Életmód

7 ok, amiért a japánok igazán hosszú életet élnek

Agrofórum Online

A második világháborút követő időszakot leszámítva elmondható, hogy a hosszú élet tekintetében a japánok mindig a világranglista élén álltak. Az okok a tudósok szerint a japánok életmódjában rejlik, amelyet azonban ma már bárki kedve szerint követhet.

Lássuk, melyek ezek!

1. Zöldségfogyasztás

A japánok, a nyugati országokkal ellentétben, rengeteg friss zöldséget, tengeri algás ételeket, szóját, rizst és halat fogyasztanak. Ez biztosítja a megfelelő fitokémiai anyagokat, vitaminokat és ásványi anyagokat a szervezetük számára, ami a szakértők szerint hozzájárul ahhoz, hogy hosszú életet éljenek. Az átlagos várható élettartam Japánban 80-90 év (Magyarországon 70 év).

2. Más stílusú sütés-főzés

A japán konyha jellemzően sok párolási, erjesztési, szabad tűzi, gőzölési és pirítási eljárást foglal magában. A japánok kis adag ételeket készítenek maguknak, és minden étkezés előtt megisznak egy csésze levest. A rizzsel és a hallal együtt sokféle zöldséget fogyasztanak naponta, így a szervezetük elegendő rosthoz jut, ami elősegíti a vastagbél és így az immunrendszer egészségét.

Kis adagok, friss ételek, sok zöldség és tenger gyümölcsei: a hosszú élet hozzávalói
Kis adagok, friss ételek, sok zöldség és tenger gyümölcsei: a hosszú élet hozzávalói

3. Teakultúra

A japán teafogyasztási kultúra nagymértékben hozzájárul a betegségek elleni küzdelemhez. Az olyan teafajták, mint a matcha, rendkívül hasznosak a szervezet számára, hisz antioxidánsokat és antibakteriális anyagokat tartalmaznak, amelyek mindennapos fogyasztása megacélozza az egészséget.

Kalóriában szegény, antioxidánsokban gazdag tea
Kalóriában szegény, antioxidánsokban gazdag tea

4. Friss ételek

Japán azon kevés országok egyike, ahol az emberek kizárólag friss élelmiszereket fogyasztanak. A hatalmas termőterület és a nem túl nagy népesség segít abban, hogy a kereslet és a kínálat egyensúlyban legyen. A friss ételek segítenek a szervezetnek, hogy az több energiát termeljen, így az emberek napjai aktívan telhetnek – idős korukban is.

5. Kisebb tányérok

Az adagok szabályozása és az etikett komoly részét képezi a japán kultúrának. A japánok kis tálakból, lassan esznek, pálcikákat használnak, diszkréten díszítik az ételeket. A japánok soha nem eszik degeszre magukat. Ez elősegíti a könnyű emésztést, pláne, hogy az étkezések után általában sétálni mennek.

6. Több testmozgás

A japánok szeretnek tömegközlekedéssel járni. Felkelnek, elmennek a legközelebbi állomásra, megvárják a vonatot, felszállnak, leszállnak, majd az állomásról gyalog mennek a munkahelyükre. Bár az országban bőségesen van autó, azok használata luxusnak számít. A japánok minden reggel testmozgással kezdik a napjukat. Ennek eredményeként megnövekedett energiaszinttel és jobb egészségi állapottal büszkélkedhetnek, mint bárki a világon.

7. Egészségügy

A japánok az 1960-as évek óta teljes körű egészségügyi ellátást kapnak. Évente több mint tucatszor keresik fel orvosukat. Ez négyszerese az amerikai emberek orvoslátogatásának, ám az a leglenyűgözőbb ebben, hogy mindez a japán kormánynak a GDP mindössze 8 százalékába kerül. Ennek köszönhetően a japánok minden valószínűsíthető betegségükről már jóval azelőtt tudomást szereznek, hogy az bekövetkezhetne.

Forrás: https://www.lybrate.com/topic/7-reasons-why-japanese-live-a-really-long-life/ccd72b736f539292709298d54f1161b7

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A lassan égő bükk lenne a legjobb tűzifa?

2024. november 20. 14:40

A legtöbb ember azt veszi figyelembe, hogyan tud a legolcsóbban tűzifához jutni. Azonban a fafajták fűtőértéke alapján érdemes választani.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Magyar sertéshúsexportról tárgyalt a japán agrártárca képviselője Budapesten

2019. július 5. 17:33

Magyarország az első uniós tagállam, amely megállapodott Japánnal a regionalizációról, az egyezség azonban még csak a baromfihúsra terjed ki, a sertésre nem.

Íme, a világ legdrágább szőlője!

2023. október 5. 09:40

El tudja képzelni, hogy a világ másik felén akad egy olyan gyümölcs, amelyet szó szerint aranyárban árulnak és ennek ellenére meg is veszik az emberek? De vajon mitől olyan különleges ez, miben más, mint a hozzá hasonló fajták, miként termesztik, és legfőképpen, mi alapján árazzák be?

Négyszeresére nőhet a mezőgazdasági drónok piaca az Egyesült Államokban 2024-re

2019. június 14. 14:37

A következő öt évben Észak-Amerikában fogják a legtöbb mezőgazdasági drónt használni, amelyhez az Egyesült Államok Szövetségi Repülési Hivatala (FAA) is hozzájárult azzal, hogy egyes törvények alól felmentette az ember nélküli légi járműveket (UAV).

Egyre versenyképesebbek a japán borok

2018. november 20. 04:36

A japán bor külföldi értékesítésének esélyei egyre nőnek. Amíg 2016-ban 164 millió jen értékű bort exportált a szigetország, tavaly már 493 millió jenre ugrott a bevétel.