2023.04.27-én Szentesen került átadásra a DélKerTÉSZ új logisztikai központja, melynek keretében ünnepélyes szalagátvágással és tárlatvezetéssel mutatták be az új épületet a nagyközönségnek. Az új logisztikai központot a környékbeli termelők nagyszabású fejlesztései, ezáltal a megnövekedett hűtő- és raktárkapacitásra való igény hívta életre. Ezen felül a DélKerTÉSZ 20. születésnapját is ünnepelte ezen a napon.
A DélKerTÉSZ-ről
A Délalföldi Kertészek Szövetkezete 2002-ben alakult meg, és közel 500 szövetkezeti tagjának – szentesi és környékbeli termelők, családi gazdaságok, társvállalkozók – termelő tevékenységét fogja össze. A DélKerTÉSZ a legnagyobb termelő és értékesítő szövetkezet Magyarországon. A kínálat nagy részét a paprikafélék (étkezési fehér paprika, kápia paprika, hegyes erős paprika) alkotják, de emellett paradicsomot, kígyóuborkát, fejes káposztát és kínai kelt is termesztenek. 2021 decemberében a szentesi paprika – ide tartozik a fehér töltenivaló (TV), a hegyes erős, a kápia és paradicsomalakú paprika – bekerült a Hungarikumok közé, nemzeti oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel.
Elnöki köszöntő
Az ünnepélyes program az Alföld Néptáncegyüttes műsorával kezdődött, majd a logisztikai központ mindössze néhány hónap alatt lezajlott építéséről láthattunk timelapse videót. A köszöntőbeszédek sorát Nagypéter Sándor, a DélKerTÉSZ elnöke kezdte meg.
Minden nehézségben ott rejlik a lehetőség
– hangzott el az új csarnok építésének mottójaként.
2020 tavaszán indult el a jelzés, hogy nagy ütemű fejlesztések várhatók a térség kertészeti termelőinél. A támogatások is erre ösztönözték a gazdálkodókat, így valósult meg 23 hektárnyi új fólia és üvegház kivitelezése a térségben. Ez sok ezer tonna többletterményt jelent, ezért volt szükség a beruházásra, hogy biztosítsa a vásárlók még hatékonyabb kiszolgálását, fokozva ezzel a termelők versenyképességét. A logisztikai folyamatokat gyorsítva és modernizálva növelni tudják a termelt mennyiség megfelelő kereskedelmét. Néhány éven belül 28-31 ezer tonna körüli mennyiséget forgalmaz majd a DélKerTÉSZ, ami jelentős előrelépést jelent a jelenlegi 24-25 ezer tonnához képest. A Szövetkezet kapacitása már eddig is szűkös volt, ezért a fejlesztések miatt muszáj volt beruházni az új kiszolgálócsarnokba.
2021 elején nyitott az Agrárminisztérium az ilyen irányú fejlesztések támogatására, így tudták megvalósítani a projektet. Ennek ellenére sem volt könnyű dolguk, ugyanis a Covid-járvány kellős közepén kellett a beruházásokról és fejlesztésekről dönteni. Nagypéter Sándor köszönetet mondott a finanszírozó banknak, a kivitelező cégnek, és a termelői tagoknak, akik nélkül nem valósulhatott volna meg a projekt. Az elkészült épületet látván megerősítést nyert, hogy a Szövetkezet képes a folyamatos megújulásra és fejlesztésre, tekintett vissza az elmúlt 20 évre az elnök.
A logisztikai központ számokban
Nemesi Pál, a kivitelező cég vezérigazgatója mutatta be részleteiben a több mint 3 milliárd forintból megvalósult épületet, annak kapacitásait. Az alapterülete több mint 10 ezer m2. 16 kamiondokkoló segíti az áru gyors kiadását. A hűtőkapacitás több mint 5 ezer m2, melyben 2 ezer tonna áru tárolható egyidejűleg, így a termelői beszállítás folyamatos lehet. A hűtés energiatakarékos, karbonsemleges, abszorpciós klímaberendezésekkel valósul meg. Az épület maximálisan megfelel a tűz-, füst- és munkavédelmi előírásoknak.
Jönnek az önjáró targoncák és az automatizáció
A 2023-2029 közötti időszakban, a tervek szerint a két hűtőkamra polcrendszeres tárolástechnológiával lesz felszerelve, az árukat pedig digitálisan is nyomon lehet követni majd. Az állványrendszeres áruelhelyezésnek és a digitális készletkezelésnek köszönhetően önjáró targoncákkal is megoldható lesz az áruk ki- és betárolása az előzetesen beprogramozott helyekre. Emellett telepítenek majd az áruszállítás felgyorsításához szükséges automata csomagoló- és szállítószalagokat. Ezek a fejlesztések további 4-5 milliárd forint kiadással járó beruházások lesznek.
További köszöntők
Tanulni jöttünk
-mondta Zászlós Tibor, az Agrárkamara alelnöke.
Az elmúlt 20 évben olyan történt és történik, amit tovább kell adni, máshol is megvalósítani ilyen színvonalú fejlesztéseket. A DélKerTÉSZ valóban olyan Szövetkezetként működik, ahogy annak működni kell. A különbség hatalmas a többi társuláshoz képest, a tagokért működik a szervezet, nem a szervezetnek vannak tagjai, hanem a tagoknak van egy DélKerTÉSZ-e. Mély szakmai ismerettel, tapasztalattal, logisztikai tudással járul hozzá a termeléshez. Vannak ugyan problémák, de az itt dolgozók mindig a megoldásra törekszenek, és nemcsak keresnek, hanem találnak is.
Zászlós Tibor beszélt továbbá a magyar zöldségtermesztés fellendítésének lehetőségeiről, mint például a harmadik országból bejövő termékek behozatalának megakadályozásáról, szabályozásáról. Ha már sok hatóanyagot kivontak itthon, akkor ezek a termékek se érkezhessenek be, mert fontos, hogy egészséges élelmiszert tudjunk tenni a fogyasztók asztalára. Fontos a magyar termék, ezért jó, hogy még nagyobb mennyiségben lesz képes a DélKerTÉSZ árut elhelyezni a különböző áruházak polcaira, ami mára brand lett a vásárlók körében és a magas minőséget jelenti számukra.
Farkas Sándor, agrárminiszter-helyettes, országgyűlési képviselő szerint három okból is fontos volt ez az esemény:
Szentesiként öröm látni a DélKerTÉSZ termékeit a polcokon, miniszterhelyettesként sokat dolgoztunk az összefogáson és pályázatokon keresztül lehetővé tettük a megvalósulást; sikertörténet ez
– mondta Farkas Sándor.
Ezt a beruházást nagy mérföldkőnek tekinthetik, amellyel elérték a nyugat-európai színvonalat. 20 éve törekszenek az összefogásra a térségben és hatékonyan integrálják a tagok termelői tevékenységét, nyitottak az innovációra, az ország egyik legsikeresebb szövetkezetévé téve ezzel a DélKerTÉSZ-t. 459 tagja van, több mint 1500 hektár zöldségtermesztéssel. Farkas Sándor beszélt továbbá a mezőgazdaság kihívásairól az utóbbi években, kezdve a Coviddal és a megnövekedett inputárakkal. Az energiaönellátás növelése, ezáltal az energiafüggőség csökkentése fontos pont lesz a fejlesztésekben. A klímaváltozás is új szemléletet követel, mind a talajművelés, mind a fajtaválasztás területén. A vízgazdálkodás a legfontosabb eleme ennek. Az öntözésfejlesztés elengedhetetlen a zöldség- és gyümölcságazat versenyképességében. Az Agrárminisztérium sok pályázati lehetőséggel ösztönzi a gazdákat ilyen irányú fejlesztésekre.
Tárlatvezetés
Ezt követően került sor az ünnepélyes szalagátvágásra, ezzel a logisztikai kiszolgálóközpont hivatalos átadására, majd Janó Imre értékesítési- és telepvezető, egyben pedig az épület egyik megálmodójának vezetésével megmutatták az egész épületet. A gépek, illetve sok berendezés még nem volt a helyén az esemény pillanatában.
Termelői és partnertalálkozó
Az ízletes ebéd után következett a termelői- és partnertalálkozó, melynek során az elmúlt 20 év eseményei, változásai, fejlesztései és a megemlékezések voltak a fókuszban. A DélKerTÉSZ fejlődésére, fejlesztésére emlékezett és köszöntötte a termelőket Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes, Szabó Zoltán Ferenc Szentes polgármestere, dr. Apáti Ferenc a FruitVeb elnöke, dr. Csikai Miklós az Árpád Agrár Zrt. elnök-vezérigazgatója, továbbá Ledó Ferenc a DélKerTÉSZ korábbi elnöke, alapítótagja. A visszaemlékezésekben beszéltek korábbi és jelenlegi kihívásokról, hogy a Szövetkezet ezekkel hogyan tudott/tud megbirkózni, milyen szerepet tölt be Szentes város és a térség életében, gondolkodásában. Beszéltek továbbá a jövőbeni fejlesztésekről, a termálenergia kihasználásában rejlő lehetőségekről, illetve az export összefogás általi növeléséről.
A beszédek után következett egy kötetlen kerekasztal-beszélgetés, valamint a termelők, partnerek díjazása, tevékenységük elismeréseként.
Az eseményt színesítette egy az elmúlt 20 évről készült kisfilm, melyben akkori és jelenlegi dolgozók beszélnek a Szövetkezet működéséről, jelenéről, valamint a szentesi székhelyű Zenével a Rákos Gyermekekért Alapítvány ZENG Együttesének koncertjét is meghallgathattuk. Az eseményen sok kiállító cég is helyet kapott, színes termékeikkel és megoldásaikkal.
Jövőbeni tervek
Az elnök Nagypéter Sándor szavai szerint a fejlesztések és a jövőbe mutató tervek nem állnak meg a csarnok átadásával és ezzel a 20 évvel. További klímacéljaik és modernizációs törekvéseik vannak 2030-ig, melynek megvalósulásához egy 5 milliárdos támogatási csomagra nyújtottak be igényt, amellyel további fejlesztésekre, a fenntarthatóság növelésére és a kapacitás emelésére ösztönözhetik a térség zöldségtermelőit, a Szövetkezet tagjait.