Ukrajna 10,5 millió tonna gabonát exportált a romániai Konstanca fekete-tengeri kikötőjén keresztül az év első kilenc hónapjában – közölte a kikötői hatóság.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, Konstanca pedig a kijevi termény fő útvonala, mióta Oroszország felmondta az Ukrajna saját fekete-tengeri kikötőiből történő biztonságos áthaladásról és exportálásról szóló megállapodást.
A kilenc hónapos adatok az év első nyolc hónapjában kiszállított 9,2 millió tonnával és a 2022-ben kiszállított 8,6 millió tonnával hasonlíthatók össze. Jól látszik, hogy csak szeptemberben 1,3 millió tonnát exportáltak a román kikötőből, és az előző éves adatokat is 22 százalékkal meghaladja az idei teljesítmény.
Nem tartalmazza az adat a romániai kisebb dunai kikötők, például Galati által kezelt mennyiségeket, amelyek havi átlagos mennyisége meghaladja a 2 millió tonnát.
A román kormány bejelentette, hogy az elkövetkező hónapokban megduplázza az ukrán gabona havi szállítási kapacitását 4 millió tonnára, miközben az infrastrukturális beruházások folyamatban vannak.
A kikötői üzemeltetők felszerelésekbe is fektetnek a berakodási sebesség növelése érdekében. Az ukrán gabona versenyben áll a helyért Konstancán, amely hagyományosan Románia és a tengerparttal nem rendelkező szomszédai, köztük Magyarország és Szerbia terményexportját is kezeli.
Összességében a kikötő 25,1 millió tonna gabonát szállított ki az első kilenc hónapban – közölte a hatóság, ami megegyezik a korábbi éves rekordszintű adattal.
Kijev nagymértékben támaszkodott a Duna menti exportútvonalakra, de az orosz csapatok többször is csapást mértek Ukrajna folyami kikötőire a fekete-tengeri biztonságos áthaladási megállapodás júliusi felmondása óta, és az exportőrök is a közúti és vasúti útvonalak felé fordultak – számolt be a nemzetközi mezőgazdasági szaksajtó a brit Thomson Reuters hírügynökségre hivatkozva.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hónap elején, az orosz invázió óta tett első romániai útja alkalmával azt mondta, hogy hamarosan szállítási „folyosót” hoznak létre az ukrán gabonának, amelyen Moldován keresztül juttatják majd el azt Romániába.