ezer idénymunkásra van szükség az ágazatban.

Új német kormánykoalíció céljai: haszonállatok jóléte, kevesebb gyomirtó

2021. november 26. 06:03

Az új kormány "jelentősen csökkenteni" akarja a mezőgazdaságból származó ammónia és metán kibocsátását, és a német mezőgazdaságot a klímasemlegesség irányába akarja mozdítani.

A biogázüzemek a német áramtermelés 46 százalékát fedezhetik

2022. augusztus 11. 08:02

Szakértők azt feltételezik, hogy középtávon Németország gázszükségletének mintegy három százaléka fedezhető biometánnal.