A mandarin az év ezen időszakában gyakrabban kerül a kosarakba, az éttermek választékába, majd az ünnepi asztalokra. Mindez véletlen lenne?
Sokan úgy vélik, ez csak azért van, mert télen – a zord időjárásnak köszönhetően – kevés a friss gyümölcs, de ez nem csak ezért van így. A narancssárga és a piros szín a holdújév előhírnökei, amelyet már nemcsak az ázsiai országokban, de szerte a világon ünnepelnek.
A Citrus reticulata, más néven mandarin Kínából származik, és mindig az ünnepekhez kapcsolódó fő gyümölcsnek számított. Hogy miért? Mert a mandarint mindig is a szerencse hagyományos szimbólumának tekintették.
Ez főként abból fakad, hogy ez a szó eredeti nyelven a „gazdagság” szóhoz hasonlóan hangzik. A gyümölcs narancssárga árnyalatáról pedig úgy tartják, hogy az „aranyat” szimbolizálja, így e kettősség szerencsehozó gyümölccsé avanzsálja az amúgy is közkedvelt, édes mandarint.
A mandarin (a gyümölcs és a mandarin fa ágainak) ajándékozása az ünnep heteiben egyfajta szimbolikus módja annak, hogy boldogságot és jólétet kívánjunk a családtagjainknak és szeretteinknek, mivel így szó szerint „gazdagságot” adunk nekik.
A mandarin emellett a tisztelet és a szerencse szimbóluma is, ezért előszeretettel teszik ki ünnepi asztalokra, vagy dekorációs elemként koszorúkba, gyertyás összeállításokba. Jelenléte a „szerencse meghívását” jelképezi, illetve a legendák szerint a mandarin áldást hoz a ház lakóinak.
A mandarin helyes megpucolásának titka
A YouTube ma már tele van olyan videókkal, amelyekben megmutatják, hogy nekünk, európaiaknak hogyan is kéne helyesen megpucolnunk a mandarint. Mert nem szabad csak úgy nekiállni és leszaggatni a héját, hanem először a tetejéről, majd az aljáról kell leszedni egy szabályos, kupak alakú formát, eztán pedig szépen oldalról lehengergetni a puha héjat, ami így valóban egyben lejön.
Aki meg szeretné nézni, innen elsajátíthatja ezt az egész egyszerű módszert:
Kozmetikumokban is használják
A mandarin azonban nem csak az élelmiszeripar egyik legnépszerűbb gyümölcse. Illóolaját gyakran használják kozmetikumokban és illatszerekben, hiszen ez az, ami a parfümöknek friss, citrusos illatot ad. A kozmetikumokon kívül a mandarinos illóolajat hangulatjavító hatása miatt aromaterápiás kezelések és masszázsok során is használják.
(Vezérkép: Daria-Yakovleva/Pixabay)