Életmód

Ezekkel a mérgező növényekkel keverhető össze a medvehagyma

Agrofórum Online

A medvehagyma gyűjtése divatossá vált az elmúlt években. A szakértő szem tévedhetetlenül felismeri, azonban aki nem ismeri, többféle, erősen mérgező növénnyel is összekeverheti.

A medvehagyma friss, csípős ízét sokan kedvelik, ráadásul egy egészséges sétával-túrával is összeköthető a szedése. Szinte minden olyan ételbe tehető, amibe hagyma való: salátákba, különféle sós kencékbe, körözöttbe, tojásrántottába. De akár kenyér- vagy pogácsatésztába sütve is nagyon finom.

A meszes, jó víztartó képességű, tápanyagban gazdag talajon a medvehagyma remekül megél, és valóságos szőnyeget alkot. A felismerése sem bonyolult, hiszen erős, fokhagymás illata és íze van. Lándzsás levelei és későbbi fehér virágfürtjei is jellegzetesek. Érdemes azonban a leveleit egyesével szedni, mert a felületes gyűjtő könnyen letéphet vele együtt mérgező növényeket is, amelyek együtt nőnek a medvehagymával.

A 3 leggyakoribb hiba: foltos kontyvirág, őszi kikerics és gyöngyvirág

Ha azt mondjuk, hogy ezek a növények erősen mérgezőek, komolyan is gondoljuk. A felsorolt három faj – a gyöngyvirág (Convallaria majalis), a foltos kontyvirág (Arum maculatum) és az őszi kikerics (Colchicum autumnale) – ugyanis valóban kifejezetten veszélyes, adott esetben halálos mérgezést okozhat.

A gyöngyvirág kicsit később bújik ki is fejlődik, mint a medvehagyma, de ez nem jelenti azt, hogy nincs köztük időben átfedés. A gyöngyvirág levelei összecsavarodva bújnak ki a földből, és fokozatosan nyílnak ki, a medvehagymáé viszont kezdettől kiterülnek. A gyöngyvirág levele szürkésebb, mattabb, a fonák viszont fényesebb, erezete jobban látható. A gyöngyvirág minden része mérgező, és már az érintése is irritálhatja a bőrt.

A gyöngyvirágot virágzó állapotban a gyerekek is felismerik
A gyöngyvirágot virágzó állapotban a gyerekek is felismerik, azonban csak a levelei medvehagymaként fogyasztva rendszeresen okoznak mérgezést

A foltos kontyvirág is megtalálható a mészben gazdag erdőkben, olykor a medvehagyma közvetlen szomszédságában. Levelei teljesen kifejlődve nyíl alakúak, válluk nyilas, ez azonban a fiatalabb növényeknél még nem egyértelmű. A levél erezete nem párhuzamos, hanem fő- és oldalerek láthatók. Nyersen beleharapva jellegzetes, oxalátkristályoktól csípős íze összetéveszthetetlen. A növény minden része mérgező, és még az érintését is kerülni kell.

Jól látszanak a kontyvirág vállas-nyilas levelei
Jól látszanak a kontyvirág vállas-nyilas levelei

Az őszi kikerics is súlyosan mérgező, és közvetlenül a medvehagyma mellett nőhet. Levelei vastagabbak, mint a medvehagymáé, és kizárólag ősszel hozza csodás lila virágait. Levelei késő tavasszal jelennek meg. Az őszi kikerics minden része rendkívül mérgező alkaloidot, kolhicint tartalmaz.

Az őszi kikerics az őszi virágzáskor könnyen felismerhető, tavasszal viszont csak a leveleit láthatjuk
Az őszi kikerics az őszi virágzáskor könnyen felismerhető, tavasszal viszont csak a leveleit láthatjuk

A medvehagyma felismerése

A medvehagyma levelei jellegzetes fokhagymaillatot árasztanak, a fenti növényeké nem, viszont a szagot nagyon gyorsan átveszi az ember keze-orra, így egy idő után mindent hagymaszagúnak érzünk. Érdemes tehát a többi különbséget is alaposan szemrevételezni.

A medvehagymának két-három, hosszú szárú levele van hagymánként (viszont a szorosan egymás mellett növő töveknél ezeket nem mindig egyszerű elkülöníteni) – a gyöngyvirágnál mindig két levél bújik ki egy szárból – az őszi kikerics levelei rozettából bújnak ki, és nincs különálló szár – a kontyvirág kifejlett levelei nyilas vállúak.

A medvehagyma leveleinek alsó része matt – a gyöngyvirág fonáka fényes – Az őszi kikerics levelének mindkét oldala fényes.

A medvehagyma leveleinek erezete ritkásabb – a gyöngyvirágé határozottabban látható – a kontyvirágnak fő- és mellékerei különíthetők el – a kikerics levelei vastagok.

A medvehagyma virágzata fehér ernyős – a gyöngyvirágé a jól ismert fürtös – a kontyvirágé torzsavirágzat, amit az akár 25 cm-re növő buroklevél ölel körbe – az őszi kikerics kizárólag ősszel hozza lila virágait.

Mik a tünetek, ha mégis mérgező növényt fogyasztottunk?

A gyöngyvirág esetében a tünetek csak hat-tizenkét óra múlva jelentkezhetnek. Tünetei hányás, hasmenés, keringési zavarok, de akár halált is okozhat.

A kontyvirág nyersen fogyasztva irritálja a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáját. Felszívódás után pedig izgalmi állapotot okoz, majd bénulást, görcsös hányást és szívpanaszokat.

Az őszi kikerics által okozott mérgezés tünetei fogyasztás után 2-5 órával jelentkeznek, szomjúság, szájszárazság, égető érzés formájában. Ezt hasmenés, gyomorgörcsök, vizes-véres hasmenés követi.

Ha azt gyanítja, hogy medvehagyma helyett mérgező növény került az ételbe, vagy a fenti tüneteket észleli medvehagyma fogyasztása után, mindenképpen forduljon orvoshoz vagy hívja a 112-t!

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Ehető vadnövények, melyek tavasszal szedhetők

2023. március 24. 06:36

Ehető vadnövények sokasága van előttünk tavasszal, melyeket ha ismerünk, akár egy jó salátára valót is összegyűjthetünk.

Medvehagyma virágzása

2023. május 18. 05:36

A medvehagyma virágzási ideje aránylag rövid kb. 2 hétig virágzik, április és május környékén, de leveleit már március végétől szedhetjük egészen az ősz végégig.

Medvehagyma: tények és tévhitek

2019. március 18. 08:17

Az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a medvehagyma, mind a vidéki, mind a városi lakosság körében. Ennek több oka is van, kezdve jellegzetes ízétől egészen a rendkívüli élettani tulajdonságokig. A növény gyűjtése szigorú szabályokhoz kötött, jöjjenek a részletek.

Hogyan lehet megkülönböztetni a medvehagyma és a gyöngyvirág leveleit?

2023. március 23. 04:38

Megkezdődött a medvehagyma szezonja, és elrettentő történeteket lehet olvasni arról, hogy a gyöngyvirág levelével, ami erősen mérgező, könnyen összetéveszthetők a levelei. Hogyan tudom megkülönböztetni a két növényt?