Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: látványosan terjed a körte-gubacsatka

Agrofórum Online

Május első napjaiban egy markáns csapadékzóna közelítette meg a Kárpát-medencét délnyugati irányból. A front nem okozott jelentős lehűlést, csapadékot elsősorban a Dunántúlra és az ország középső területeire hozott. Mennyisége csak a talaj legfelső rétegét áztatta át, viszont több betegség terjedését segítette elő.

Még mindig kedvez az időjárás a csonthéjasok moníliás virág-és hajtásfertőzésének, valamint az őszibarack tafrinás levélfodrosodásának. A folyamat már a mandula és a kajszi virágzásával kezdődött, de még most is, a cseresznye és a meggy elvirágzása idején is igen kedvezőek a feltételek a járványos terjedéshez. Még rendszeres védelem mellett is alig találni tünetmentes gyümölcsfát, a kajszi és a meggy szinte 100 %-a beteg valamilyen mértékben. Ennél is látványosabb az őszibarack félék levélfodrosodása, a fertőzött levelek már kifejlődtek, a szivárvány minden színében „pompáznak” a fákon, hamarosan megkezdődik a hólyagos, beteg levelek elszáradása és lehullása. Ezen kedvező körülmények között lehetséges, hogy a fiatal termések egy részén is megjelenik majd a tafrinás levélfodrosodás okozta tünet. A változékony időjárás mellett a csonthéjas rovarkártevők közül nagyobb létszámban csupán a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzik. Kajszihajtásokon megjelentek ugyan a kezdeti levéltetű kolóniák, de tömeges kártételről még korai beszélni, jelentősebb felmelegedés esetén azonban gyorsan bekövetkezhet, akárcsak a többi csonthéjas esetében.

Őszibaracktermésen tafrinás fertőzés

Almásokban és körtésekben kedveznek az időjárási körülmények a varasodás fertőzés terjedéséhez. Folyamatos az aszkospóra szóródás, a hosszabb ideig tartó nedvességborítás miatt maximális az inkubáció veszélye. Már megkezdődött a lisztharmat fertőzés terjedése az áttelelt primer tünetekről, de az intenzív folytatódáshoz melegebb időjárás kellene, akárcsak a baktériumos tűzelhalás fellépéséhez is. A növények fogékony fenológiai fázisban vannak, a nedvességborítás is elegendő lenne, de a kórokozónak még alacsony ez a hőmérséklet. Mérsékelten, de terjed a körtebolha fertőzés és szaporodnak a levéltetvek, ugyanakkor látványosan terjed a körte-gubacsatka néhány érzékeny fajtán. A leveleken pirosló foltok jelentek meg és a hajtáscsúcs torzulása figyelhető meg. Az almamoly most még mérsékelten repül a feromon csapdákba, jelentősebb rajzás a későbbiekben várható.

A szőlőültetvényekben az érzékeny fajták hajtásain gócszerűen megjelentek a szőlő levélatka és a nemezes gubacsatka tünetei, szemlézés alapján döntsünk a védekezés szükségességéről. A tarka szőlőmoly rajzása országszerte mindenütt tart, de a fogott lepkék létszáma egyelőre alacsony a feromon csapdákban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Darazsak, hangyák, monília károsítják az érett termést – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 11. 10:10

A későn jött égi áldás már nem tudja helyrehozni az eddig okozott károkat, de sokat javíthat a később betakarításra kerülő növények állapotán.

A repcebolhák hamarosan áttelepülnek a kelő növényekre – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 10. 10:10

Azok a gazdák, akik az elmúlt napokban megkezdték a repce vetését, jól kalkuláltak, mert gyors kelésre számíthatnak.

Gyorsan terjed a moníliás fertőzés: Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 5. 16:10

Ekkora nedvességhiány mellett minden szabadföldi növény élettevékenysége a minimálisra csökkent, továbbra is mindennapos a légköri aszály, a napégés, valamint a lomb- és gyümölcshullás.

Még mindig károsít a kukoricamoly: Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. szeptember 4. 16:10

Némi szünet után ismét rajzik a kártevő lepke alakja a dél-magyarországi térségben, feltehetően ez már a 3. nemzedék kukoricamoly.

Mik lehetnek a kiemelkedő telepek a gyümölcsfák törzsén?

2023. február 12. 10:37

Több gyümölcsfám törzsén drapp színű, molyhos, kissé kiemelkedő telepeket találtam. Még nem láttam ilyet. Lekaparva belül kissé morzsás állományú. Képet csatolok a kérdésemhez. Mik lehetnek ezek?

Mire van szüksége a gyümölcsfáknak telepítés előtt és után?

2018. július 2. 11:46

G.T. István kérdése: A fiatal gyümölcsfáimnak milyen tápanyagokat kell kijuttatni, és mikor? Ezeknek a tápanyagoknak mik a tulajdonságaik, és hol tudom beszerezni? Csak magán célú, hobbi gyümölcsösöm van, de még laikus vagyok e téren.

Miként metsszük meg tavasszal a gyümölcsfáinkat?

2023. március 1. 04:39

Szaktanácsukat kérem arra vonatkozóan, hogy miként metsszük meg tavasszal a termő gyümölcsfáinkat?

Gyümölcsfák felkészítése a télre

2021. október 27. 05:37

Közeledik a tél és ilyenkor a munkálatok között szerepel a gyümölcsfák felkészítése a télre is. De nézzük is sorra, mit érdemes tennünk annak érdekében, hogy következő évben is sok gyümölcsünk lehessen.