A mezei pockok kártételét a „pockos” vidékeken gazdálkodók megszokhatták már, azonban az idei évben az szokatlan mértékben jelent meg a napraforgótáblákon is.
A virágzás előtt álló, csillagbimbós fejlettségű napraforgótáblák szemlézésekor sokaknak feltűnhettek az azokban sorakozó, lankadó, hervadó növények. Ez a fajta tünet önmagában nem jelent meglepetést, hiszen az akár a fehérpenészes szár- és tányérrothadás primer, talajból történő fertőződésének következménye is lehetett. Sok esetben azonban nem erről volt szó!
Az érintett növényeket (1. kép) közelebbről megvizsgálva azt láthattuk, hogy a szár a talajszint feletti 5–15 cm-es magasságban körbe van rágva (2. kép), a károsítás helyén pedig gyakran a fognyomokat is megtalálhattuk (3. kép).
Ez egyértelművé tette, hogy valamely kisrágcsáló lehet felelős a kárért, amely előfordulásának gyakorisága miatt nagy valószínűséggel a mezei pocok. A károsított növényekre sokszor a táblaszélen találhattunk, azonban a táblán belüli gyomosabb foltokon is előfordulhattak, ahol a mezei pockok takarásban, biztonságban, egy kisebb területen akár több növényt is károsíthattak (4. kép).
A növényeket a sebzésen keresztül másodlagos fertőzés (5. kép) is érhette, amely egyaránt lehetett baktériumos vagy gombás eredetű. A látottak alapján a kártétel végigkíséri a teljes vegetációs időszakot, jelenleg is rátalálhatunk még frissen károsított napraforgótövekre.
Mekkora az okozott kár mértéke? A károsított növények számát látva a károkozás minimális, az biztosan nem éri el a gazdasági kár szintjét. Azonban ami érdekes, az a kártétel gyakorisága, a korábbi években ilyenre nem láthattunk példát.
Mire hívja fel mindez a figyelmet? Az előző év súlyos vízhiánya hatással volt a mezei pockok állományára is, az olyannyira lecsökkent, hogy az ősz és tél során alig találkozhattunk a repce- és gabonavetésekben pocokkárral, „pocokfolttal”. Az idei év azonban sokkalta kedvezőbb körülményeket hozott a rágcsáló számára, ezért a szántókon egyértelműen érzékelhető a felszaporodása.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a most károsított napraforgótáblák után a vetésforgóban következő őszi kalászosokban – de általánosságban is – érdemes lesz fokozottan figyelnünk a pocokkártétel alakulását, amely az előző évhez képest várhatóan nagyobb mértékű lesz.