Néhány éven belül a fogyasztók valószínűleg már nem választhatnak barna és fehér héjú tojás között a szupermarketekben.
„Ma már egyre ritkábban látunk barna héjú tojást, és hamarosan valószínűleg egy sem marad” – mondta Henner Schönecke, a Német Tojástermelők Szövetségének elnöke. Ennek az az oka, hogy sok tenyésztő barna csirkéről fehérre váltott.
Tovább élnek
„A fehér csirkék nagyobb genetikai potenciállal rendelkeznek, mint a barna csirkék. Tovább élnek a szakértők szerint – mondta Henner Schönecke. – A fehér csirkék könnyebben tarthatók és mozgékonyabbak.”
Jobban megtalálják az ételt és a vizet. Emellett könnyebbek és kisebbek, akárcsak a tojásaik. Ez kevésbé teszi megerőltetővé a termelési folyamatokat. Barna tojás ma már csak néhány regionális állattartótól kapható.
Miért olyan színű?
Miért van barna és fehér tojás? A német Szövetségi Mezőgazdasági Információs Központ szerint ebben a döntő tényező a fül színe, a fehér tyúkok általában fehér tojást tojnak. A vörösesek állatoknál a barna színű pigmentek a héjban tárolódnak. A tollazat és a tojás színe között is összefüggés van. A fülcimpa színe azonban jobb jelzés.
Megfordult a trend
Henner Schönecke szerint még mindig 30 százalék körüli a barna tojás aránya a szupermarketekben. Tíz évvel ezelőtt Németországban több barna tojást adtak el, mint fehér tojást.
A Német Baromfiipar Központi Szövetségének vásárlói felmérése azt mutatja, hogy a barna tojás még mindig gyakran népszerűbb az idősebbek körében. A fiatalabbakat általában nem érdekli a szín. Számukra fontosabbak az olyan szempontok, mint az állattenyésztés és a regionalitás.
Húsvétkor fontos a szín
„A fogyasztók többségét nem igazán érdekli a tojás színe” – mondta a Rewe szóvivője. Kivétel a húsvét, ahol egyértelműen a fehér tojást részesítik előnyben. Akár barna, akár fehér: ennek nincs észrevehető hatása a fogyasztókra.
„A barna tojásnak korábban keményebb volt a héja – mondta Henner Schönecke. – De ma már nem. Ízben nincsenek különbségek.”
(Kép: Pixabay)