A mezőgazdasági termelés elérte a korlátait Hollandiában – tett egy meglepő kijelentést a helyi Rabobank elemzése. A pénzintézet meglátása szerint komoly változtatásokra van szükség a további előrelépéshez.
A Rabobank mintegy 13 milliárd euró értékben helyezett ki tőkét tejtermelő, valamint sertés-, baromfi- és szarvasmarhatenyésztő gazdálkodókhoz, így jogos beleszólása van az agrárium fejleményeibe. Arra figyelmeztették mezőgazdasági ügyfeleiket, hogy átmeneti időszakra kell felkészülniük, amely egy fenntarthatóbb szektor kialakulásához vezet.
A 2023 első felére vonatkozó jelentésében a Rabobank rámutatott arra, hogy a holland kormányzat által bejelentett „nitrogénterv” (amely részben a nitrogénfelhasználás csökkentését célozza meg) komoly hatással lesz a mezőgazdasági termelőkre.
„A holland kormányzat eltökélt célja, hogy az ország vezető szerepet töltsön be a körforgásos mezőgazdaság megvalósításában 2030-ra, ami egybevág a mi klíma- és környezetvédelmi céljainkkal is”
– húzta alá a pénzintézet jelentése. Mindez azt takarja, hogy nem a termelési volumen növekedését és az önköltségi ár csökkentését tartják ezután elsődlegesnek, hanem az erőforrás-felhasználás és élelmiszertermelés optimalizálását, összhangban az éghajlattal és a természettel.
Mindennek megvalósítása azonban nem lesz könnyű, hiszen egyelőre nem látszik, hogy ilyen feltételek mellett hogyan lehet egyszerre fenntartható és jövedelmező gazdálkodást folytatni. A Rabobank az átmenethez további hitelek kihelyezésével, illetve szakértő tanácsadók rendelkezésre bocsátásával tud hozzájárulni.
(Fotó: Ingrid Langeweg/Pixabay)