Növényvédelem

Figyelem: terjed a napraforgó fehérpenészes szártőkorhadása

Agrofórum Online

A hazai szántóföldi növénykultúrák egyik „legbetegesebb” faja a napraforgó. A vegetációs idő előrehaladásával sorban megjelennek a különféle kórokozók által előidézett tünetek a napraforgóállományokban. Egy részük ellen védekezhetünk „hagyományos” fungicidekkel, más részük ellen azonban sajnos ez a megoldás nem működik.

Fonnyadó, elhaló fiatal növények

A napraforgóállományokban már június elején, a szármegnyúlás időszakában az ország több pontján is észlelni lehetett elszórtan magányos beteg, fonnyadó, majd később elpusztuló egyedeket.

Egy részük szártövén enyhén elbarnuló zóna figyelhető meg, amelyen fehér, a szárra merőleges vonalak jelenléte is időnként észlelhető. Ezek a fehérpenészes szártőkorhadás tünetei, amelynek kórokozója a Sclerotinia sclerotiorum nevű tömlősgomba.

Ez a gyakori kórokozó szélsőségesen polifág, rendkívül sok kétszikű tápnövényt képes megbetegíteni és rajta a fejlődését befejezni. A talajban telel át kemény, fekete szkleróciumok alakjában és a fertőzés innen indul ki.

A kórokozó fertőzésének két útja ismeretes: a talajból micéliumok útján történő szártőfertőzés, amely a teljes növény pusztulását okozza, illetve a szkleróciumokból kifejlődő, tölcsér alakú apothéciumokból kiszóródó aszkospórák útján, amely a levélnyél-, szárközép-, illetve tányérrothadásokért felelős.

Fehérpenészes szártőrothadás korai fellépése napraforgóban
Fehérpenészes szártőrothadás korai fellépése napraforgóban

A jelenlegi időszakban még csak a micéliumos eredetű szártőfertőzés tüneteivel lehet találkozni. Segíti a fertőzést a jelenlegi csapadékban dús időjárás is.

Az aszkospórás eredetű fertőzéshez, amely majd a sorok záródása után következik be, alapvetően árnyékos környezet kell az állományokban, mivel a talaj legfelső rétegében levő szkleróciumok csak ilyen környezetben képesek apothéciumok fejlesztésére.

Egy hasonló tünetekkel járó betegség

Sajnálatos módon az utóbbi években a fehérpenészes szártőkorhadás mellett egyre gyakrabban okoznak hasonló, hervadással járó, fiatal növények elhalását okozó tüneteket a kevésbé gyakori Verticillium dahliae és Verticillium alba atrum gombafajok is.

A Verticillium fajok korábban csak a fiatal növények károsításáról voltak hírhedtek, amely általában akkor következett be, amikor a napraforgóállományok talaja – általában a nagy csapadékok miatt – levegőtlenné vált.

A fehérpenészes szártőkorhadás mellett helyenként megjelent a verticilliumos hervadás is
A fehérpenészes szártőkorhadás mellett helyenként megjelent a verticilliumos hervadás is

Az így legyengült növényeket a Verticillium gombák mint gyengültségi paraziták könnyebben megtámadhatták. Ezek a tünetek mostanság ismét megjelentek sok napraforgóállományban. A Verticillium fertőzés esetében ugyanakkor a hervadás és a növények elhalása sokkal lassabb folyamat, mint a Sclerotinia sclerotiorum esetében.

A verticilliumos fertőzés nyáron ilyen levéltüneteket okoz
A verticilliumos fertőzés nyáron ilyen levéltüneteket okoz

A Verticilliumos hervadás esetében gyakori a levélszélek nekrotizálódása, a szár alsó részének befűződése, a gyökérzet elbarnulása. Mindemellett ezek a gombák még később is veszélyeztethetik a napraforgót, bár akkor növénypusztulást már kevésbé okoznak. A késői Verticillium fertőzés enyhébb levélhervadással, a levelek jellegzetes érközti foltosodásával jár, és egyáltalán nem köthető a talajok kultúrállapotához.

Védekezési lehetőségek

A fehérpenészes szártőkorhadás (de a Verticilliumos betegségek ellen is!) hatékony agrotechnikai védekezési módszer a minél tágabb visszavetési időszak, amelybe értelemszerűen bele kell számítani a fehérpenészes szártőkorhadás esetében a többi gazdanövényt, főképp az őszi káposztarepcét és a szóját is.

Ezzel az olcsó módszerrel hatékonyan csökkenthető a fertőzési nyomás, azaz a talajban levő fertőző anyag, azaz a szkleróciumok mennyisége.

Ugyanakkor a már bekövetkezett fertőzések ellen hagyományos fungicidekkel nem tudunk eredményesen védekezni. Ezek hatékonyak ugyan az aszkospórás eredetű fehérpenészes fertőzések ellen, de a micéliumos eredetű szártőkorhadás ellen hatástalanok.

Fehérpenészes szártőrothadás napraforgóállományban
Fehérpenészes szártőrothadás napraforgóállományban

A talajból támadó, ott szkleróciumok formájában fennmaradó kórokozók ellen ugyanakkor meglehetősen sok növényvédőszer-gyártó és -forgalmazó cég kínál különböző biológiai készítményeket. Ezek használata pár év alatt (tehát nem azonnal!) képes lehet a fehérpenészes szártőkorhadás és más, talajból fertőző kórokozók fellépését a kártételi küszöb szintje alá csökkenteni.

A különböző, mikrobákat tartalmazó készítmények alkalmazása során ugyanakkor mindenképpen figyelni kell arra, hogy jelentős részük negatívan reagál a fungicidek jelenlétére, így a kijuttató eszközöket rendkívül gondosan meg kell tisztítani a korábbi kezelések maradványaitól.

Ráadásul ezen készítmények mindegyike egy vagy több talajban élő mikrobát tartalmaz, így kijuttatásuk során erre tekintettel kell lenni. A por száraz talajra történő kijuttatása és a bedolgozás hiánya, vagy jelentős megkésése a készítményekben levő élő mikrobák pusztulását is okozhatja, amely értelemszerűen a kezelés eredménytelenségét okozhatja.

Nyilvánvalóan ezek a kezelések napjainkban a napraforgóállományokban már nem használhatóak a növényzet jelenléte miatt, de alkalmazásuk segíthet a talajból fertőző mikrobák hatékony leküzdésében.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei és a védekezés lehetőségei

2025. április 8. 16:10

A kalászos gabonák eredményes termesztésének egyik kulcsfontosságú tényezője a gombabetegségek ellen időben és hatékonyan elvégzett védekezés.

Kezdődik a repcefénybogarak károsítása

2025. április 8. 08:10

A repcefénybogarak károsítják az őszi káposztarepce állományainkat, ugyanakkor megítélésük szigorúbb, mint más, közismert repcekártevőké.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Kalászosok állapota április elején: nincs fertőzési nyomás

2025. április 6. 08:10

Gyakorlatilag egyetlen olyan kórokozó sincs most az őszi búzánál, amely ellen a közeljövőben a védekezés szükségessége felmerülhetne.

Az ünnepi hangulat közben új helyzet alakult ki

2020. január 4. 10:17

Összességében az látható, hogy az év végi gazdaság-politikai események pozitív hatását erősíthetik a fundamentális tényezők is, melyek közül a legnagyobb bizonytalanság a kukorica árának emelkedésében lehet, bár ma az amerikai elemzők még a kukorica jegyzésénél is a vételt ajánlják.

Érdemes figyelni a napraforgóra

2021. június 7. 13:57

A napraforgó számára a jelenlegi időjárás rendkívül kedvező. A már korábban lehullott csapadékok kellő nedvességgel látják el a fiatal növényeket a gyors növekedéshez, amelyet a melegebbre fordult időjárás is intenzíven támogat. Ugyanakkor ez az időjárási helyzet nem csak a napraforgó számára, hanem egyes kártevőinek, így a levéltetveknek is nagyon kedvező feltételeket teremt a szaporodáshoz.

Napraforgó-peronoszpóra. Miért most?

2022. augusztus 27. 05:32

A fenti cím első részét olvasva sokaknak juthat az eszébe a kérdés, miért éppen most, a vegetációs időszak végén beszéljünk egy gombabetegségről? Praktikus okok állnak a háttérben.

Olajozottan az olajosmag piacról

2019. március 12. 15:37

Nem nehéz előre jelezni azt, hogy az olajosmag- és szójaszektor jelentősége tovább fog-e erősödni a magyar mezőgazdaságban. Az azonban, hogy ez milyen sikerrel fog történni, sok tényező függvénye. Az egyik ilyen mindenképpen az időjárás, a második a piac, hiszen az árakban megnyilvánuló motiváció döntő tényező a fejlesztések ütemének kialakításában. A harmadik tényező a technológia további, előrejelzésünk szerint gyors fejlődése. A genetikában, a precíz technológiában rejlő lehetőségek sokat lendíthetnek a hozamokon, de ez vajon elég ahhoz, hogy versenyképes maradjon a szektor?