Növényvédelem

Május utolsó napjaiban sem csökkent a fertőzési nyomás

Agrofórum Online

Fertőznek a kórokozó gombák, nagy erővel támadnak a levéltetvek, a gyümölcsmolyok és egyre több cseresznyelegyet fognak a ragacsos sárgalapok. Növekvő fertőzési nyomásról, teendőkról Zsigó György növényorvos növényvédelmi felhívását olvashatják.

Az almatermésűeken a varasodás és a lisztharmat, a kajszin, szilván és az őszibarackon a levélbetegségek terjednek, nő a fertőzési nyomás. A kevés csapadék, sőt már a reggeli harmat, pára is biztosítja azt a levélnedvességet ami elegendő a fertőzésükhöz. A levéltetvek pedig minden kerti növényen megtalálhatók. Egy komplex permetezést javasolt a gyümölcsfák többségére, a szőlőre és a tetves dísznövényekre is. Az egyszerű anyagok is bevethetőek, néhány recept felkerült a NÉBIH oldalára is.

A szőlőben a lisztharmat mellett már a peronoszpórára is gondolni kell

Az időjárás kedvez a fertőzésének és csak megelőzéssel védekezhetünk ellene. Nem várhatunk a tünetek megjelenésére, mert ezek (olajfolt majd a penészgyep kiverődése a fonákon) csak a fertőzés megtörténte után a lappangási idő leteltével jelennek meg. Nagyobb veszélyben vannak a peronoszpórára fogékonyabb fajták, a párásabb kertek pl. ahol sűrűn telepítették a tőkéket vagy elhanyagolták a zöldmunkákat, a gyomirtást illetve nem távolították el az őszi beteg leveleket. Ezekben a kertekben máris el lehet kezdeni a permetezést. A szőlővirágot sokan féltik a kéntől és a réztől. Úgy látom, hogy ezek a finom őrlésű kén és rézkészítmények már kevésbé „égetik meg” a virágokat. A felszívódók biztosan nem perzselnek pl. az Enervin, a Melody Compact 49 WG, a Mildicut, a Quadris, stb. Idei újdonság a bioban is használható Romeo, mely egy számunkra hasznos antagonista gombát tartalmaz.

A lisztharmat mellett olajfoltos tüneteket ereményez a peronoszpóra is (Fotó: Zsigó György)

A szürkepenész gomba terjedésének is kedvez a jelenlegi időjárás

A fogékony fajtákon védeni kell a virágokat. Csak megelőzéssel védekezhetünk ellene! III. kategóriás pl. a Chorus 75 WG, a Quadris, a Switch 62,5 WG, a Teldor 500 SC, a Cantus, a Prolectus, a Qualy, a Botrefin, a Kenja, a Cabrio Top. A fent felsorolt készítmények közül néhány egyben a lisztharmatra, a peronoszpórára és a szürkepenészre is engedélyezett. A termékek címkéjén erről is tájékozódhatnak illetve kérdezzék meg a növényvédelmi végzettségű eladókat.

A tarka szőlőmoly hernyója is rághatja a virágot

A tarka szőlőmoly hernyója is rághatja a virágot a laza, pókhálószerű szövedéke védelmében. Már fogják a csapdák a szőlőmoly lepkéit! Megjelentek az atkák is. Amennyiben a korábbi tapasztalatok alapján az idén is felszaporodhatnak, akkor érdemes a gombaölők mellé rovarölő vagy atkaölő szert is adagolni. Molyok ellen sok készítmény közül választhatnak a gazdaboltokban pl. Coragen, Decis, Dipel DF, Kaiso Garden, Karate Zeon, Klartan 24 EW, Laser Duplo, Mospilan 20 SG, stb.

A Nissorun 10 WP mellett az Ortus 5 SC engedélyezett a szőlőben atkák ellen, de a kéntartalmú gombaölők is szépen gyérítik a felszínen tartózkodókat pl. a gubacsukat elhagyó, újabb letelepedési helyet kereső atkákat.

A feketerothadás gomba jellegzetes tünetei már megtalálhatók

Május 25-én a feketerothadás gomba jellegzetes tünetei már megtalálhatók voltak néhány tőkén Péteriben. Később a jó szeműek a gomba apró fekete termőtesteit is felfedezhetik a barnán száradó, éles szélű levélfoltokban. Több borvidékünkön veszélyességében már felzárkózott a lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkepenész mellé.

A feketerothadás barnán száradó, éles szélű levélfoltokat eredményez (Fotó: Zsigó György)

Hangyák ellen is

Májusban már érdemes kihelyezni a fák törzsére a hangyák elleni ragacsos övet és az almamoly második nemzedékét gyérítő száraz hernyófogó övet. Jó leírást találtam ezekről az eszközökről, a gazigazító oldalán.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Ha enyhe lesz a tél, megint küzdhetünk a mezei pockokkal

2024. november 26. 13:10

Most érdemes körülnézni a szántóföldön és környékén és felmérni, hogy milyen a pocokhelyzet. A legjobb védekezés ebben az esetben is a megelőzés.

Szappanszerű anyagokat tartalmazó növényeket tesztelnek kártevőirtásra

2024. november 25. 14:40

A bionövényvédelemben, de más területeken is kiválóan felhasználhatóak a szántóföldön megtermelt fehérjenövényekből kivont szaponinok.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: tovább erősödtek a varasodás fertőzés tünetei

2023. június 28. 09:10

Az intenzív növényfejlődés mellett a károsítók zöme is növelte a növényvédelmi veszélyhelyzetet.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.