35℃ 21℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc
Növénytermesztés

XXIII. Búza- és repcetermesztési tanácskozás

Agrofórum Online

Az előző nap átvonuló vihar szerencsére nem mosta el Látóképen a gazdag látnivalókat.

Az előző nap átvonuló vihar szerencsére nem mosta el Látóképen a gazdag látnivalókat. A Debreceni Egyetem hagyományossá vált rendezvénye a teltházasnál is teltebbnek bizonyult. Még az álló helyeken is egymást támasztották a gazdák. Négy rangos előadással kezdődött a rendezvény, amelyeket – a szerzők ígérete szerint – az Agrofórum rendelkezésére fognak bocsájtani, így a későbbiekben azokat közölni fogjuk.

Pepó professzor a megnyitón egy meglepetéssel szolgált: a látóképi kísérleteket tekinthettük meg felülnézetben. Ezt vetítette ki a tanár úr. Érdekes volt nézni a drónnal készült felvételeket, amelyek madártávlatból mutatták be a látnivalókat. A kísérleteket a program második részében élő valóságában is megtekinthettünk.

*

Prof. Birkás Márta, az MTA doktora A búza és a repce korszerű talajművelése címmel tartott előadást.

Mondanivalójának akár a mottója is lehetne: lazításos talajművelés. Talajaink általában hajlamosak az ülepedésre. A kedvező talajállapot fenntartása alapvető követelmény. Ha jelentős termésátlag-növekedést akarunk elérni, annak két alapvető feltétele van: a talajművelés és a szaktudás. A talajt mindig óvni, takarni kell. A művelésnél választani kell: lazítás, szántás, kultivátor (tárcsa?). A mindenkori talajállapot dönti el, hogy melyiket alkalmazzuk. Bármelyik lehet jó, de rossz is. Ez a gazda felelőssége.

A rossz talajműveléssel nemcsak a víz távozik el a talajból, de a szén is.

Száz évvel ezelőtti módon nem lehet a talajinkat művelni. Azóta sok minden változott, és a klimatikus hatások, szélsőségek új művelésmódokat kívánnak, amelyek lényege a szén és a víz megőrzése. Az előbbi a szerves anyagokkal, szalma visszatartással, mulcsozással, az utóbbi a forgatás nélküli, lazításos talajműveléssel érhető el.

*

Dr. Lakatos Zoltán, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója az Országos Gabonaszövetség elnöke A gabonatermelés és kereskedelem jövőképe című előadását nagy várakozással figyelték a gazdák.

A múlt, a világtermelés és a készletek ismertetését követően a malomipar és a takarmánygyártás helyzetét is bemutatta. Erősen lecsökkent a malmok száma, ami a korszerűsítés következtében így is jelentős kapacitásfelesleget eredményezett. A keveréktakarmány gyártása csökkent a sertésállomány visszaesése miatt. A baromfiágazat takarmányigénye növekedett, a szarvasmarháé stagnál.

A búza vetésterülete 970 ezer ha, ami a korábbi éveknél kevesebb, de a növényállomány állapota kedvező. A hazai mezőgazdaság, és benne az élelmiszeripar bíztató jövő előtt áll az export tekintetében, mert a föld vízkészlete fogyatkozik, a népesség növekszik és a távol-keleti országok élelmiszerigénye is növekvőben van.

Mire számíthatunk az idén?

A becsült termés 4,5 millió tonna búza, az elmúlt évről itt maradt készlet 1,5 millió tonna. Ebből a 6,0 millió tonnából maximum 2,3-2,5 millió tonnát használunk fel. Mintegy 3,5-3,7 millió tonna búzát exportálnunk kell. Ez nyílván lenyomja az árakat. 40-42.000 Ft/tonna árat lehet most felelősséggel mondani – fejezte be előadását a vezérigazgató. (A hallgatók erre az információra vártak az elejétől fogva. Az előadót megtapsolták, de az irányárak nem késztették mosolyra a termelőket.)

*

Prof. Kátai János, A növénytermesztés alapja a talaj címmel tartott előadást. Visszautalt a 2015-ös évre, amely a talajok éve volt, és rávilágított a talajokkal való gazdálkodás problémáira.

Az elmúlt hatvan év alatt 7,3 millió hektárról 5,4 millió ha-ra csökkent a művelt talajaink mennyisége. Majdnem kétmillió hektár veszett el a mezőgazdaság számára, az urbanizáció és a hasznosítási módok átrendeződése következtében.

A megmaradt talajainkra kötelességünk vigyázni!

A talajdegradáció a helytelen művelésmód, és a klímaváltozás következménye. Ez összefügg a talajok vízmegtartó képességének csökkenésével is. A talajok állapotának romlása többféle módon is megnyilvánul: tömörödés, savasodás, sókiválás (szikeszedés), belvizek, pangó vizek, porosodás, defláció, erózió.

Mindezek hatása az okszerű talajműveléssel a szervesanyag megőrzésével, pótlásával mérsékelhető.

*

Prof. Pepó Péter az MTA doktora ezúttal nem növényekről tartott előadást, hanem a technológiáról Az agrotechnika hatása a talajra címmel.

A talaj a legnagyobb víztározó, amely a növények számára az állapotától függően képes a vizet biztosítani. A talajállapot a környezeti körülményeken túl az agrotechnikától, vagyis a művelésmódtól függ.

Első tényező a vetésváltás, ezzel együtt jár az elővetemény és annak hatása. A talajt műveljük ugyan, de azt a vetendő növény igényeihez igazítva: gyökértömeg, annak elhelyezkedése, a gyökér mélységbe való lehatolása, stb.

A talaj állapota és minősége függ a tápanyag-gazdálkodástól, és az öntözéstől is, ez utóbbinál elmondta, hogy nemcsak a növényt kell öntözni, de sok esetben célszerű a fekete talajok öntözése is, a talaj vízkészletének megőrzése, gyarapítása szempontjából. (Utalt Bocz Ernő professzor kísérleteire és tanaira.)

Ha a növényre akarunk hatni, azt a talajon keresztül tudjuk megtenni – zárta gondolatait Pepó professzor.

*

Végül Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnökhelyettese kért szót. Tagtoborzás miatt vagyok itt – mondta –, mert szeretnénk a szervezetünket minél több taggal erősíteni, hogy ezáltal is hatékonyabban képviselni tudjuk a gabonatermesztők érdekeit.

Szervezetünk politikamentes tevékenységet folytat, ezért a gazdatársadalom valamennyi tagját szeretnénk szövetségünkbe hívni.

*

A szabadföldi bemutató, ahogy az a rendezvény címéből is kitűnt a búzáról és a repcéről szólt.

Ezen bemutatták a cégek által „megrendelt” növényvédőszer és műtrágya kezelési kísérleteket, majd következett az agrotechnika, úgy, mint a fajtavizsgálatok, vetésváltás, trágyázás, és az öntözés, valamint a tartamkísérletek.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

Változik a szabályozás: átláthatóbb vízhasználat a cél

2025. június 20. 14:10

2025 júniusától új rendelet szabályozza a mezőgazdasági kutak engedélyezését, de a háztartási kutak többségét továbbra sem érinti a változás.

Szója, ami „beszél”: érzékelők figyelik az egészségét

2025. június 15. 13:10

Szenzorokkal „megszólal” a szója: amerikai kutatók olyan eszközöket fejlesztettek, melyek a növények állapotát közvetlenül mérik.

Burgonya fókuszban – jövőépítés nemzetközi szemlélettel

2025. június 4. 16:10

A burgonya világnapjához kapcsolódó szakmai konferencián hazai és európai szakértők vitatták meg a termesztés, kereskedelem és fogyasztás aktuális kihívásait és lehetőségeit.

Virtuális bemutatón az őszi kalászos és őszi káposztarepce technológia

2020. június 16. 13:06

Az idei tavasz mindannyiunk számára tartogatott megpróbáltatásokat, a járványhelyzet nehézségei mellett az aszály is nagymértékben sújtotta a mezőgazdaságot. Ebben a helyzetben még nagyobb szükség van az időjárás okozta anomáliák kezelésére. A KITE Zrt. ehhez nyújtott a termelőknek segítséget egy nem mindennapi formában.

Agrár hírvivő objektívek

2020. május 18. 14:13

A fényképezőgép, felvevőgép, drón objektívje most a legfontosabb agrár hírvevő és hírvivő. A kényszerű távolságtartás hozta megoldással élve a mezei kitekintést a szántóföldi rendezvények, közös szemlék hiányában most virtuális úton kell megoldanunk. Munkatársaink az ország különböző vidékein látottakat, személyes tapasztalataikkal, ajánlásaikkal fűszerezve osztják meg.

Az eladók kerültek túlsúlyba csütörtökön

2023. augusztus 4. 07:10

Jellemzően csökkentek a terményárak a csütörtöki kereskedés során. Chicagóban a búza 1,7 százalékkal, a kukorica 1,1 százalékkal, a repce pedig 0,7 százalékkal értékelődött le.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.