Agrárgazdaság

Már 10,5 millió tonna ukrán gabonát exportáltak Konstancából

Agrofórum Online

Ukrajna 10,5 millió tonna gabonát exportált a romániai Konstanca fekete-tengeri kikötőjén keresztül az év első kilenc hónapjában – közölte a kikötői hatóság.

Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, Konstanca pedig a kijevi termény fő útvonala, mióta Oroszország felmondta az Ukrajna saját fekete-tengeri kikötőiből történő biztonságos áthaladásról és exportálásról szóló megállapodást.

A kilenc hónapos adatok az év első nyolc hónapjában kiszállított 9,2 millió tonnával és a 2022-ben kiszállított 8,6 millió tonnával hasonlíthatók össze. Jól látszik, hogy csak szeptemberben 1,3 millió tonnát exportáltak a román kikötőből, és az előző éves adatokat is 22 százalékkal meghaladja az idei teljesítmény. 

Nem tartalmazza az adat a romániai kisebb dunai kikötők, például Galati által kezelt mennyiségeket, amelyek havi átlagos mennyisége meghaladja a 2 millió tonnát.

A román kormány bejelentette, hogy az elkövetkező hónapokban megduplázza az ukrán gabona havi szállítási kapacitását 4 millió tonnára, miközben az infrastrukturális beruházások folyamatban vannak.

A kikötői üzemeltetők felszerelésekbe is fektetnek a berakodási sebesség növelése érdekében. Az ukrán gabona versenyben áll a helyért Konstancán, amely hagyományosan Románia és a tengerparttal nem rendelkező szomszédai, köztük Magyarország és Szerbia terményexportját is kezeli.

Összességében a kikötő 25,1 millió tonna gabonát szállított ki az első kilenc hónapban – közölte a hatóság, ami megegyezik a korábbi éves rekordszintű adattal.

Kijev nagymértékben támaszkodott a Duna menti exportútvonalakra, de az orosz csapatok többször is csapást mértek Ukrajna folyami kikötőire a fekete-tengeri biztonságos áthaladási megállapodás júliusi felmondása óta, és az exportőrök is a közúti és vasúti útvonalak felé fordultak – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hónap elején, az orosz invázió óta tett első romániai útja alkalmával azt mondta, hogy hamarosan szállítási „folyosót” hoznak létre az ukrán gabonának, amelyen Moldován keresztül juttatják majd el azt Romániába. 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

1300 embert küldenek el: nagy bajban a bajor agrárcég

2024. december 16. 12:40

A mezőgazdasági és építőanyagokkal foglalkozó BayWa mezőgazdasági csoport 1300 állás megszüntetését tervezi a következő három évben.

Rekordmagasra emelkedett egyes európai műtrágyák ára

2024. december 16. 11:10

A műtrágyagyártók a magas gázárak miatt kényszerülnek a pétisó árának emelésére. A karbamid és az UAN-oldat árai egyelőre nem változtak.

Emelkedhetnek a közeljövőben a sertéshúsárak az EU-ban

2024. december 9. 12:10

A termelési költségek nőnek, és betegségek is terhelik a sertéságazatot. Emiatt várhatóan csökken az állatlétszám és nő a hús ára.

Novemberben kilőtt a Deere & Company árfolyama

2024. december 6. 15:40

A három legjobban teljesítő papír közé került 10,1 százalékos drágulással a Case, Steyr és New Holland márkákkal fémjelzett globális traktorgyártó CNH Industrial NV.

Jó harmincmillió tonnával csökkenhetett az ukrán gabonatermés

2022. augusztus 26. 11:42

Ukrajna 2022-es gabonatermése 52,5–55,4 millió tonnára csökkenhet a rekord 86 millió tonnáról az orosz invázió miatt.

Tizennégy hónapos csúcson a kukorica ára

2020. október 28. 06:28

A kukorica árának tartós emelkedését szilárd kereslet támasztja alá, az Egyesült Államok az exportpiac fő szállítója, és ez várhatóan 2021-ig így is marad.

A szárazabb dél-amerikai időjárás miatt emelkedtek az árak

2024. február 13. 12:10

Amerikában inkább áremelkedést, míg Európában árcsökkenést lehetett látni a hétfői terménypiaci kereskedésben.

Terményárak: igazolódtak a várakozások – további árcsúcsokat jegyeztek

2020. október 12. 06:47

A kukoricánál egyértelműen az USA számai határozták meg a mozgást, a terület és a hozam is csökken, a felhasználás csak kisebb mértékben és így a készlet is alacsonyabb lesz.