Régóta tudjuk, hogy a növények kommunikálnak velünk, egymással és a környező világgal, de ritka az olyan szép összefoglaló, amely jelenleg a TikTok foryou-ját uralja, és a növények érzéseiről szól.
Mostanra tudományosan bizonyított tény, hogy a növények érző lények. Érzékelik a fényt, az érintésünket, érzik, ha megszagoljuk, megérintjük vagy megöntözzük őket. Képesek tanulni, emlékezni, kommunikálni.
Tudományos bizonyítékokkal támaszthatók alá azok a felmérések, amelyek azt igazolják, a növények érzik, amikor mellettük állunk, sőt még azt is érzékelik, milyen színű ruha van rajtunk! Nincs szemük, de szerte a testükben megtalálhatók ugyanazok a fotoreceptor-fehérjék, amelyek az emberi szemben, a retina hátsó részében is megtalálhatók.
A növények nem rendelkeznek aggyal, de a celláikban elektromos kémiai jelekké alakítják (azaz a saját nyelvükre fordítják) az általuk érzékelt információt, ami ahhoz hasonlítható, ahogyan az emberi szervezetben a neuronok közt az információcsere zajlik.
Ezért a növények pontosan úgy viselkednek, mintha lenne agyuk és úgy használnák azt, mint mi, emberek. A neuron szó a görög „húr, ideg” szóból ered – a neuronok mikroszkopikus nagyságban úgy festenek, mint a félbevágott növények.
Nem mindegy hát, hogyan gondoskodunk a növényekről, és miként értelmezzük az általuk kibocsátott (legtöbbször nekünk küldött) jeleket.
A témáról készült videó IDE KATTINTVA nézhető meg!
(Fotó: NoName_13/Pixabay)