Növényvédelem

A kártevő, amely nem is létezik

Agrofórum Online

A különféle polifág, azaz sok tápnövényű károsítók között van egy csoport, amelyet szinte minden kertész és kiskerttulajdonos gyűlöl. Ezek a meztelencsigák. Néhány, velük hivatásszerűen foglalkozó zoológus kivételével senki sem rajong ezekért a gusztustalan, nyálkás jószágokért, amelyek ráadásul komoly gazdasági kártételt is tudnak okozni.

A meztelencsiga-populáción belül már jóval több, mint tíz éve a barnás színű „spanyolcsiga” vált dominánssá. Azt kevesen tudják, hogy ilyen nevű csigafaj hazánkban nem létezik. Ez az elnevezés két, egymáshoz nagyon hasonló meztelencsiga-fajt takar. A sötétebb színű, döntően sötétbarna Arion rufust és a jóval világosabb, sárgás drapp színű, gyakoribb Arion lusitanicust, vagy más néven Arion vulgarist. Mindkét faj az Ibériai-félszigetről származó, nem őshonos, hanem invazív faj. Ráadásul nem Spanyolország a szülőhazájuk, hanem Portugália. A két faj között igazság szerint a kártétel tekintetében nincs semmiféle különbség, mivel polifág jószágok lévén szinte minden puhább növényi részt elfogyasztanak.

A halványabb színű Arion lusitanicus meztelencsiga-faj

Az idei, az elmúlt évinél jócskán csapadékosabb évben különösen szembeötlő a meztelencsigák tömeges megjelenése a kertekben. Mivel nedvességkedvelő állatok, így döntően éjjel bújnak elő nedves búvóhelyeikről és indulnak táplálkozni. Esős, vagy rendkívül párás időszakban azonban napközben is megtalálhatók a növényeken és aktívan táplálkoznak is.

A sötétebb színű Arion rufus meztelencsiga-faj

A meztelencsigák szélsőségesen sok tápnövényű kártevők, azonban – mint szinte minden károsítónak – nekik is vannak kedvenceik. A széles és puha levelű, növényeket, mint pl. a saláta vagy a dohány sokkal jobban kedvelik, mint pl. a keskeny, sokszor érdes levelű fűféléket. A dísznövények közül pl. a bársonyvirág vagy büdöske (Tagetes fajok) a nagy kedvenceik.

Tipikus meztelencsiga-kártétel

A kártevő meztelencsiga-fajok ellen kiskerti körülmények között a legegyszerűbb védekezési módszer a kártevők összegyűjtése. Eső után könnyedén begyűjthetők a kártevő jószágok. Mivel kimondottan nedvesség igényes fajok, így nappal a búvóhelyeikről (vízóra akna, a talajon heverő bármely olyan tárgy, amely alatt a nedvesség kicsapódhat) is összeszedhetők.

Csigaölő granulátum a talajon

Nagyobb felületeken a kézi munkával történő összegyűjtés már rendkívül időt rabló és nem igazán hatékony megoldás. Ilyen esetekben célszerű speciális csigaölő készítményeket használni. Ezek alkalmazását az Európai Unió területén már 2 éve növényvédelmi szakképesítéshez kötik, így csak legalább „zöld könyves” képesítéssel rendelkező személy vásárolhatja és használhatja fel őket. Valamennyi ilyen csigaölő készítmény szilárd granulátum és legtöbbjük metaldehid hatóanyagot tartalmaz.

A csigaölő granulátumokat leveles zöldségekben tilos felhasználni és nem árt tudni róluk, hogy nem éppen szelektív készítmények. A puhatestűek mellett más állatokra is veszélyesek lehetnek, ha azok felszedik és elfogyasztják a granulátumokat. A puhatestűek között sem válogatnak, így a meztelencsigák mellett rengeteg egyéb, esetenként akár védett státuszú házas csigát is elpusztíthatnak. Nyakló nélküli használatuk éppen ezért nem indokolt. A meztelencsigák meglehetősen gusztustalan és kártékony jószágok, de a küzdelem ellenük viszonylag könnyű és általában sikeres is.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Mitől barnult meg a díszalmafa bimbója?

2018. május 7. 07:35

Van három díszalmafánk, levelei és virágai bíbor színűek, csodálatosak virágzásban. Idén számos virág nem nyílt ki, a bimbó megbarnult, a szirmok nem hullottak le. Mi ez, mi okozza? Nagyon félek, hogy fáinkon elhatalmasodik ez a kór.

A korszerű almaültetvényeké a jövő

2018. január 30. 13:07

Visszatérő probléma a tősarjak folyamatos képződése, amelyek eltávolítása a vértetvek miatt különösen indokolt.

Melyek a szabadföldön termesztett paradicsom legfőbb kórokozói?

2019. augusztus 14. 04:36

Hogyan védhetjük meg a házikertben vagy a hétvégi telken termesztett paradicsomunkat a kórokozók sikeres fertőzésétől? Hogyan alkalmazhatjuk az integrált növényvédelem alapelveit a paradicsomot károsító vírusokkal, baktériumokkal, gombafajokkal szemben?

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.