34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Növényvédelem

Gyökeres változás küszöbén a növényvédelem és a növénytáplálás

Syngenta

Az utóbbi években életünk szinte minden területén fontossá vált a környezettudatosság. A lakosság egyre nagyobb része igyekszik minél fenntarthatóbb megoldásokat alkalmazni otthonában, kertjében. A környezeti és gazdasági fenntarthatóság a mezőgazdaságban is gyökeres változásokat eredményez a növényvédelem és a növénytáplálás területén is a piacvezető növényvédelmi vállalat, a Syngenta álláspontja szerint. Érkeznek, sőt, már itt is vannak a biológiai megoldások.

A klasszikus értelemben vett biológiai megoldások több évszázados múltra tekintenek vissza, ennek ellenére hosszú ideig háttérbe szorultak a kémiai alternatívák mellett. Napjainkban a jelentőségük dinamikusan növekszik”

– ismertette Fóris-Kuti Kamilla, a Syngenta termékfelelőse.

„Ennek egyik oka, hogy óvnunk kell a biológiai sokféleséget, egyúttal csökkentenünk a környezeti terhelést. Az élelmiszerlánc szereplőinek is ezekhez az elvárásokhoz kell alkalmazkodniuk. Emiatt például egyre több felvásárló ír elő növényvédelmi korlátozásokat a termelők számára, szűkíti a felhasználható kémiai növényvédő szerek körét és egyre több esetben megszabja a termékekben megtalálható hatóanyag maradékok mennyiségét is, ami segíti a hatóanyagmaradék-mentes megoldások elterjedését.

A mezőgazdasági termelésben a hagyományos, konvencionális és az ökológiai termelés között félúton helyezkedik el az integrált, más néven fenntartható termesztés. Ennek lényege, hogy igyekszik a termés mennyiségét úgy magasan tartani, hogy a lehető legkisebb legyen az ökológiai rendszerek megzavarása. Ennek érdekében összehangolva alkalmaz kémiai és biológiai eszközöket, valamint kiemelt figyelmet fordít a növényvédelmet segítő technológiai elemekre és a hasznos élőszervezetek védelmére” – hangsúlyozta Fóris-Kuti Kamilla.

Ez a termesztési mód mindenki számára előnyös lehet: a fogyasztók egészségesebb, alacsonyabb maradékanyag-tartalmú, jobb beltartalmú élelmiszerekhez jutnak. A termelők pedig könnyebben megfelelnek az áruházak elvárásainak. Emellett nagy előny, hogy a biológiai készítmények egészségügyi várakozási ideje a legtöbb esetben jóval rövidebb, mint a kémiai megoldásoké. Sőt, a biológiai anyagok összetett hatásmechanizmusuk révén kiváló eszközei a rezisztenciatörésnek is.

Biológiai növényvédő szerek és biostimulátorok

A biológiai növényvédő szerek olyan természetes eredetű anyagok, melyek igazoltan gátolják a kártevők és kórokozók megtelepedését, fejlődését. Ezek lehetnek mikroorganizmusok, növényi kivonatok, szervetlen anyagok, a kártevők viselkedését megváltoztató feromonok, csalogató vagy éppen riasztó anyagok, de egyre elterjedtebb a hasznos élőszervezetek – ragadozóatkák, fürkészda-razsak, más néven makróbák használata is.

A másik nagy csoportot a biostimulátorok alkotják. Ide azok az anyagok tartoznak, melyeket azzal a szándékkal juttatunk ki, hogy serkentsék a növény természetes folyamatait, segítve a jobb tápanyag hasznosulást, stressztűrést, vagy a sejtosztódást. Ezen készítmények összetétele jóval sokrétűbb, mint a növényvédelmi készítményeké. Alkotóelemeinek megfelelő aránya fogja a szükséges hatást eredményezni. Ezek lehetnek, aminosavak, peptidek, humin- és fulvinsavak, növényi és tengeri alga kivonatok, szervetlen anyagok. Sőt, a készítmények egy speciális csoportjában mikroorganizmusok is megtalálhatóak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: nem halasztható a repcevetések őszi gyomirtása

2022. szeptember 27. 08:42

Az őszi betakarítási munkálatok és a kalászos vetési előkészületek folyamatosan haladnak, időnként az esők miatt megállásra kényszerülnek a gazdálkodók.

Napraforgó 360° - A vetéstől, a gondozáson és betakarításon át, egészen a feldolgozásig

2020. február 17. 13:47

Az olyan kihívásokat látva, mint a fokozódó verseny, vagy az extrém időjárás, a versenyképesség megőrzéséhez a magyar gazdálkodók számára fontos, hogy a termesztett növényekből a maximumot hozzák ki.

Miért érdemes a növényeket leveleken keresztül táplálni?

2022. május 6. 13:05

A gazdálkodóknak precízebb technológiát kell alkalmazniuk a szántóföldeken és az ültetvényekben.

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.