Most már szemmel látható bizonyítékunk van arra, hogy a növények hogyan kommunikálnak egymással, hogy megvédjék magukat a külső támadásokkal szemben, a tudósok pedig első ízben dokumentálni is tudták ezt.
A TikTok e heti legérdekesebb agrár-tudományos videója kétségkívül az, amelyben bekukkanthatunk a növények közötti kommunikáció titkos világába. Elmagyarázzuk, miként.
Az 1980-as évek óta köztudott tény, hogy a növények „beszélgetnek” egymással – legalábbis ekkor döbbentek rá a kutatók, hogy vészhelyzetben a növények levegőben terjedő kémiai jelzéseken keresztül képesek figyelmeztetni egymást, sőt, a környező állatvilágot is (pl. a kukorica a darazsakat a kártevők jelenlétére.)
Egy, a Nature Communications című szaklapban megjelent új tanulmányban azonban a tudósok feltárták a valós idejű növény-növény kommunikáció titkát. A növények az úgynevezett illékony szerves vegyületek (VOC) kémiai kibocsátásával kommunikálnak egymással. A VOC-ok egyik típusát konkrétan akkor használják, ha a növények megsérülnek.
A tanulmányhoz Masatsugu Toyota vezető kutató és kollégái mustár- és paradicsomnövények leveleit összezúzták, majd hernyókat helyeztek rájuk, ami a növényeket arra késztette, hogy zöld levelekből származó illékony anyagokat bocsássanak ki. Ezután ezeket az illóanyagokat a növényekbe injektálták, hogy lássák, azok miként reagálnak.
A kémiai reakciók valós idejű vizualizálása érdekében a kutatók genetikailag módosították a növényeket, hogy a kalciumion-vegyületek fluoreszkáljanak, amikor az egyes sejtek belsejében aktiválódnak – ezt a folyamatot kalciumjelzésnek nevezik.
A kutatók megállapították, hogy az illóanyag fokozza a kalciumjelzést az egészséges növényekben. Ez a kutatás forradalmasíthatja a növények és a termések védelmét a rovarok támadása és a kártevők ellen.
„Végre sikerült megfejtenünk azt a bonyolult folyamatot, hogy a növények mikor, hol és hogyan reagálnak a fenyegetett szomszédaiktól kapott figyelmeztetésekre – olvasható a Toyota által kiadott közleményben. – Ez az láthatatlan kommunikációs hálózat, amely rejtve marad a szemünk elől, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a szomszédos növényeket időben megóvja a közvetlen fenyegetéstől.”
A témáról készült felvétel ITT tekinthető meg!
(Fotó: Kira/Pixabay)