Azt tartja a népi mondás, hogy „nem eszi meg a kutya a telet”. Ha ez igaz, akkor szomorú napok várnak még ránk.
Az elmúlt héten tovább folytatódott az átlagosnál 8-9 °C-kal melegebb nappali és éjszakai időjárás. Csapadék alig hullott, a tartósan vízállásos területek nagysága jelentősen csökkent, de az is látható, hogy
a víznyomás miatt nagy területeken kipusztult vagy sárgul az őszi vetés.
Ide minden bizonnyal tavaszi növényeket vetnek vagy pedig az ugarolás vár rá. A rövid- és középtávú meteorológiai előrejelzés szerint alig változik az időjárás jellege, tehát a korai tavasz miatt erőteljes növekedés várható az őszi kalászosok és a káposztarepce vetésekben. Mindez kihatással lesz a növényegészségügyi fejleményekre, ezért rendszeresen ellenőrizni kell a növényeket.
Az őszi káposztarepce szárba indulása megkezdődött, több helyen pedig küszöbön áll. A már hetek óta a növényeken tartózkodó nagy repceormányos és a szárormányos imágók a táplálkozás mellett megkezdték a tojások rakását a levélnyelekbe és a szárkezdeményekbe.
A károsítás következtében torzuló és felrepedő levélnyél és szár belsejében a kukac típusú lárvák táplálkoznak. Nem szabad megvárni, hogy az imágók tömegesen petézzenek, mielőbb a veszélyességi küszöbérték alá kell csökkenteni a szárormányosok egyedsűrűségét.
A szárormányosok mellett már egyre több a repcefénybogár, egyelőre még nem okoz problémát jelenlétük, de a szárba indulást gyorsan követi a bimbók megjelenése, akkor viszont a virágporra éhező fénybogarak súlyos károkat képesek előidézni a bimbók kirágásával, ugyanis nemcsak a portokok sérülnek, hanem a bibe is.
A károsodás látványos, mert a megrágott bimbó lehullik a virágszárról. A kihelyezett sárga tálak és ragacsos sárga lapok egyaránt megbízhatóan jelzik a repce összes rovarkártevőjét.
A kalászos gabonák intenzív fejlődése most látványos. A kedvező hőmérséklet ideális talajnedvességi viszonyokkal társul, tehát minden adott a jó bokrosodáshoz. A növények ebben a fenológiai állapotban kívánják a termés kialakulásához szükséges tápanyagok döntő többségét.
A gabonán szívogató levéltetvek és kabócák jelenléte egyre látványosabb, a friss, üde zöld leveleken ideálisak a körülmények a levéltetű kolóniák kialakulásához. Elsősorban árpában a már ősszel vírus betegségekkel, főként árpa sárga törpülés vírussal fertőződött tövek sárgulnak, elmaradnak a fejlődésben egészséges társaik mellett.
A gyökér növekedése minimális, az állomány kiritkulása törvényszerű. A kisebb, szórványos esők miatt erőre kaptak a levélfoltosságot okozó betegségek, így elkerülhetetlen a rendszeres növényvizsgálat. Véget ért a vetésfehérítő bogarak téli nyugalmi állapota, egyre több imágó jön elő telelőhelyéről.
Most még elsősorban a táplálékkeresés folyik, de a tábla széleken már gyülekeznek a bogarak. A vetések fűhálózásával jól nyomon követhető a populáció növekedése, de a meghámozgatott levelek növekedése is megbízható támpont a bogarak létszámának növekedésére.