18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növénytermesztés

Polly, a világ első „beporzó” robotja

Agrofórum Online

Albert Einstein állítólag egyszer azt mondta, hogy ha kihalnának a méhek, az emberiség mindössze négy évvel élné túl őket. A finnek azonban úgy tűnik, megelőzik a világot, mert míg az USA-ban két év alatt elpusztult a méhkolóniák 44%-a, addig ők munkába állították Polly-t, a világ első beporzásra programozott robotját, amely képes arra, hogy helyettesítse a méheket.

A mesterséges intelligenciával foglalkozó Arugga AI Farming mérföldkőhöz érkezett azzal, hogy az Agrifutura 4,6 hektáros üvegházát a világ első olyan létesítményévé alakította át, amely teljes mértékben a robotizált beporzási technológiát alkalmazza.

A Polly-t kezdetben egyetlen hektáron vetettük be tavaly télen. A beporzás minőségének azonnali javulása szemmel látható volt. A folyamatos pozitív eredményeken felbátorodva negyedévente növeltük a Polly szerepét, amely végül felváltotta a hagyományos méh általi beporzást

– jelentette ki Sebastian Anttila, a finn Agrifutura üvegházi vállalat vezérigazgatója. Polly az Arugga AI által kifejlesztett robot, amely sikeresen utánozza a méhek által végzett beporzást.

Nagyobb terméshozam és nagyobb hatékonyság
A vállalat ambiciózus célokat tűzött ki a különböző évszakokra és évekre vonatkozóan, mondta Sebastian.
A Pollyval 10%-os termésnövekedést értünk el a korábbi, méhekre való utaltságunkhoz képest. A Finnországban uralkodó egyedi körülmények között – hosszabbak a sötét időszakok és mesterséges világításra van szükség – a méhek gyakran nem teljesítenek megfelelően, és állandó irányítást igényelnek. A Polly megváltoztatta ezt a helyzetet. 

Az Arugga üzletfejlesztési alelnöke, Eytan Heller hozzátette:
Az Agrifutura csapata a Polly gyors bevezetésével nemcsak a beporzás minőségét javította, hanem a logisztikát is racionalizálta. Csapatunk igyekszik fokozni a beporzási sebességet és elsőrangú technikai támogatást nyújtani, ami egyaránt kulcsfontosságú a folyamatos növekedés szempontjából. 

A robotok kétségtelenül az üvegházi termesztés jövőjének tekinthetők – folytatta Sebastian. Korábban is sikeres kísérleteket végeztünk az Arugga kártevő-felismerő technológiájával, és azt tervezzük, hogy a jövő év elején bevezetjük a növénytelepítő robotjaikat.

A munkaerőhiány kezelése, a hozamok növelése és a felügyeleti képességek javítása központi szerepet játszik küldetésünkben. Célunk, hogy ügyfeleinknek sokoldalú robotikai megoldást kínáljunk a jövedelmezőbb működés érdekében. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Biztonságban a tavaszi munkák alatt

2025. április 13. 11:10

A mezőgazdasági szezon indulásával a szabadban végzett munkák száma és a baleseti kockázat is megnő, különösen a villamos hálózatok közelében.

Segítség a mikotoxinok elleni védekezéshez - új kiadvány

2025. április 9. 16:10

A „Mikotoxinok árnyékában: hogyan előzhető meg a gabonafélék toxinszennyeződése” című kötet bemutatja azokat az agronómiai és tárolási gyakorlatokat, amelyekkel mérsékelhető a mikotoxinszint a terményben.

Új korszak kapujában: zöld utat kaphat a precíziós nemesítés

2025. április 1. 16:10

A tagállamok képviselői megszavazták a precíziós nemesítési technikák szabályozására vonatkozó rendelet tervezetét.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Új traktorkoncepciók az EIMA Show 2021 kiállításon

2021. november 16. 04:47

A két év utáni első nemzetközi kiállításon számos érdekes, új traktorfejlesztés volt megtekinthető valós körülmények között.

A robot már azt is tudja, hogy érett-e a paradicsom!

2018. október 29. 13:22

A robotok mezőgazdasági terjedése megállíthatatlan. Például a nyugati tehenészetekben egyre gyakrabban látni olyan robotkarokat, amelyek a tehenek tőgyét fertőtlenítik a fejés előtt. A legkritikusabb terület azonban talán a gyümölcsszedés.

Robottraktorok versenye Németországban

2022. március 25. 04:36

A mezőgépipar a kihívásokra számos válasszal készül: a gépkezelő munkáját segítő megoldások, gépoptimalizálás, precíziós mezőgazdasági technológiák és végül többféle autonóm gépi megoldás.

Paradicsomot felszippantó robotot fejlesztettek

2023. október 27. 09:10

Gondolta már, hogy létezik a porszívó elvén működő robot, ami a mezőgazdaságban használatos, csak épp nem tisztításra, hanem betakarításra szolgál?