Növényvédelem

Pocokkártétel! Napraforgóban?

Agrofórum Online

A mezei pockok kártételét a „pockos” vidékeken gazdálkodók megszokhatták már, azonban az idei évben az szokatlan mértékben jelent meg a napraforgótáblákon is.

A virágzás előtt álló, csillagbimbós fejlettségű napraforgótáblák szemlézésekor sokaknak feltűnhettek az azokban sorakozó, lankadó, hervadó növények. Ez a fajta tünet önmagában nem jelent meglepetést, hiszen az akár a fehérpenészes szár- és tányérrothadás primer, talajból történő fertőződésének következménye is lehetett. Sok esetben azonban nem erről volt szó!

Az érintett növényeket (1. kép) közelebbről megvizsgálva azt láthattuk, hogy a szár a talajszint feletti 5–15 cm-es magasságban körbe van rágva (2. kép), a károsítás helyén pedig gyakran a fognyomokat is megtalálhattuk (3. kép).

1. kép: Pocokkártétel miatt sárguló, pusztuló napraforgó

Ez egyértelművé tette, hogy valamely kisrágcsáló lehet felelős a kárért, amely előfordulásának gyakorisága miatt nagy valószínűséggel a mezei pocok. A károsított növényekre sokszor a táblaszélen találhattunk, azonban a táblán belüli gyomosabb foltokon is előfordulhattak, ahol a mezei pockok takarásban, biztonságban, egy kisebb területen akár több növényt is károsíthattak (4. kép).

2. kép: A kártétel a szár talajszint feletti részét érinti

A növényeket a sebzésen keresztül másodlagos fertőzés (5. kép) is érhette, amely egyaránt lehetett baktériumos vagy gombás eredetű. A látottak alapján a kártétel végigkíséri a teljes vegetációs időszakot, jelenleg is rátalálhatunk még frissen károsított napraforgótövekre.

3. kép: A rágásnyomok egyértelműen mutatják, valamely kisrágcsálónk felelős a növény pusztulásáért

Mekkora az okozott kár mértéke? A károsított növények számát látva a károkozás minimális, az biztosan nem éri el a gazdasági kár szintjét. Azonban ami érdekes, az a kártétel gyakorisága, a korábbi években ilyenre nem láthattunk példát.

4. kép: A fedett, biztonságot jelentő gyomos foltokban a kártétel több növényt is érinthet

Mire hívja fel mindez a figyelmet? Az előző év súlyos vízhiánya hatással volt a mezei pockok állományára is, az olyannyira lecsökkent, hogy az ősz és tél során alig találkozhattunk a repce- és gabonavetésekben pocokkárral, „pocokfolttal”. Az idei év azonban sokkalta kedvezőbb körülményeket hozott a rágcsáló számára, ezért a szántókon egyértelműen érzékelhető a felszaporodása.

5. kép: A sérülésen keresztül a növény kórokozókkal is fertőződhet

Ez egyben azt is jelenti, hogy a most károsított napraforgótáblák után a vetésforgóban következő őszi kalászosokban – de általánosságban is – érdemes lesz fokozottan figyelnünk a pocokkártétel alakulását, amely az előző évhez képest várhatóan nagyobb mértékű lesz.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Kétszer ad, aki gyorsan ad – talajoltás a napraforgóban

2018. április 9. 14:20

A napraforgó termesztésében mindig a gyorsaság, a kellő időben elvégzett agrotechnikai beavatkozásokon múlik a siker.

ZÉRO tolerancia a gyomokkal szemben

2019. március 14. 13:18

A gyomfelvételezés módjának, értékelésének kidolgozása Dr. Újvárosi Miklós nevéhez fűződik. Az első 1947-ben, 80 község határában a rendszeresen talajművelés alá vont szántókon végzett felvételezéshez képest jelentősen átalakult a hazai gyomösszetétel. A tulajdonviszonyok, a gyomirtás változásával, új veszélyes gyomok megjelenésével indokolták a gyomflóra változását a magyar gyomkutatók.

Sok múlik a sikeres védekezésen! A napraforgótermesztés kulcsa 2021-ben is a növényvédelmi technológia

2021. január 27. 09:39

A hibrid kiválasztása előtt mindenképp érdemes mérlegelni, hogy tavasszal a területünk gyomviszonyai mellett mire számíthatunk, hiszen a napraforgóhibrid kiválasztásával egyidőben el is dől a tavaszi gyomirtási technológiánk is.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.