Bulvár

A növények így beszélgetnek egymással

Agrofórum Online

Most már szemmel látható bizonyítékunk van arra, hogy a növények hogyan kommunikálnak egymással, hogy megvédjék magukat a külső támadásokkal szemben, a tudósok pedig első ízben dokumentálni is tudták ezt.

A TikTok e heti legérdekesebb agrár-tudományos videója kétségkívül az, amelyben bekukkanthatunk a növények közötti kommunikáció titkos világába. Elmagyarázzuk, miként.

Az 1980-as évek óta köztudott tény, hogy a növények „beszélgetnek” egymással – legalábbis ekkor döbbentek rá a kutatók, hogy vészhelyzetben a növények levegőben terjedő kémiai jelzéseken keresztül képesek figyelmeztetni egymást, sőt, a környező állatvilágot is (pl. a kukorica a darazsakat a kártevők jelenlétére.) 

Egy, a Nature Communications című szaklapban megjelent új tanulmányban azonban a tudósok feltárták a valós idejű növény-növény kommunikáció titkát. A növények az úgynevezett illékony szerves vegyületek (VOC) kémiai kibocsátásával kommunikálnak egymással. A VOC-ok egyik típusát konkrétan akkor használják, ha a növények megsérülnek.

A tanulmányhoz Masatsugu Toyota vezető kutató és kollégái mustár- és paradicsomnövények leveleit összezúzták, majd hernyókat helyeztek rájuk, ami a növényeket arra késztette, hogy zöld levelekből származó illékony anyagokat bocsássanak ki. Ezután ezeket az illóanyagokat a növényekbe injektálták, hogy lássák, azok miként reagálnak.

A kémiai reakciók valós idejű vizualizálása érdekében a kutatók genetikailag módosították a növényeket, hogy a kalciumion-vegyületek fluoreszkáljanak, amikor az egyes sejtek belsejében aktiválódnak – ezt a folyamatot kalciumjelzésnek nevezik. 

A kutatók megállapították, hogy az illóanyag fokozza a kalciumjelzést az egészséges növényekben. Ez a kutatás forradalmasíthatja a növények és a termések védelmét a rovarok támadása és a kártevők ellen. 

„Végre sikerült megfejtenünk azt a bonyolult folyamatot, hogy a növények mikor, hol és hogyan reagálnak a fenyegetett szomszédaiktól kapott figyelmeztetésekre – olvasható a Toyota által kiadott közleményben. – Ez az láthatatlan kommunikációs hálózat, amely rejtve marad a szemünk elől, kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a szomszédos növényeket időben megóvja a közvetlen fenyegetéstől.”

A témáról készült felvétel ITT tekinthető meg!

(Fotó: Kira/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Fejszepróbának vetették alá az MTZ traktort, sikerrel teljesítette

2024. december 10. 14:40

Elképesztő strapabírás jellemzi a fehérorosz vállalat új termékét, amit a munkatársai egyedülálló próbával bizonyítottak.

Ingyen bérelhető egy félmilliárd értékű gazdaság

2024. december 10. 13:10

Egy amerikai férfi ingyen felajánlja birtokát annak, aki hajlandó biogazdaságot létrehozni a területen. Befektetésre azért így is szükség lesz.

Gazdálkodó lesz a Forma–1-es világbajnok

2024. december 7. 16:10

Egy kis edzést tart a mezőgazdasági ismeretek területén – árulta el a négyszeres Forma–1-es világbajnok egy braunschweigi díjátadón.

Mi idézi elő a vadgesztenye nyári levélhullását?

2023. szeptember 6. 04:40

Minden nyár közepe, vége felé az utcai vadgesztenyefák levelei elbarnulnak, elszáradva lehullanak. Mi okozza ezt a betegséget?

Hogyan ismerhetem fel a vértetűt az almafán?

2022. május 6. 05:36

A vértetű jelentős kártevő az almafákon. Miről ismerhetem fel ezt a károsítót? Hogyan védhetem meg az almafáimat a vértetűtől?

Miért kell eltávolítani a fákról a gyümölcsmúmiákat?

2019. szeptember 9. 13:11

G. Szabolcs kérdése: Miért kell eltávolítani a fákon maradt összeaszalódott gyümölcsöket, gyümölcsmúmiákat?

Késő őszi rovartani problémák a repcében

2019. október 25. 09:36

Az egyre inkább nyár végére emlékeztető őszi időjárás, a korábbi időszakoknál melegebb és hosszabb „vénasszonyok nyara” a fiatalkori károsítók leküzdése után még egy újabb kihívás elé állítja a repcét termesztő gazdákat.