A medvehagyma gyűjtése divatossá vált az elmúlt években. A szakértő szem tévedhetetlenül felismeri, azonban aki nem ismeri, többféle, erősen mérgező növénnyel is összekeverheti.
A medvehagyma friss, csípős ízét sokan kedvelik, ráadásul egy egészséges sétával-túrával is összeköthető a szedése. Szinte minden olyan ételbe tehető, amibe hagyma való: salátákba, különféle sós kencékbe, körözöttbe, tojásrántottába. De akár kenyér- vagy pogácsatésztába sütve is nagyon finom.
A meszes, jó víztartó képességű, tápanyagban gazdag talajon a medvehagyma remekül megél, és valóságos szőnyeget alkot. A felismerése sem bonyolult, hiszen erős, fokhagymás illata és íze van. Lándzsás levelei és későbbi fehér virágfürtjei is jellegzetesek. Érdemes azonban a leveleit egyesével szedni, mert a felületes gyűjtő könnyen letéphet vele együtt mérgező növényeket is, amelyek együtt nőnek a medvehagymával.
A 3 leggyakoribb hiba: foltos kontyvirág, őszi kikerics és gyöngyvirág
Ha azt mondjuk, hogy ezek a növények erősen mérgezőek, komolyan is gondoljuk. A felsorolt három faj – a gyöngyvirág (Convallaria majalis), a foltos kontyvirág (Arum maculatum) és az őszi kikerics (Colchicum autumnale) – ugyanis valóban kifejezetten veszélyes, adott esetben halálos mérgezést okozhat.
A gyöngyvirág kicsit később bújik ki is fejlődik, mint a medvehagyma, de ez nem jelenti azt, hogy nincs köztük időben átfedés. A gyöngyvirág levelei összecsavarodva bújnak ki a földből, és fokozatosan nyílnak ki, a medvehagymáé viszont kezdettől kiterülnek. A gyöngyvirág levele szürkésebb, mattabb, a fonák viszont fényesebb, erezete jobban látható. A gyöngyvirág minden része mérgező, és már az érintése is irritálhatja a bőrt.
A foltos kontyvirág is megtalálható a mészben gazdag erdőkben, olykor a medvehagyma közvetlen szomszédságában. Levelei teljesen kifejlődve nyíl alakúak, válluk nyilas, ez azonban a fiatalabb növényeknél még nem egyértelmű. A levél erezete nem párhuzamos, hanem fő- és oldalerek láthatók. Nyersen beleharapva jellegzetes, oxalátkristályoktól csípős íze összetéveszthetetlen. A növény minden része mérgező, és még az érintését is kerülni kell.
Az őszi kikerics is súlyosan mérgező, és közvetlenül a medvehagyma mellett nőhet. Levelei vastagabbak, mint a medvehagymáé, és kizárólag ősszel hozza csodás lila virágait. Levelei késő tavasszal jelennek meg. Az őszi kikerics minden része rendkívül mérgező alkaloidot, kolhicint tartalmaz.
A medvehagyma felismerése
A medvehagyma levelei jellegzetes fokhagymaillatot árasztanak, a fenti növényeké nem, viszont a szagot nagyon gyorsan átveszi az ember keze-orra, így egy idő után mindent hagymaszagúnak érzünk. Érdemes tehát a többi különbséget is alaposan szemrevételezni.
A medvehagymának két-három, hosszú szárú levele van hagymánként (viszont a szorosan egymás mellett növő töveknél ezeket nem mindig egyszerű elkülöníteni) – a gyöngyvirágnál mindig két levél bújik ki egy szárból – az őszi kikerics levelei rozettából bújnak ki, és nincs különálló szár – a kontyvirág kifejlett levelei nyilas vállúak.
A medvehagyma leveleinek alsó része matt – a gyöngyvirág fonáka fényes – Az őszi kikerics levelének mindkét oldala fényes.
A medvehagyma leveleinek erezete ritkásabb – a gyöngyvirágé határozottabban látható – a kontyvirágnak fő- és mellékerei különíthetők el – a kikerics levelei vastagok.
A medvehagyma virágzata fehér ernyős – a gyöngyvirágé a jól ismert fürtös – a kontyvirágé torzsavirágzat, amit az akár 25 cm-re növő buroklevél ölel körbe – az őszi kikerics kizárólag ősszel hozza lila virágait.
Mik a tünetek, ha mégis mérgező növényt fogyasztottunk?
A gyöngyvirág esetében a tünetek csak hat-tizenkét óra múlva jelentkezhetnek. Tünetei hányás, hasmenés, keringési zavarok, de akár halált is okozhat.
A kontyvirág nyersen fogyasztva irritálja a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáját. Felszívódás után pedig izgalmi állapotot okoz, majd bénulást, görcsös hányást és szívpanaszokat.
Az őszi kikerics által okozott mérgezés tünetei fogyasztás után 2-5 órával jelentkeznek, szomjúság, szájszárazság, égető érzés formájában. Ezt hasmenés, gyomorgörcsök, vizes-véres hasmenés követi.
Ha azt gyanítja, hogy medvehagyma helyett mérgező növény került az ételbe, vagy a fenti tüneteket észleli medvehagyma fogyasztása után, mindenképpen forduljon orvoshoz vagy hívja a 112-t!
Fotók: Pixabay