Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

A Kreml szerint „nem túl jók” a gabonamegállapodás kilátásai

A Kreml szerint „nem túl jók” a gabonamegállapodás kilátásai

Agrofórum Online

A Kreml azt közölte, hogy az ENSZ által közvetített, mérföldkőnek számító fekete-tengeri gabonaügylet kilátásai "nem túl jók", mivel nem teljesültek az orosz mezőgazdasági termékek és műtrágya-export akadályainak felszámolására tett ígéretek.

A gabonaüzlet megpróbálja enyhíteni az ukrajnai orosz invázió kapcsán kialakuló élelmiszerválságot, amelyet azonban súlyosbított a háború, amely a második világháború óta Európában a legtöbb halálos áldozatot követeli. A megállapodást először Oroszország, Ukrajna, Törökország és az Egyesült Nemzetek Szervezete írta alá tavaly júliusban, és kétszer is meghosszabbították.

Az egyezség papíron lehetővé teszi élelmiszerek és műtrágyák, köztük az ammónia exportját. Moszkva azonban azt állítja, hogy a szállítmányokat olyan akadályok – például biztosítási és fizetési problémák – veszélyeztetik, amelyeket meg kellene szüntetni.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a jelenlegi megállapodás nem működik Oroszország számára, annak ellenére, hogy az ENSZ bizonyos erőfeszítéseket tett a megállapodás Moszkva érdekeit érintő részeinek végrehajtására.

Egyetlen üzlet sem állhat egy lábon: két lábon kell állnia”

– mondta Peszkov újságíróknak.

Ebben a tekintetben természetesen a mai helyzetből ítélve a kilátások a további hosszabbításra nem túl jók.”

Oroszország és Ukrajna a világ két legfontosabb mezőgazdasági árutermelője, és a búza, az árpa, a kukorica, a repce, a repceolaj, a napraforgómag és a napraforgóolaj piacának jelentős szereplője. Oroszország a műtrágyapiacon is meghatározó.

A szállítási folyosó több mint 27 millió tonna gabona és olajos magvak exportját tette lehetővé Ukrajnából, és az esetleges bezárása valószínűleg jelentős árugrást fog okozni egy kritikus időszakban.

Az ENSZ Élelmezésügyi Világprogramja a hónap elején arra figyelmeztetett, hogy az élelmiszer-ellátás bizonytalansága 2023-ban is példátlan szinten marad, mivel a konfliktusok, a gazdasági sokkok, az éghajlati szélsőségek és az emelkedő műtrágyaárak továbbra is megzavarják az élelmiszer-termelést világszerte.

A múlt hónapban Oroszország bejelentette, hogy további 60 nappal meghosszabbítja a megállapodást, annak ellenére, hogy az ENSZ, Ukrajna és Törökország a 120 napos meghosszabbítást szorgalmazta. Moszkva szerint az egyezség május 18-án jár le.

Oroszország többször is hangoztatta, hogy a megállapodás további meghosszabbítása megköveteli számos követelésük teljesítését, beleértve az Orosz Mezőgazdasági Bank (Rosselkhozbank) visszakapcsolását a SWIFT fizetési rendszerhez. Az egyéb követelések közé tartozik a mezőgazdasági gépek és alkatrészek szállításának újraindítása, a biztosítási és viszontbiztosítási korlátozások feloldása, a kikötőkhöz való hozzáférés, a Togliatti-Odessza ammóniavezetéken a szállítás újraindítása, valamint az élelmiszer- és élelmiszeriparban érintett orosz vállalatok eszközeinek és számláinak feloldása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az idénymunkásokat elsősorban a fizetés érdekli, a munkaminőségre általában keveset adnak

2024. július 4. 08:40

Nemcsak a szakképzett munkaerő hiánya jelent egyre nagyobb problémát a mezőgazdaságban (is), de az idénymunkásoké úgyszintén.

Ez várhat a magyar gazdákra is: a dánok hatalmas adóval sújtják a szén-dioxid-kibocsátást

2024. július 2. 13:10

A termelőknek 2030-tól 120 dán korona (16 euró, vagyis 6000 forint) adót kell fizetniük minden egyes tonna kibocsátott szén-dioxidért.

Zuhannak az élelmiszerárak Magyarországon, de még mindig „fájdalmas” a bolti bevásárlás

2024. július 2. 08:40

A KSH konkrét termékek átlagárát tartalmazó adatsorában több olyan élelmiszer is van, amelyek ára májusban kétszámjegyű mértékben csökkent.

Regeneratív szemléletű üzleti modell a mezőgazdaságban?

2024. június 23. 10:10

A Bayer igazgatója a regeneratív mezőgazdaságot támogatja. Ehhez szerinte új, eredményközpontú üzleti szemléletre és digitalizációra van szükség.

Még nincs döntés az orosz exportkvótáról

2020. december 14. 06:34

Ha az exportált mennyiség meghaladja a kvótákat, akkor a gabonákra kivetett adót a vámár 50 százalékára emelik, de az nem lehet kevesebb, mint 100 euró, azaz mintegy 35 400 forintnyi tonnánként.

Tíz százalékkal csökkenhet az őszi búza vetésterülete Oroszországban

2020. október 11. 04:36

A párizsi árutőzsdén a malmi búza, a repce, a kukorica és a takarmánybúza is többe került a pénteki záráskor, mint egy nappal korábban.

Az ukrán export négymillió tonnára emelkedhet augusztusban

2022. augusztus 23. 13:21

Ukrajna mezőgazdasági exportja várhatóan mintegy 4 millió tonnára emelkedik augusztusban a júliusi 3 millió tonnáról.

Csökkentek az orosz búza exportárai a múlt héten

2024. március 6. 13:10

Az orosz búza exportárai csökkentek a múlt héten a globális piac dinamikájával összefüggésben, de elemzők szerint ismét nőtt a szállítási volumen.