Állattenyésztés

Regionális összefogás a szarvasmarha bőrcsomósodás-kór terjedése ellen

Agrofórum Online

A megelőző vakcinázás a legfontosabb lépés, hogy megakadályozzuk a betegség terjedését - hangsúlyozta dr. Bognár Lajos élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkár nyitóbeszédében a regionális szarvasmarha bőrcsomósodás-kór workshopon.

 

Fontos figyelmet fordítani erre a betegségre, hiszen súlyos gazdasági károkat okozhat és rohamos sebességgel terjed. A tavalyi év során több európai országban is megjelent: Albániában, Montenegróban, Macedóniában, Szerbiában és Törökországban is regisztráltak bőrcsomósodás-kórral fertőzött állatot. Sőt, az EU tagállamaiban – Görögországban és Bulgáriában – is felbukkant a betegség az elmúlt két évben. Egyre több ország válik érintetté vagy kerül a veszélyeztetett államok közé, ahol különösen fontos a megelőzés.  A workshop kiváló alkalmat ad arra, hogy a szakértők nemzetközi szinten is megvitassák az ezzel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket, megosszák tapasztalataikat. A rendezvényen 14 ország szakértői vesznek részt, valamint képviseltetik magukat a hús- és tejipari vezetők is.

Habár a szarvasmarhaféléket támadó kór nem veszélyes az emberre, az állatok között annál gyorsabban terjed közvetlen érintkezéssel, vagy a rovarokon keresztül.  A betegség miatt az állatok bőre elveszíti piaci értékét, és csökken tejtermelésük is. A fertőzött állatok kényszervágása a betegség megállításának egyik drasztikus eszköze.

A FAO Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet szervezésében, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával 2017. március 7-9. között szervezett workshop mindenekelőtt a megelőzésre és ellenőrzésre hívta fel a figyelmet, hiszen vakcinázással megelőzhető a megbetegedés. Ezzel kapcsolatban felmerül a vakcinázott állatok szállításának kérdése is, amelynek megvitatására kiváló lehetőséget biztosít a háromnapos workshop. Daniel Beltran-Alcrudo, a FAO állategészségügyi szakértője is azt hangsúlyozta, hogy a kór elleni eredményes védekezéshez regionális együttműködésre van szükség, amelyben mind a fertőzött, mind a veszélyeztetett országok képviselői részt vesznek.

(FM Sajtóiroda)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Az élőmarha-export 18 százalékkal csökkent 2023-ban

2024. március 14. 16:10

Az AKI statisztikai adatai szerint 2024 januárjában a szarvasmarha vágása élősúlyban kifejezve 13 százalékkal csökkent a 2023. januári mennyiséghez képest.

Brazília rendelkezik a legnagyobb szarvasmarha-állománnyal

2021. március 23. 03:47

A Föld országai közül Brazíliában található a legtöbb szarvasmarha, őket India és az Egyesült Államok követi

Növekedett a szarvasmarha- és a sertésállomány

2018. július 11. 12:16

Tavaly decemberhez viszonyítva idén júniusban a szarvasmarha- és a tehénállomány 10 ezerrel, illetve 2 ezerrel nőtt.

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.