Zöldség-Gyümölcs

Uborka termesztése kezdőknek

Agrofórum Online

Az uborka trópusi eredetének megfelelően melegben és bőséges vízellátás mellett érzi jól magát. A növények annyira fagyérzékenyek, hogy csak akkor szabad a magokat elvetni, ha a talajhőmérséklet napközben eléri a 12 Celsius-fokot 10 cm mélyen. Az uborka palántáról is ültethető, de csak lebomló tőzegcserépben, mert a gyökere átültetéskor könnyen megsérül.

Érdemes olyan fajtát keresni, amely támrendszerre felfuttatásra alkalmas. Ezeknek a kiskertben is elférnek. Az uborkatövek a vegetációs időszak alatt többször hoznak termést, de a terméshozamot tovább növelheti, ha többször vet magot egymás után, 2 hét különbséggel, körülbelül május közepétől június közepéig-végéig.

Gyors útmutató az uborka termesztéséhez

  • Az uborkát akkor ültesse, amikor a hőmérséklet eléri a 21 fokot.
  • Az uborkát 80-150 cm távolságra ültesse egymástól (30 cm távolságra egymástól a támrendszerre felfuttatott növények esetében).
  • Válasszon napos helyet, jó vízelvezetésű, 6,0-6,8 pH-értékű talajt, vagy próbálja ki a magaságyást.
  • Javítsa a talajt néhány centiméternyi komposzt vagy más szerves anyag bekeverésével.
  • Ültessen mellé pillangós fajokat (bab, borsó), hagymát, káposztafélét, fűszernövényeket, de a kabakosokat kerülje.
  • Az uborka kevés gondozással is gyorsan nő. Ügyeljen arra, hogy a vízellátás bőséges és rendszeres legyen.
  • Rendszeresen adjon műtrágyát a növényeknek.
  • Amikor a talaj már elég meleg, tegyen rá egy réteg szalmamulcsot, hogy a gyomoktól, bogaraktól, csigáktól tisztán tartsa a területet.
  • Az uborkát akkor szedje le, amikor már elég nagy ahhoz, hogy meg lehessen enni; de akkor késlekedés nélkül.

Talaj, ültetés és gondozás

Az uborkának meleg, termékeny talajra van szüksége, amelynek pH-értéke 6,0-6,8 között van, bár a 7,6-os pH-értékig a kissé lúgosabb talajt is elviseli. A talaj javítása és a nagy terméshez szükséges gyökérkörnyezet kialakítása érdekében a kerti talaj felső néhány centiméterébe dolgozzon be komposztot, szerves trágyát. A növények 80-150 cm-re, támra felfuttatva 30 cm-re lehetnek egymástól.

Ha a tavasz hosszú és hűvös, 3-4 fokkal is melegebbé teheti a talajt, ha fekete műanyaggal fedi le. Ha a talaj már eléggé átmelegedett, a fenyőmulcs, szalma, fűnyesedék is hasznos lehet. A mulcsozás ugyanis gyom- és kártevőmentesen tartja az uborkatöveket.

Érdemes az uborkát támrendszerre felfuttatni. Ennek a műveletnek rengeteg előnye van: helyet spórol, könnyebb lesz az indák kezelése, a légmozgás pedig segít megelőzni a kórokozók betelepülését. A támrendszer karókból, csirkehálóból vagy drótból is elkészíthető.

A támrendszerre felfuttatott uborka kezelése egyszerűbb, és nehezebben találják meg a károsítók
A támrendszerre felfuttatott uborka kezelése egyszerűbb, és nehezebben találják meg a károsítók

Az uborka gyorsan fejlődik, és nem igényel sok gondozást. Csak tartsa folyamatosan nedvesen a talajt akár naponta többszöri öntözéssel. Ugyanis ha kevés a csapadék vagy ki-kimarad az öntözés, akkor deformálódott vagy rossz ízű termést hoz a tő. Ha lehetséges, öntözze az uborkát slaggal vagy csepegtető öntözéssel, hogy a lombozatot szárazon tartsa. Ez segít megelőzni a levélbetegségeket, amelyek tönkretehetik a növényt.

A bőséges termés elérése érdekében a kiváló minőségű növénytáp éppoly fontos, mint a minőségi talajba történő ültetés. Erre a célra használható többször folyékony trágya vagy hosszú hatású műtrágya a talajba keverve, a gyártó utasításainak megfelelően.

Ha valami félremegy

Ha az uborka virágzik, de nem hoz termést, valószínűleg valami zavarja a beporzás folyamatát. Először is győződjön meg róla, hogy mind a porzós, mind a termős virágokat látja. A porzós virágok általában előbb jelennek meg, majd lehullanak, ezért ne ijedjen meg, ha ez történik. Egy-két héten belül megjelennek a nőivarú virágok is. Mindegyiknek van egy kis uborka alakú duzzanat a tövénél, amelyből uborka lesz. Ha ezek mégsem fordulnak termőre, akkor lehet, hogy kézzel kell a beporzást elvégezni.

Az uborka nőivarú virága a terméskezdeménnyel
Az uborka nőivarú virága a terméskezdeménnyel

Az uborkát számos kártevő támadja. Egyes bogarak lerághatják a palántákat. A csigák szeretik az érő termést. A levéltetvek megtelepedhetnek a leveleken és a rügyeken. A szalmamulcs segít távol tartani a csigákat, akárcsak a hajtások támrendszerre futtatása, hogy a termés ne a földön feküdjön. Az uborkabogarak lyukakat rágnak a leveleken és a virágokon, megsebzik a szárakat és a termést, és betegséget terjesztenek, ami a növények hervadását és pusztulását okozza. Ha gombabetegség támadja meg a növényeket, használjon gombaölő szert.

Betakarítás és tárolás

Az uborka akkor szedhető, amikor elérte a megfelelő méretet. Naponta ellenőrizze a hajtásokat, amint a termések megjelennek, mert gyorsan megnőnek. A tövek annál több termést hoznak, minél rendszeresebben szedi őket. Az uborka szedéséhez használjon kést vagy metszőollót, és vágja le a szárat a gyümölcs felett, mert ha csak letépi, azzal károsíthatja a növényt. A túlérett uborka keserűvé válik, és nem fog többet termelni. Az uborka alján megjelenő sárgulás a túlérettséget jelzi; az ilyet azonnal szedje le.

A betakarított uborkát 7-10 napig tárolhatja a hűtőszekrényben, de lehetőleg a szedés után minél hamarabb használja fel. Ha az uborkát nem egyszerre fogyasztja el, a fel nem használt részt fedje le műanyag fóliával, hogy a hűtőben ne száradjon ki. Sőt, érdemes az egész uborkát fóliába csomagolni, vagy zárható zacskóban tárolni a hűtőben, hogy ropogós maradjon.

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dinnye, csak hazai? Most tényleg ellenőrzik!

2025. július 2. 13:10

Nem csak az íz számít: az NKFH országos ellenőrzéssorozata garantálja, hogy a dinnye valóban hazai és szabályosan címkézett legyen.

Savanyításra tökéletes: káposztafajták Horvátországból

2025. június 9. 15:10

Kiváló íz, jó tárolhatóság és savanyíthatóság: ezek a káposztahibridek ideálisak a késő őszi termesztéshez.

Brokkolihiány a klímaváltozás miatt

2025. május 28. 14:10

Az enyhe tél és a spanyol árvizek miatt idén kevesebb brokkoli és karfiol kerülhet a brit boltokba – figyelmeztetnek a termelők.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

Olcsóbban vehetünk magyar uborkát

2019. április 12. 12:03

A közösség belső piacán a legtöbb apró uborkát Csehország (6,7 ezer tonna), Románia (5,3 ezer tonna), valamint Magyarország (4,5 ezer tonna) értékesítette tavaly.

Késlekednek a lengyelek, ez jó lehetőséget kínál az ukrán uborkatermesztőknek

2024. április 12. 12:10

Az ukrán Zsitomir régióban található Stanyshivka település egyik üvegháza arról számolt be, hogy eredményesen indult el az idei uborkaszezon. Ebben az idényben több mint 30 tonna terméssel számolnak.

Miért üreges az uborka?

2021. augusztus 31. 06:17

Gyakori kérdés a hobbikertészektől, de még a nagyobb uborkatermesztőknél is előforduló probléma időszakosan, hogy kívülről szép a termés, belül viszont üreges, netántán még keserű is. Ilyenkor meg lehet ezt előzni? Mit lehet kezdeni az uborkával, hogy ne legyen üreges?

Örülhetnek a hajtató kertészetek, májusban pályázati kiírás érkezhet

2024. március 14. 11:10

A hajtatott paprika és paradicsom ma már egész évben megtalálható a boltok polcain, április közepétől pedig az ágazat teljes egészében nemcsak a hazai, hanem az exportpiacokat is friss, egészséges áruval látja el.