A különféle polifág, azaz sok tápnövényű károsítók között van egy csoport, amelyet szinte minden kertész és kiskerttulajdonos gyűlöl. Ezek a meztelencsigák. Néhány, velük hivatásszerűen foglalkozó zoológus kivételével senki sem rajong ezekért a gusztustalan, nyálkás jószágokért, amelyek ráadásul komoly gazdasági kártételt is tudnak okozni.
A meztelencsiga-populáción belül már jóval több, mint tíz éve a barnás színű „spanyolcsiga” vált dominánssá. Azt kevesen tudják, hogy ilyen nevű csigafaj hazánkban nem létezik. Ez az elnevezés két, egymáshoz nagyon hasonló meztelencsiga-fajt takar. A sötétebb színű, döntően sötétbarna Arion rufust és a jóval világosabb, sárgás drapp színű, gyakoribb Arion lusitanicust, vagy más néven Arion vulgarist. Mindkét faj az Ibériai-félszigetről származó, nem őshonos, hanem invazív faj. Ráadásul nem Spanyolország a szülőhazájuk, hanem Portugália. A két faj között igazság szerint a kártétel tekintetében nincs semmiféle különbség, mivel polifág jószágok lévén szinte minden puhább növényi részt elfogyasztanak.
Az idei, az elmúlt évinél jócskán csapadékosabb évben különösen szembeötlő a meztelencsigák tömeges megjelenése a kertekben. Mivel nedvességkedvelő állatok, így döntően éjjel bújnak elő nedves búvóhelyeikről és indulnak táplálkozni. Esős, vagy rendkívül párás időszakban azonban napközben is megtalálhatók a növényeken és aktívan táplálkoznak is.
A meztelencsigák szélsőségesen sok tápnövényű kártevők, azonban – mint szinte minden károsítónak – nekik is vannak kedvenceik. A széles és puha levelű, növényeket, mint pl. a saláta vagy a dohány sokkal jobban kedvelik, mint pl. a keskeny, sokszor érdes levelű fűféléket. A dísznövények közül pl. a bársonyvirág vagy büdöske (Tagetes fajok) a nagy kedvenceik.
A kártevő meztelencsiga-fajok ellen kiskerti körülmények között a legegyszerűbb védekezési módszer a kártevők összegyűjtése. Eső után könnyedén begyűjthetők a kártevő jószágok. Mivel kimondottan nedvesség igényes fajok, így nappal a búvóhelyeikről (vízóra akna, a talajon heverő bármely olyan tárgy, amely alatt a nedvesség kicsapódhat) is összeszedhetők.
Nagyobb felületeken a kézi munkával történő összegyűjtés már rendkívül időt rabló és nem igazán hatékony megoldás. Ilyen esetekben célszerű speciális csigaölő készítményeket használni. Ezek alkalmazását az Európai Unió területén már 2 éve növényvédelmi szakképesítéshez kötik, így csak legalább „zöld könyves” képesítéssel rendelkező személy vásárolhatja és használhatja fel őket. Valamennyi ilyen csigaölő készítmény szilárd granulátum és legtöbbjük metaldehid hatóanyagot tartalmaz.
A csigaölő granulátumokat leveles zöldségekben tilos felhasználni és nem árt tudni róluk, hogy nem éppen szelektív készítmények. A puhatestűek mellett más állatokra is veszélyesek lehetnek, ha azok felszedik és elfogyasztják a granulátumokat. A puhatestűek között sem válogatnak, így a meztelencsigák mellett rengeteg egyéb, esetenként akár védett státuszú házas csigát is elpusztíthatnak. Nyakló nélküli használatuk éppen ezért nem indokolt. A meztelencsigák meglehetősen gusztustalan és kártékony jószágok, de a küzdelem ellenük viszonylag könnyű és általában sikeres is.
Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.