Agrárgazdaság

Ukrajna mezőgazdasági termelésének helyreállítása 20 évig tarthat

Agrofórum Online

Egy kijevi székhelyű kutatóközpont szerint az ukrán mezőgazdasági szektornak részben 20 évbe telhet, hogy felépüljön a teljes körű orosz invázió pusztításaiból. Ukrajna a világ legnagyobb búza-, kukorica-, napraforgó- és napraforgóolaj-termelője és -exportőre, de a termelése a háború 2022 februári kitörése óta jelentősen visszaesett.

„A modellezési eredmények szerint egyes ágazatok hét év béke után sem érik el a háború előtti szintet” – áll a Kijevi Közgazdasági Főiskola jelentésében. A közlemény szerint a napraforgó-, az árpa- és a búzaágazat 2040-re, míg a kukorica-, rozs-, zab- és repceágazat visszaállása 2050-re várható.

„Ez azt jelenti, hogy akár 20 évbe is telhet, amíg Ukrajna visszanyeri erejét a mezőgazdaságban az orosz katonai támadás által okozott pusztítás után” – áll a közleményben.

Ukrajnában 106 millió tonna gabonát és olajos magvakat takarítottak be 2021-ben az invázió előtt, de a kibocsátás 2023-ban körülbelül 65 millió tonnára csökkenhet – közölte a kijevi mezőgazdasági minisztérium.

Orosz vélemény

Magas rangú orosz tisztviselők pénteken azt mondták, hogy a fekete-tengeri gabonával kapcsolatos megállapodást a jelenlegi körülmények között nem lehet meghosszabbítani, de Moszkva azon dolgozik, hogy a szegényebb országok ne szenvedjenek élelmiszerhiányt annak lejártakor.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország 2022 júliusában közvetített megállapodása lehetővé tette Ukrajnának, hogy újraindítsa a tengeri gabonaexportot, hogy segítsen leküzdeni a globális élelmiszerválságot, amelyet az ENSZ szerint súlyosbított Európa második világháború óta legsúlyosabb konfliktusa.

„Lehetetlen megújítani ezt az üzletet, és úgy gondolom, hogy ilyen feltételek mellett meghosszabbítani sem lehet, mert elfogyott a türelmünk” – idézte az Interfax hírügynökség a felsőház elnökét, Valentina Matvijenkot.

Matvijenko egy szentpétervári gazdasági fórumon nyilatkozva kijelentette, hogy Oroszország „más formátumokat” fog keresni annak biztosítására, hogy a szegényebb országok ne szenvedjenek hiányt a gabonaügylet összeomlása miatt – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ennyit változtak a földárak Európában

2025. február 3. 08:10

Az Európai Unióban a termőföldárak széles skálán mozognak: kaphattunk egy hektárt 4491 euróért, máshol akár 283 039 eurót is fizethettünk 2023-ban.

Emelkedő faárakat hozhat 2025

2025. január 30. 12:10

A lucfenyő iránti keresletjavulás és az exportpiacok erősödése pozitív kilátásokat kínál, de az európai piac problémái beárnyékolják a fejlődést.

A kakaó vezette a globális árupiaci áremelkedést tavaly

2025. január 30. 07:10

Nagy a baj a legkelendőbb élvezeti cikkekkel: a kakaó ára csaknem háromszorosára nőtt, az arabica kávé ára pedig 40 éves rekordot döntött.

Félmillió forint felett az átlagos agrárbér Magyarországon

2025. január 29. 10:10

Az előző év azonos időszakához képest novemberben a 10 százalékot is meghaladta a mezőgazdasági átlagbérek növekedése.

Fontos a mezőgazdaság fejlesztése

2019. augusztus 3. 09:33

A mezőgazdaságban új kihívásoknak kell megfelelnie minden Kárpát-medencei gazdának.

Nyertem, de hogyan tovább? (I.rész)

2018. március 20. 20:14

Amennyire vártam 2016-ban a jóváhagyó határozatot, most 2018-ban azon gondolkozom, hogy megtudom-e valósítani.

A borászoknak szembe kell nézni a klímaváltozással

2021. március 30. 09:22

Exkluzív szakértői beszélgetést tartott a Mathias Corvinus Collegium és a Klímapolitikai Intézet az éghajlatváltozás magyar mezőgazdaságra, szőlőtermesztésre és borkultúrára gyakorolt hatásáról. A Klímapolitikai Intézet igazgatója, Litkei Máté által vezetett fórumon a meghívott vendégek egyetértettek abban, hogy Magyarország az éghajlatváltozás szempontjából a sérülékenyebb országok közé tartozik, és ennek jelei az agráriumban, illetve a borászati ágazatban is egyértelműen láthatók, a szakma azonban készül a kihívásokra.

Okosfalvak: így tennék élhetőbbé a magyar vidéket (1. rész)

2018. október 11. 08:28

Szélessávú internet, digitális megoldások, tudatos vidéképítés az Európai Unió célja a magyar kistelepüléseken is.