Nagyvilág

A növényeknek is vannak érzéseik

Agrofórum Online

Régóta tudjuk, hogy a növények kommunikálnak velünk, egymással és a környező világgal, de ritka az olyan szép összefoglaló, amely jelenleg a TikTok foryou-ját uralja, és a növények érzéseiről szól.

Mostanra tudományosan bizonyított tény, hogy a növények érző lények. Érzékelik a fényt, az érintésünket, érzik, ha megszagoljuk, megérintjük vagy megöntözzük őket. Képesek tanulni, emlékezni, kommunikálni.

Tudományos bizonyítékokkal támaszthatók alá azok a felmérések, amelyek azt igazolják, a növények érzik, amikor mellettük állunk, sőt még azt is érzékelik, milyen színű ruha van rajtunk! Nincs szemük, de szerte a testükben megtalálhatók ugyanazok a fotoreceptor-fehérjék, amelyek az emberi szemben, a retina hátsó részében is megtalálhatók.

A növények nem rendelkeznek aggyal, de a celláikban elektromos kémiai jelekké alakítják (azaz a saját nyelvükre fordítják) az általuk érzékelt információt, ami ahhoz hasonlítható, ahogyan az emberi szervezetben a neuronok közt az információcsere zajlik.

Ezért a növények pontosan úgy viselkednek, mintha lenne agyuk és úgy használnák azt, mint mi, emberek. A neuron szó a görög „húr, ideg” szóból ered – a neuronok mikroszkopikus nagyságban úgy festenek, mint a félbevágott növények.

Nem mindegy hát, hogyan gondoskodunk a növényekről, és miként értelmezzük az általuk kibocsátott (legtöbbször nekünk küldött) jeleket. 

A témáról készült videó IDE KATTINTVA nézhető meg!

(Fotó: NoName_13/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Eltűnő kaszálók – velük hal egy élő örökség

2025. április 13. 16:10

Románia könnycsepp alakú szénakazlait a gépesítés térhódítása és a fiatalok elvándorlása a kihalás szélére sodorja.

Hőstressz sújtja a tejtermelést: kis gazdaságok hátrányban

2025. április 6. 16:10

Az Egyesült Államokban a meleg hatása közvetlen bevételkiesést jelent a termelők számára egy kutatás eredményei alapján.

Aszály és őszi sereghernyó: zimbabwei farmerek harca

2025. március 30. 16:10

Sok zimbabwei gazda segélyekből élt tavaly. Idén az újra elvetett kukorica az aszály miatt kiszáradt. Januárban ismét vetettek, de ekkor a sereghernyó okozott súlyos károkat.

Veszélyben a katalán termőföldek: nyúlinvázió és megoldások

2025. március 23. 16:10

Az intenzív vadászat, a tudományos módszerek bevezetése és az innovatív védekezési technikák együttes alkalmazása kulcsfontosságú.

Sziklakert újratöltve

2022. április 1. 07:37

Hogyan leheljünk életet egy elhanyagolt sziklakertbe? Nézzük lépésről lépésre, miként varázsoljuk ismét üde színfolttá!

Mire jó a növényekben a szaponin?

2023. június 11. 05:36

A szaponin egy olyan természetben előforduló anyag, mely a növénynek az élősködők elleni védelemhez szükséges anyagként, fitokemikáliaként ismert.

Ehető közkertek, avagy agrár-erdészet a városban? - Egy közösségi kezdeményezés Budapesten

Elindult egy gyümölcsözőnek tűnő közös projekt Zuglóban egy erdei kert lértehozására civil szervezetek és önkormányzati dolgozók együttműködésében. A cél egy köztér létrehozása, ahol fák alatt ehető növények termesztése történik, miközben a projekt hozzájárul a tájrehabilitációhoz, a kiszáradt patakmenti élőhelyek megújításához.

Van a parlagfűnek hazánkban természetes ellensége?

2019. szeptember 12. 06:37

K. Ferenc kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a parlagfűnek van-e természetes ellensége hazánkban?